Zeman: Až vám Paroubek řekne, že věří svým slovům, pochybujte o tom

  19:33aktualizováno  22. února 12:41
Sedm let po propadáku v prezidentské volbě se Miloš Zeman pokouší o návrat do nejvyšší politiky s novou Stranou práv občanů. Ve volbách se v Ústeckém kraji postaví nejsilnějšímu soupeři - Jiřímu Paroubkovi. Proti současnému šéfovi ČSSD se vymezil, stranu jako takovou ale prý nekritizuje.

Jednoho ze čtenářů zajímalo, co Miloš Zeman říká na předvolební chování současného předsedy sociální demokracie. "Zeptejte se Jiřího Paroubka, až vám odpoví, že věří tomu, co říká, zapochybujte o tom," poradil mu Zeman.

"Setkal jsem se nedávno s výrokem hlavního ekonoma ČSSD Jana Mládka, že bude třeba seškrtat sociální výdaje o 70 miliard korun, ale že to voličům řeknou až v srpnu, tedy dva až tři měsíce po volbách," připomněl také Zeman. (čtěte původní článek v LN)

Muž, který svého času přivedl sociální demokraty do Sněmovny, ale prý stranu jako takovou nekritizuje.

ODPOVĚDI Miloše Zemana ČTĚTE zde

Bývalý premiér odpovídá na otázky čtenářů iDNES.cz

"Řekněte mi jediný příklad mého útoku na sociální demokracii. To, že nesouhlasím s některými jejími kroky, například se šrotovným, přece není útok na sociální demokracii, ale na chyby, kterých se podle mého názoru tato strana dopouští," vysvětloval Zeman.

Svůj prostor vidí někdejší kritik politických trpaslíků, za něž dříve označoval malé strany, v selhání dominantních partají. "Každý trpaslík v politice může vyrůst, stalo se tak svého času i se sociální demokracií. Malé strany však mají šanci vyrůst pouze tehdy, selhávají-li strany velké, a to je podle mého názoru právě náš případ," napsal expremiér.

Volební právo: nejpravicovější jsou komunisté

Tahákem programu SPO ve volbách bude úmysl umožnit občanům výrazně měnit pořadí stran na kandidátkách a vybírat z kandidátek více stran současně. "Chceme strhnout všechny lidi, kteří jsou nespokojeni se současnou politikou," netají se Zeman.

Zároveň v otázce volebních práv došel až k neotřelé myšlence: "Rozšíření práv občanů vždy prosazovala demokratická levice, pravice naopak historicky prosazovala omezené volební právo závislé na majetku Z tohoto hlediska je SPO nepochybně levicovou stranou. Naopak nejpravicovější jsou komunisté, protože ti svobodné volby úplně zrušili," poznamenal Zeman.

Miloš Zeman

Dobré vztahy má nyní Zeman s bývalým premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Ten ho dokonce o víkendu na ideové konferenci občanských demokratů označil za posledního žijícího sociálního demokrata. (čtěte o debatě Topolánka a Zemana v ČT)

Oranžoví to vidí jinak - Zeman podle nich osobně přispěl k tomu, že jejich bývalí poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka dali šanci na fungování Topolánkově vládě. A nová Strana práv občanů má podle názoru ČSSD pouze oslabit jejich volební výsledek a znovu pomoci Topolánkovi do křesla předsedy vlády.

MILOŠ ZEMAN v politice

Pracoval v Prognostickém ústavu československé Akademie věd, po roce 1989 vstoupil do politiky a přivedl do Sněmovny coby předseda Českou stranu sociálně demokratickou.

V roce 1998 s ní vyhrál volby a díky opoziční smlouvě s ODS se stal premiérem. Toužil se stát také prezidentem, ale jeho vlastní strana mu to neumožnila a v tajné volbě udělala ze Zemana "penzistu na Vysočině". Bývalý premiér to sociální demokracii nikdy neodpustil a ostrými vzkazy přes média útočil na všechny další předsedy ČSSD: Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse a nyní i na Jiřího Paroubka.

S tím byl chvíli zadobře před posledními volbami v roce 2006, ale hned po nich se vztahy pokazily - podle Zemana proto, že Paroubek vyjednával o vládě s Mirkem Topolánkem, podle lidí z Lidového domu proto, že chtěl Zeman do pozice tajemníka odpovědného i za stranické finance protlačit svého blízkého spolupracovníka, dnes lobbistu Miroslava Šloufa.

Při pokusu o návrat do nejvyšší politiky Zemanovi kromě Šloufa pomáhá i několik bývalých ministrů z doby opoziční smlouvy: Jan Fencl, Petr Lachnit, Eduard Zeman, Miroslav Grégr nebo Jaromír Schling. (více o tom, kteří lidé Zemana tlačí zpět nahoru, čtěte zde)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz