Na ČVUT tajně vyráběli hologramy, i pro firmu spojovanou s Rittigem

  13:31aktualizováno  13:31
Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického pracovala podle magazínu Reportér tajná manufaktura na výrobu hologramů pro soukromé firmy. Podle zdrojů magazínu ji provozovali vyučující. Děkan fakulty Igor Jex informace prověřuje a konzultuje s právníky.

Podle Nadačního fondu proti korupci je Ivo Rittig napojen na firmu Neograph z Panenských ostrovů, která zprostředkovávala výrobu jízdenek pro pražský Dopravní podnik. | foto: koláž iDNES.cz

Magazín Reportér v obsáhlém materiálu popsal, že manufakturu pracující „pro mnoho soukromých firem“ provozovali vyučující Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI), kteří využívali vybavení a zázemí instituce. Podle svědka magazínu byla výrobna velmi vytížená.

Fakulta je jedním z hrstky českých pracovišť, na nichž lze vyrábět takzvané prvotní obrazy hologramů (viz rámeček).

Hologramy na fakultě

Hologramy slouží jako bezpečnostní prvky proti padělání. Raznice pro jejich tištění jsou totiž náročné na výrobu a jen velmi obtížně kopírovatelné, technologicky složitý je i výrobní proces hologramů. Pracovišť, kde se dá vyrobit prvotní obraz, takzvaný master pro hologram, je v České republice jen pár. Jedno z nich se nachází právě na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT.

Děkan fakulty Igor Jex na dotazy magazínu Reportér uvedl, že informace konzultuje s právníkem a zkoumá další možné kroky, přičemž chce vědět, zda na uvedenou výrobu existují smlouvy a zda byla taková činnost legální. Kontrola v roce 2014 nic neodhalila, další vodítka ale mohou odhalit inventury majetku.

Magazín uvádí, že na katedře vznikala i raznice hologramů na jízdenky pro Dopravní podnik Prahy.

Raznice pro Dopravní podnik

Příprava raznice pro Dopravní podnik, oficiálně prodávané firmou LightGate, je podle Reportéru zrcadlově zaznamenána i ve výrobním deníčku, který si vědci z ČVUT několik let vedli. Pracovníci uvedení na výrobních zakázkách na otázky magazínu neodpověděli a reagovali společným prohlášením, že veškerá jejich činnost byla vždy v rámci příslušných projektů, případně v rámci smluv s partnery ČVUT.

Jízdenková kauza

Aféra s jízdenkami a lobbistou Ivem Rittigem byla před několika lety ústředním motivem médií.

Šlo o to, že Dopravní podnik kupoval jízdenky od firmy Neograph. Z té pak odcházely provize - 17 haléřů za každou jízdenku - do firmy Cokeville Assets, sídlící na britských Panenských ostrovech v Karibiku. Podle Nadačního fondu proti korupci takto „odteklo“ do roku 2011 až 40 milionů korun, přičemž značná část šla do kapsy Ivo Rittigovi, oficiálně poradci Cokeville Assets.

V případu je od června stíhaná skupina 14 lidí včetně Rittiga (více zde).

Hologramy pro Neograph vyráběla společnost LightGate. Tu původně od roku 1994 spoluvlastnil (čtyřiceti procenty) Pavel Fiala, vedoucí katedry fyzikální elektroniky na FJFI. Na přelomu tisíciletí se nástupcem původního s.r.o. stala akciová společnost, rovněž nazvaná LightGate. V té už Fiala podle sbírky listin nepůsobil, ale spolupracoval s ní.

LightGate nicméně dlouhá léta neměla prostory ani vybavení k výrobě „masterů“ pro hologramy. Dotaci na laserový systém na výrobu „master“ hologramů dostala až v roce 2012, dávno po dodání hologramů Dopravnímu podniku přes Neograph. V tomtéž roce zároveň končí záznamy o manufaktuře na FJFI.

Ziskovost byznysu s hologramy byla podle Reportéra vysoká, a to i ve srovnání s provizí z jízdenek. Podle Vladimíra Sitty mladšího (který policii předal informace o kauze, přičemž později dostal roční podmínku za zneužití informací a postavení v obchodním styku; soudce označil oznámení vedoucí k vyšetřování Sitty za Rittigovu mstu, pozn. red.) činila provize do Karibiku za jeden hologram na jízdenku 1,30 Kč.

Sitta upozorňuje, že kvůli roztržce vedoucí k jeho odchodu z Neographu, jsou jeho data nekompletní. Firma podle něj získala pět hologramových zakázek společnosti LightGate za 4,5 milionu korun, přičemž za dvě z nich Dopravní podnik zaplatil Neographu 8,8 milionu. Z rozdílu činícího 4,3 milionu podle Sitty odešlo 3,1 milionu do „karibské“ Cokeville Assets.

Dnes jízdenky s hologramem dodává Dopravnímu podniku Státní tiskárna cenin. Stojí zhruba 27 haléřů, tedy výrazně méně než několik korun, které dostával Neograph jen za hologram, poznamenává Reportér.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz