Soud uznal vinným svědka z kauzy Rittig a jízdenek Dopravního podniku

  10:29aktualizováno  12:02
Městský soud v Praze uložil roční podmínku Vladimírovi Sittovi mladšímu. Jeho otce i právníka Martina Kohouta uznal také vinným, ale upustil od potrestání. Podle obžaloby tunelovali společnost Neograph. Vladimír Sitta mladší obvinění označil za odplatu Ivo Rittiga a soudce mu dal za pravdu. Právě Sitta mladší předal policii informace v kauze jízdenek pražského Dopravního podniku.
Soud začal ve středu rozplétat kauzu okolo tiskařské firmy Neograph (27. května...

Soud začal ve středu rozplétat kauzu okolo tiskařské firmy Neograph (27. května 2015). | foto: 5plus2.cz

Soudce Alexander Sotolář uložil za zneužití informací a postavení v obchodním styku Vladimíru Sittovi mladšímu mimo roční podmínky s dvouletou lhůtou také zákaz vykonávání činnosti na dva roky a nahradit nástupnické firmě po Neographu škodu 650 tisíc korun. S ostatními požadavky na náhradu škody ji odkázal na občanskoprávní řízení.

U Sitty staršího a Martina Kohouta dospěl soud podle Sotoláře k tomu, že neměli z jednání žádný prospěch a uvěřil jim, že jim šlo v podstatě o dobrou věc. „Jen nezvolili vhodné prostředky,“ uvedl soudce, když odůvodňoval, proč jim neuložil trest.

Rozhodnutí je nepravomocné. Obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůty pro odvolání. To, že se pravděpodobně odvolá připustil Vladimír Sitta mladší.

Soudce: Za oznámením byla Rittigova msta

Soudce Sotolář na počátku odůvodnění zmínil okolnosti kauzy - oznámení korupce v kauze jízdenek Dopravního podniku a odposlechy, kde se mluví o likvidaci Sittů.

Připomněl, že trestní oznámení na Sitty pak inicioval někdejší spolumajitel Neographu Jan Janků. „Je nepochybné, že trestní oznámení bylo připraveno právníky z okolí inženýra Janků a Iva Rittiga, uvedl Sotolář s tím, že to bylo ze msty. Soud proto zkoumal, zda se v řízení neobjevily nějaké nestandardní zásahy. „Neobjevili jsme nic, co by svědčilo o přímých zásazích,“ uvedl.

Soud v jedné části obžaloby obžalované zprostil, protože se skutek nestal. Ve většině bodů je však uznal vinnými. „Skutkové okolnosti byly dostatečně zmapované a důkazy jsou, až na drobné nuance nesporné,“ vysvětlil Sotolář s tím, že se soud opíral především o listinné důkazy.

Obžaloba viní Vladimíra Sittu mladšího, že založil v roce 2009 s Martinem Kohoutem společnost Avium Partners. Ta měla předmět činnosti shodný, jako Neograph, kde tehdy Vladimír Sitta starší působil jako generální ředitel.

S touto firmou měl pak Vladimír Sitta starší uzavřít smlouvu, na jejímž základě Avion Partners fakturovala za zprostředkování obchodů, a to i v případech, kdy si Neograph zakázky získal sám.

Sitta doplatil na „optimalizaci“ navrženou Janem Janků

Soudce naznačil, že Sitta mladší doplatil na „daňovou optimalizaci“ kdy souhlasil s výrazným snížením platu s tím, že bude kompenzován pomocí faktur Avium Partners za zprostředkování zakázek. Sotolář uvedl, že Vladimír Sitta mladší a společnost Avium Partners nejsou to samé. Připustil ale, že Neograph vzhledem k výraznému snížení platu Sitty mladšího netratil.

Paradoxem je, že systém navrhl nejen Sittovi ale i dalším Jan Janků, který byl iniciátorem trestního oznámení na Sitty. „O něm rozhodnou v budoucnu soudy, kde on bude mít jiné procesní postavení,“ reagoval Sitta mladší na dotaz, že Janků nebyl u soudu mezi obžalovanými.

Žaloba také vinila obžalované, že si Vladimír Sitta mladší založil v roce 2010 nekalou konkurenční firmu s podobným předmětem podnikání - Nanograph, ačkoli stále zůstával ve vysoké funkci v Neographu. Prostřednictvím této firmy pak podle obžaloby sérií machinací způsobil mateřské společnosti škodu. V tomto bodě však soud obžalované viny zprostil s tím, že se nepodařilo prokázat, že by spolupráce byla pro některou ze stran nevýhodná.

Soudce uložil Vladimírovi Sittovi mladšímu trest hluboko pod spodní hranicí sazby, která je pět let. Státní zástupce žádal pětiletý trest pro Sittu mladšího, pro jeho otce a Martina Kohouta podmínky. Obžalovaní naopak žádali zproštění (více o závěrečných řečech zde).

Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

VIDEO: Opilý muž střílel na barmana, protože mu nechtěl dovolit kouřit

Muž střílel v baru, protože mu tam obsluha nechtěla dovolit kouřit

Pozdvižení způsobil v jednom z barů v Ostrově na Karlovarsku host se zbraní. Poté, co mu barman nechtěl dovolit uvnitř...

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz