Kde jsou syrští sirotci? Šojdrová kritizuje Řeky, že torpédují její snahu

  15:41aktualizováno  15:41
Snaha europoslankyně Michaely Šojdrové dostat do České republiky alespoň několik malých syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku „zamrzla“ právě tam, kde to nejméně čekala. V Řecku, které přitom musí řešit, co udělá s desítkami tisíc lidí, kteří ve snaze dostat se dál do Evropy uvízli právě v Řecku.

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Celá situace se teď dostala do roviny, že se z toho stává ještě větší politikum nejen na české, ale obávám se i na řecké straně. Mám určité náznaky toho, že Řekové se podivují, proč se o to téma zajímá evropská lidovecká poslankyně, proč to neřeší poslanci levicových stran,“ řekla ve čtvrtek iDNES.cz Šojdrová, která se loni na podzim vložila do toho, aby Česko přijalo padesát syrských dětí z řeckých uprchlických táborů.

Pokoušela se o tom přesvědčit jak premiéra Andreje Babiše z ANO, tak ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD. Šojdrová dokonce v únoru do Česka přivezla seznam jmen čtrnácti možných kandidátů, nezletilých dětí bez doprovodu, ale problémem je, že Řekové stále neodpověděli na dopis, která řecké ministryni sociální solidarity Theano Fotiou Hamáček poslal.

„Řecká strana stále neodpověděla na můj dopis. My musíme postupovat standardním způsobem. Pokud řecká strana neodpoví na ten dopis, tak další aktivity jsou zbytečné, protože nikam nepovedou,“ řekl iDNES.cz Jan Hamáček. Dopis řecké ministryni přitom poslal už loni v listopadu.

„Mně je divné, že mně odepsala během osmi dnů a panu ministrovi neodpověděla, to je pro mě nepochopitelné,“ zlobí se Michaela Šojdrová. K řecké ministryni se podle ní dopis dostal opakovaně i prostřednictvím velvyslance v Řecku. „Naposledy byl za svědků předán paní ministryni prostřednictvím jejího prvního náměstka.  Teď, když se to tak prodlužuje a vázne, tak si říkám, že politická hra není jen v České republice. Tam si prostě řekli, že Šojdrové nebudou dělat kampaň,“ uvedla politička KDU-ČSL, která se v květnu znovu pokusí dostat do Evropského parlamentu.

Hamáček před pár dny ve Sněmovně řekl, že než odpověď z Řecka přijde, bude to trvat ještě minimálně několik týdnů.

Někteří Syřani dostali v Česku doplňkovou ochranu

„Mezitím Česká republika loni udělila 47 azylů a doplňkovou ochranu 120 dospělým, z toho asi 50 syrským uprchlíkům, kteří přišli do České republiky de facto ilegálně. Já nechci dělat nějakou partyzánštinu a brát do České republiky nelegálně děti bez doprovodu. Z 37 v podstatě ilegálních, nezletilých bez doprovodu, většina v Česku zůstala a dostala trvalý pobyt,“ uvedla Šojdrová.

Fotogalerie

Své iniciativy na pomoc syrským sirotkům nelituje, i kdyby nakonec nebyla úspěšná. „Já toho nelituji, i kdyby… Tedy já pořád věřím tomu, že se to podaří, ať už budu nebo nebudu zvolená, protože to nestojí jen na mně. Nelituji toho, protože se výrazně změnil pohled občanů České republiky na to téma. Ze začátku to bylo mnoho zlých e-mailů, které jsem dostávala, výhružných, nenávistných. Ne, že by už teď nebyly, ale výrazně teď převyšuje očekávání, kdy už přijedou, kdy jim pomůžeme,“ popisuje europoslankyně. 

„Strach z dětí byl něco, co jsem neuměla pochopit. Naštěstí se ukazuje, že  většina lidí bere děti jako ty, kterým se má pomáhat,“ míní Šojdrová.

Petříček by děti přijal, Babišovi stačí vesnička pro děti v Sýrii

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček se také v únoru vyslovil pro to, aby Česká republika přijala sirotky z uprchlických táborů v Řecku. „Já si myslím, že Česká republika je dostatečně velká země, že by patnáct malých dětí, které odskákaly konflikt v Sýrii, že by jim mohla pomoci,“ řekl Petříček.

Proti přijímání jakýchkoli uprchlíků je premiér Andrej Babiš z ANO, podle kterého stačí, když bude Česko pomáhat v Sýrii, kde plánuje postavit vesničku pro syrské děti.

Česko má v Sýrii k dispozici pozemek o rozloze 20 000 metrů čtverečních. V areálu má postupně být školka, škola, ubytování, jídelna a sportovní areál. „Spolupráce by měla fungovat na bázi našeho červeného kříže a syrského červeného půlměsíce,“ uvedl již dříve Babiš. Centrum postaví syrské firmy, projekt vytvoří místní architekt. „Se syrskou stranou jsme se domluvili, že první rok bychom provoz platili,“ podotkl Babiš.

„Tak jak jsem to pochopil, je to soukromá aktivita pana premiéra, protože to jsou věci, které by neměly jít ze státního rozpočtu, respektive ze zahraniční rozvojové pomoci,“ řekl k tomu ve čtvrtek iDNES.cz Hamáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Ve Sněmovně nevíte, co bude zítra, říká vracející se politik Bendl

Staronový poslanec ODS Petr Bendl (12. července 2019)

Po propočtení hlasů nejdříve Petr Bendl ze Sněmovny vypadl. „Odchod z politiky byl těžký. Vyzkoušel jsem si, co to je,...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz