Šojdrová má v Řecku hledat syrské sirotky. Stát by jim pomohl, ale mimo Česko

  15:58aktualizováno  17:50
Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová může začít v Řecku hledat syrské sirotky a stát jí pomůže kontaktem na řecké orgány. Jak premiér Andrej Babiš, tak ministr zahraničí Jan Hamáček řekli, že žádný seznam syrských sirotků, o nichž Šojdrová hovořila, ani neexistuje. I kdyby děti bez rodičů ze Sýrie našla, nabízí jim premiér pomoc mimo české území.

„Potvrdilo se, že žádní sirotci nejsou. Paní Šojdrová neví, kde jsou ty děti. Ona sama přišla s tím, že chce najít ty děti, poskytneme jí kontakt na řecké organizace a uvidíme, s čím přijde. Nic konkrétního na stole není. Jsem přesvědčen, že Česká republika pomáhá v zahraničí a že je třeba těm dětem pomoci tím způsobem, aby se vrátily do toho prostředí, kde vyrostly,“ řekl Babiš po schůzce se Šojdrovou, kterou doprovázeli senátoři Václav Hampl a Zdeněk Papoušek.

Fotogalerie

„Uvidíme, jestli nějaké děti najde, protože ten projekt zatím nemá žádné konkrétní obrysy. „Spíš by bylo lepší pro ty děti postavit školu, byty, ubytování někde v Jordánsku, tam by to bylo pro ně lepší perspektivně,“ řekl Babiš.

Hamáček uvedl, že se ukázalo, že Šojdrová zatím nemá konkrétní plán. „My za vládu potvrdili, že jsme připraveni předat kontakty. Pokud nějaký konkrétní seznam vznikne, budeme to dále diskutovat,“ uvedl ministr vnitra a zahraničí a předseda ČSSD.

Šojdrová před tím novinářům představovala výsledek schůzky jinak. „Odnášíme si úkol. My jsme dostali od pana premiéra úkol, že máme děti najít, že nám poskytne určitou součinnost, kterou samozřejmě potřebujeme, a že Česká republika je ochotna s pomocí evropských prostředků přijmout tyto děti, aby se jich potom mohli ujmout případně jak zařízení v České republice, tak rodiny. Já myslím, že to je dobrá zpráva,“ prohlásila Šojdrová.

„Premiér řekl, že když najdeme děti a rodiny, můžeme je přivézt“

Lidovecká europoslankyně také řekla, že bude snaha najít co nejmenší děti, ale že žádná věková hranice pro hledání dětí nebyla stanovena. „Pan premiér řekl, že když ty děti najdeme, najdeme rodiny, tak že je můžeme přivézt, že o ně může být v České republice postaráno,“ bylo její asi nejsilnější tvrzení po schůzce s Babišem.

Konečné číslo není podle ní ani padesát dětí. „Třeba se zjistí, že to je dobrý projekt a třeba pan premiér bude chtít další,“ prohlásila Šojdrová. Tato její slova ale Babiš ani Hamáček rozhodně nepotvrdili.

Lidovecká europoslankyně přišla premiérovi představit svůj plán. Podle něj by Česká republika poskytla vybraným dětem z řeckých uprchlických táborů jen dočasnou mezinárodní ochranu, ne trvalý azyl a občanství České republiky.

Věřím, že se situace začíná měnit, říkala při příchodu Šojdrová

„Držte nám palce,“ řekla Šojdrová při příchodu za Babišem do Hrzánského paláce. „Věříme, že se situace začíná měnit, už jen to, že si na nás pan premiér udělal čas, to je důležitý signál, že Česká republika uvažuje o pomoci dětem bez doprovodu,“ prohlásila ještě před schůzkou europoslankyně. Hamáček také ještě před schůzkou říkal, že si přišel poslechnout, co vlastně Šojdrová přesně navrhuje.

Sněmovna tento týden neschválila usnesení, jímž by vyzvala vláda, aby děti z uprchlických táborů, které si sama vybere, přijala. Pro návrh Heleny Langšádlové z TOP 09 bylo jen 31 poslanců.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz