Švejnarová: Pokud manžel neuspěje, zkusí to za pět let zase

  19:14aktualizováno  31. prosince 11:02
Katherine Terrell se seznámila s Janem Švejnarem v roce 1976 ve Světové bance. Teď si zvyká na možnost, že vymění post profesorky ekonomie za roli první dámy. "On se chce velmi stát českým prezidentem," říká o manželovi. A když to nevyjde tentokrát, bude to podle ní zkoušet za pět let znovu.

Katherine Terrell Švejnarová | foto: Dan MaternaMF DNES

Co říkáte výzvě KSČM, aby se váš muž vzdal amerického občanství?
Já si to nepřeju, protože vím, jak dlouho mu trvalo, než to občanství získal. Ale myslím, že mají pravdu.

V čem podle vás mají pravdu?
Češi a Češky by nemuseli brát dobře, kdyby jejich prezident měl dvojí občanství. Kdybyste měla strach, že váš prezident nebude mít vaši zemi na prvním místě, bylo by od něj víc než symbolické, kdyby se cizí příslušnosti vzdal.

Nepřipadá vám absurdní, že váš muž se snaží získat hlasy komunistů, tedy lidí, kvůli kterým utíkal ze země a přišel o domov?
Je to absurdní. Ale na druhou stranu si je vědom, že komunisté jsou síla, se kterou je třeba jednat. Jsou tady a mají patnáct procent hlasů. Ví také, že pokud by komunisté nastoupili trochu jiný program, byli by stravitelnější pro něj, ale i pro zbytek veřejnosti.

Co víte o českých komunistech?
Že tady mají hodně zvláštní pozici. Nemají posty, ale mají moc. Politici s nimi vyjednávají, ale za zavřenými dveřmi a v tajnosti, ne přiznaně. Ti, kdo jsou teď u moci, jsou podporováni komunisty, na veřejnosti však předstírají, že s nimi nemluví. Takhle to přece dál nejde. Kdyby se Jan stal prezidentem, chtěl by to změnit.

Jak by to změnil?
Tak, aby byli přijatelní. Bylo by to i pro Česko mnohem lepší. Koalice, které se vytvořily, nejsou moc silné.

Překvapil vás manžel, když za vámi přišel, že by mohl kandidovat na českého prezidenta?
Tentokrát už ne, ale poprvé trochu ano. Tehdy ho navrhl Václav Havel jako svého nástupce a nebylo to zrovna v nejvhodnějším období. Měli jsme děti ještě ve škole, bylo to trochu narychlo a zdálo se to jako velké zemětřesení. Dneska k tomu máme lepší podmínky a jsme na to daleko líp připravení.

Takže jste hned souhlasila?
Nebylo to těžké rozhodnutí. Přijde mi, že pro Jana je to přirozený krok v jeho vývoji. On je ohromný vlastenec. Když v Československu padl komunismus, okamžitě se vrhl na sepsání dlouhodobého ekonomického plánu, který by zemi pomohl se dostat zpátky na nohy. Celé dny byl v práci a učil ve škole a pak přišel
domů a po nocích psal ten strategický plán. Moc mu šlo o to, aby se jeho zemi zase dařilo.

Říkáte další krok v jeho vývoji... Ale není prezidentství příliš velký skok? Proč si to myslíte?
Je to přesně ten krok, který má udělat a pro který má výborné předpoklady. Navíc mu o to moc jde. Několikrát mu nabídli, aby byl děkanem na prestižních světových univerzitách, a on to pokaždé odmítl, protože se chce naplno věnovat Česku.

Jenže mezi lidmi není váš manžel tak známý jako Václav Klaus.
Máte pravdu, že nikdy nebyl ministrem a nezastával žádnou veřejnou funkci. Ale vytvořil tady důležitý ekonomický institut a jezdí sem z Ameriky každý měsíc. Nicméně si určitě chce vytvořit ještě větší platformu.

Kdyby se tentokrát prezidentem nestal, zkusí to znovu za pět let?
Už teď je připravený, aby mohl být prezidentem. Pokud se to nepodaří, myslím, že se bude určitě chtít ucházet znovu. On se velmi chce stát českým prezidentem.

A proč vy chcete být první dámou?
Nevím, jestli můžeme říct, že chci být první dámou. Lidé nevolí mě, ale Sněmovna a Senát volí mého muže. Pokud jí budu, chtěla bych uplatnit svoje mezinárodní zkušenosti a pomoct reprezentovat Českou republiku v zahraničí.

Čím byste se zabývala?
Pokračovala bych ve výzkumu českého pracovního trhu a chtěla bych učit na univerzitě. I nadále bych pomáhala českým studentům studovat ve Spojených státech a naopak, zprostředkovávat pobyty v Česku americkým studujícím.

Jak se jako Američanka díváte na nevěry zdejších politiků?
Lídři obou největších stran letos vyměnili své manželky za nové partnerky, jeden má nemanželské dítě. Proti Spojeným státům je to velký rozdíl. Vím, že Evropa je v tomhle trochu tolerantnější, ale podle mě to nedělá moc dobrý obrázek o zemi. Člověk v tak vysoké funkci by takové věci neměl dělat.

Rozvádět se?
Ne, mít dítě mimo manželství. Když se rozvedete a pak oženíte, je to něco jiného. Avšak být ženatý a žít s jinou rodinou a mít ještě dítě je nevhodné pro člověka ve veřejné funkci. Nechtěla bych někoho soudit, protože nikdy nevíte všechno, ale navenek to působí ostudně.

Co si myslíte o konkurentovi svého muže?
Václav Klaus dokázal pro tuhle zemi opravdu hodně, zvlášť v době ekonomické transformace. Podle mě udělal jednu velkou chybu, a to v tom, že se příliš spoléhal na trh. Měl dát víc moci některým institucím a regulacím.

Slyšela jste o něm v zahraničí? Třeba o jeho projevu v OSN?
Samozřejmě. Den poté jsem otevřela New York Times a uvnitř byla velká fotka Václava Klause a vedle ní stejně velká Ala Gorea. Článek upozorňoval na jejich debatu a pozice pana Klause byla víc než extrémní - až směšná. Dneska máme tolik důkazů o tom, že globální oteplování je vážný problém!

Takže je Václav Klaus ve světě známý?
Je, hlavně kvůli svým názorům o ekologii. Což není moc dobře.

. Kdo je manželka prezidentského kandidáta

Katherine Terrell Švejnarová (57) se narodila v roce 1950 americkým rodičům na Kubě. S Janem Švejnarem se seznámila ve Světové bance, když jí bylo 26 let. Vzali se v roce 1979. První dítě, syna Daniela (28), měla v 29 letech, dceru Lauru (21) o šest let později. V současné době je profesorkou ekonomie na stejné univerzitě jako její manžel v americkém Michiganu. Do Česka přijela na týden, aby manželovi pomohla v prezidentské kampani.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz