Pro svobodné školy nemáme mentalitu, říká jediný český učitel v Summerhill

  19:34aktualizováno  19:34
Dvě léta chybí svobodné škole Summerhill ve Velké Británii k oslavení stoletého výročí. Už přes rok na ní učí i jediný Čech David Yilma. Na Summerhillu oceňuje zejména svobodu pro samotné rozhodování dětí. Funguje tady samospráva, školní sněmy, ombudsmani nebo volná docházka do hodin a další.

Britská škola Summerhill School | foto: Archiv rodiny Toth

Učitel David Yilma uznává, že pro člověka, který prošel standardní školou, je velmi těžké takový styl výuky demokratických škol přijmout. U nás by podle něj měla pravděpodobně malou šanci na úspěch. Nejen z legislativních důvodů, ale i kvůli přístupu lidí ke svobodnému či internátnímu typu vzdělávání. 

V Británii existuje dlouhá tradice internátních škol, ke kterým patří i Summerhill. Děti mají výuku devět měsíců po třech semestrech. Jsou celou dobu ve škole, a tři měsíce mají prázdniny. Ani tak ale nemusejí do tříd chodit. Když se jim nechce, mohou klidně z hodiny odejít nebo jít ven a lézt po stromech. Což podle učitele informatiky Davida Yilmy velmi často právě takto funguje.

Fotogalerie

„Mám ve třídě strop tří žáků. Takže je přístup velmi individuální. A i proto, že mohou děti kdykoli z hodiny odejít, mám udělaný hlavně rámcový plán a detailní pouze na pár hodin dopředu,“ říká Yilma, který se s volným systémem poměrně dlouho sžíval. 

„Na standardních školách učitel často hledá chybu u sebe. ‚Proč mi ty děti odcházejí? Proč na hodiny vůbec nechodí? Co mám udělat lépe, jak udělat výuku zábavnější?‘ a tak podobně. To jsou otázky, kterým jsem se nevyhnul ani já. Je ale třeba si uvědomit, že chyba nemusí být ve mě. Když bylo třeba venku hezky, tak byly všechny děti u bazénu,“ popisuje svoje zkušenosti se systémem školy jediný učící Čech na Summerhillu.

Podle Yilmy se však děti „neflákají“ v tom pravém slova smyslu. Často si třeba čtou nebo se učí samy, se svými spolužáky i staršími dětmi. A díky internátnímu systému se tak učí prakticky pořád, nejen v hodinách. Což je pro absolventa klasického školství, jaké známe u nás, těžké pochopit. 

Také podle Zdeňky Staňkové ze Svobody učení není reálné, abychom v Česku někdy školu typu Summerhill měli.

U nás český Summerhill nebude

„Jedním z hlavních rysů svobodných škol je nejen to, že se jejich studenti podílejí na řízení a správě školy, ale hlavně naprostá dobrovolnost. Dítě ve svobodné škole nemusí jít po celou dobu docházky ani na jedinou lekci, pokud nechce. Děti nikdo nehodnotí, nedostávají vysvědčení, nemusejí podstupovat žádné zkoušení či testy. To u nás nejde a bez změny zákonů ani nepůjde,“ říká Staňková.

Pravidla pro školy v Česku

  • V žádné z oficiálních škol v ČR (registrovaných v rejstříku MŠMT ČR) nejsou děti dobrovolně, ale proto, že jim Ústava ukládá povinnost školní docházky. Školský zákon přesně definuje, jak musí škola fungovat a co splňovat. Rámcový vzdělávací program definuje, co a kdy musejí školy děti naučit.
  • Domácí vzdělávání není naše právo, je to pouze jiná forma plnění povinné školní docházky. Svobody je v něm také málo, vzhledem k povinnosti dětí dodržovat ŠVP školy, v níž jsou zapsány, a půlročním přezkoušením.
  • Činnost takzvaných sdružených nebo komunitních škol, resp. skupinek pro děti v domácím vzdělávání žádný zákon neupravuje. Děti, které do nich docházejí, jsou zapsány k domácímu vzdělávání na některé z oficiálních škol, zodpovědnost za jejich vzdělávání nesou rodiče, nikoli skupinka a musí opět dodržovat ŠVP dané školy a dostavovat se každého půl roku k přezkoušení tamtéž.

„Svobodu ve smyslu naprosté dobrovolnosti tedy nenaplňuje žádná z těchto možností,“ doplňuje Zdeňka Staňková ze Svobody učení.

V České republice jsou totiž školským zákonem stanovené podmínky pro vznik základní školy a její zařazení do školského rejstříku. Tyto podmínky jsou stejné pro všechny zřizovatele – tedy i pro školy, které veřejnost vnímá jako „alternativní“. 

Jde zejména o pravidla pro organizaci školy, materiální a personální zajištění vzdělávání a pak samozřejmě o vzdělávací program. Ten je také pro všechny školy poskytující základní vzdělávání stejný. „Velmi fandíme všem školám, iniciativám a skupinám, které se nebojí fungovat jinak než tradiční školy. Vnímáme však, že je důležité definovat termíny a vnímat všechny souvislosti. Pokud si budeme nalhávat, že máme naprostou svobodu v tom, jak vzdělávat své děti, a není tedy potřeba měnit zákony, pak se nikam nepohneme. Proto nechť si každá škola, organizace či iniciativa funguje po svém, ale netvrďme, že máme naprostou svobodu. Nemáme,“ dodává Zdeňka Staňková. 

I u nás existují školy, které se snaží jít cestou svobodných škol, jako třeba pražské Gymnázium Na Zatlance, kde se diskuze s Davidem Yilmou konala. Stát však stále určuje, jakým způsobem, kde a co se musejí děti učit či to, jak mají být hodnoceny. Plnohodnotná svobodná škola tak v Česku nebude. 

„Pokud by se zřizovatel školy rozhodl, že převezme již existující zahraniční model školy, musí ho přizpůsobit právnímu stavu v České republice a závaznému kurikulu. Vzhledem k odlišnostem v právních předpisech jednotlivých zemí ve většině případů nelze přijmout zahraniční model bez úprav. Tak by tomu zcela jistě bylo i v případu školy Summerhill ve Velké Británii,“ vysvětluje tiskový odbor ministerstva školství.

„Ministerstvo v obecné rovině podporuje různorodost a variabilitu škol, které jsou zařazeny do školského rejstříku. A to jak v jejich organizaci, tak ve struktuře i zaměření vzdělávacího programu. Na druhou stranu resort školám vymezuje určitá, byť značně široká sjednocující pravidla,“ doplňuje ministerstvo. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Vzestup a pád lídra průmyslu. Zadluženému Chemapolu věřil i Václav Havel

Někdejší agent StB a bývalý předseda představenstva  společnosti Chemapol...

Nenávratné investice prezidenta Chemapolu Václava Junka vedly k pádu společnosti chráněné politiky. Dluh dosahoval v...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz