Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

S respirátory jsou obchody bezpečné, říká studie. Podle vědce nákaza hrozí doma

„Pokud budeme v obchodních centrech dodržovat nošení správně nasazených respirátorů, jsou centra naprosto bezpečná a není důvod se obávat, že se v nich nakazíme,“ řekl neurobiolog a expert na DNA diagnostiku Omar Šerý. Ten se svými kolegy vypracoval studii, která se zaměřila na šíření covidu na frekventovaných místech. Kromě obchodního centra sbíral jeho tým vzorky také na poště a v covidáriu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

„V době odběru vzorků v roce 2020 a 2021 počet nových případů SARS-CoV-2 v Česku výrazně převyšoval počty v sousedních zemích i v EU,“ stojí v úvodu studie, kterou vypracovali tři čeští odborníci - vedle Omara Šerého také vědkyně Radka Dziedzinská a vědec Petr Králík z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR.

Na začátku výzkumu platila v Česku povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách, dezinfekce povrchů na veřejných místech a omezení počtu lidí na prodejní plochu v komerčních prostorách, tedy v obchodních centrech. Kvůli špatné situaci byla také uzavřena většina škol a menších obchodů.

„Pro posouzení rizika pro veřejné zdraví v souvislosti s přenosem SARS-CoV-2 byly vzorky vzduchu a povrchů odebrány na dvou veřejných místech - na poště a v nákupním centru. Vzorky byly odebrány také na jednotce COVID-19 v nemocnici,“ představuje studie českých vědců.

Veřejná místa nepředstavují riziko

Z výzkumu vyplývá, že vzorky vzduchu ani povrchu nebyly na poště nebo v nákupním centru pozitivní na částice viru. „Pozitivní výsledky byly zjištěny na nemocničním oddělení, kde nejvíce kontaminovaným povrchem byly podlahy,“ stojí ve zveřejněné zprávě s tím, že se vědci na základě těchto výsledků domnívají, že veřejná místa nepředstavují riziko v souvislosti s přenosem SARS-CoV-2.

„Zejména pokud jsou dodržována epidemiologická opatření ke snížení přenosu, jako je nošení roušek, používání dezinfekčních prostředků nebo omezení počtu zákazníků,“ zdůrazňují odborníci ve výzkumu.

Země, kde policie lidem domlouvá. Kontroly jsou formální, pokuty nedává

Studie se zaměřila na šíření viru v uzavřených prostorách se zvýšeným počtem lidí a nevyhnutelným sociálním kontaktem. První odběr byl proveden 17. prosince 2020 večer po 18. hodině na hlavní poště v Brně, kudy denně projde zhruba 2 600 lidí.

Druhý odběr byl proveden 17. února 2021 po 18. hodině v obchodním centru Šantovka v Olomouci, ve kterém zůstal otevřen supermarket a food court. „Vzorky byly odebírány převážně ze supermarketu, byla však vzorkována i další místa s vyšší fluktuací lidí z důvodu pohybu návštěvníků. Celkem v den odběru navštívilo obchodní centrum Šantovka přes 10 tisíc lidí,“ popisují odborníci postup při sběru vzorků.

Poslední odběr byl proveden 6. května 2021 na nemocniční jednotce zřízené pro léčbu pacientů s pozitivním testem. Nemocnice se nacházela v okrese Blansko nedaleko Brna.

Vzorky byly odebrány i z rukou

Vědec Omar Šerý pro iDNES.cz vysvětlil, proč pro výzkum vybrali právě tři místa, která ve studii popisují. „Brněnskou poštu jsme si na konci minulého roku vybrali proto, že její vedení bylo jediné ochotné s námi spolupracovat, pustit nás na poštu a nechat nás vzorky po celém dni provozu odebrat,“ uvedl Šerý.

Co se týče obchodních center, tak ta podle vědcových slov zájem o testování neměla.

„Následně na začátku tohoto roku nás oslovilo vedení OC Šantovka v Olomouci s žádostí o provedení testů na koronavirus. Ze dvou oslovených nemocnic nás na covidovou jednotku pustila právě ta menší, protože ji zajímaly výsledky. Covidová jednotka byla vybrána jako referenční místo, kde jsou pozitivní osoby a v jejich okolí by měly být přítomny koronaviry. Což se potvrdilo,“ vysvětlil dále pro iDNES.cz Šerý.

Na všech třech místech byly odebrány dva typy vzorků – tampony a vzduch. „Vzorky tamponů byly odebrány z povrchů, které přicházejí do přímého kontaktu s rukama lidí, jakož i přímo z rukou samotných,“ popisují vědci.

Popis vzorků odebraných na poště a v obchodním centru.

Vzduch byl odebírán komerčně dostupnou čističkou vzduchu. „Ta byla umístěna jeden metr nad podlahou v místě, kde se shromažďovali lidé. Byly vybrány hlavní vchodové dveře pošty a přepážkový prostor supermarketu. Na jednotce COVID-19 byla čistička umístěna na okenním parapetu místnosti s pacientem s covidem,“ míní studie.

Obchodní centra jsou bezpečná

Na poště a v obchodním centru bylo odebráno celkem 71 vzorků stěrů a to z různých povrchů, včetně rukou zaměstnanců. U všech bylo zjištěno, že jsou negativní na přítomnost viru. Po 12 hodinách provozu nebyl SARS-CoV-2 detekován ani v kapalině z pračky vzduchu umístěné na poště.

V nemocnici bylo celkem odebráno 33 vzorků z různých prostor covidária. „Bylo zjištěno, že jedenáct vzorků (33 procent) bylo pozitivních na přítomnost SARS-CoV-2. Nejvíce byla virem kontaminována podlaha a různá místa, která přicházejí do fyzického kontaktu s rukama pacientů. Vzorky odebrané z podlahy nebo podrážek byly pozitivní na přítomnost viru v pěti případech,“ zní závěry studie.

S výjimkou pokojů pacientů byly pozitivní výtěry nalezeny ve všech testovaných pokojích, včetně prostoru pro personál, a to i přes pravidelný úklid a dezinfekci.

Popis vzorků odebraných na jednotce COVID-19.

„Na poště ani v OC Šantovka jsme nezjistili ani jednou virus, ovšem za tehdejších podmínek dodržování hygienických opatření – především nošení roušek a respirátorů. Naopak dle očekávání se viry potvrdily na covidové jednotce, především na podlahách a podrážkách zdravotnických pracovníků,“ doplnil k výsledkům pro iDNES.cz Šerý.

Ten rovněž podotkl, že pokud budou lidé v obchodních centrech dodržovat nošení správně nasazených respirátorů, jsou obchodní centra naprosto bezpečná.

„Není tedy důvod se obávat, že se v nich nakazíme koronavirem. Doporučoval bych zajistit dodržování nošení respirátorů. Zatímco v létě, kdy jsme tu neměli skoro žádné pozitivní osoby to bylo nadbytečné opatření, nyní je velmi důležité zajistit, aby se právě toto opatření dodržovalo,“ řekl Šerý s tím, že respirátor je účinný ochranný prostředek a potvrdilo se to minimálně v odběrových centrech, kde se při provádění výtěrů pozitivním lidem zdravotníci s respirátorem nenakazili.

25. listopadu 2021

Zákaz vánočních trhů je nesmyslný

Šerý rovněž uvedl, že nejhorší je bezprostřední a víceminutový kontakt s infikovaným člověkem bez respirátoru a v uzavřených prostorech – doma, na pracovišti, ve škole nebo na večírcích.

Často se však také zmiňuje možné šíření covidu v městské hromadné dopravě, na tu se však vědci ve výzkumu nezaměřili.

„Zásadním rozdílem ve srovnání s obchodními centry je objem vnitřního prostoru. Měl by být kladen důraz na větrání, což může být nyní v zimě problém. Určité řešení by přinesly čističky vzduchu v hromadných dopravních prostředcích. Také je v nich potřeba důsledně dodržovat nošení správně nasazených respirátorů,“ uvedl Šerý.

Trhy v Mostě kontroluje hygiena i policie. Řeší desítky porušení pravidel

Ten také poukázal na to, že již ze začátku pandemie jsou známy odborné práce, které popisují právě přenos koronaviru v autobusu. „Pokud se vnitřní prostor dopravního prostředku důkladně vyvětrá, tak není třeba řešit, jak dlouho se udrží virus na površích, protože lidé se nakazí ze vzduchu, nikoliv z madla, pokud jej nebudou vysloveně olizovat,“ odůvodnil vědec.

Redakce iDNES.cz se jej zeptala i zrušení vánočních trhů a možné přenosu viru právě na nich. Šerý však toto opatření považuje za nesmyslné.

„Zakazování vánočních trhů v době, kde je situace ve společnosti už beztak napjatá a lidé se potřebují soustředit na jiné myšlenky, než jsou koronaviry, pokládám za nesmyslné,“ uvedl vědec k opatření a současně dodal: „Venku je šíření koronaviru vzduchem omezené a málo pravděpodobné – pokud si zrovna nebudete mluvit a dýchat z blízka do obličeje.“

28. listopadu 2021

  • Nejčtenější

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Deset obětí a 32 zranění si vyžádalo neštěstí u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie. V sobotu se tam ulomil obrovský...

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Premium Bakterie legionella, která se stala osudnou předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, se v posledních letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepřijatelné, říká o výroku Pekarové předchůdce Vondráček. Vadí i Zahradilovi

Výrok o vyhnání maďarského premiéra Viktora Orbána, který zazněl od předsedkyně TOP 09 a zároveň současné předsedkyně...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Za posledních 10 let přibylo 195 tisíc domů, nejvíce ve středních Čechách

Domovní fond v Česku se rozrůstá. Za posledních deset let se zvětšil o devět procent. Přibylo 195 tisíc domů, celkem...

Protesty proti Turówu skončily poklidně, za dva týdny budou pokračovat

Jen drobné ústní šarvátky a křik doprovázely sobotní demonstraci Čechů, Poláků a Němců v polské Bogatynii, u které leží...

Zeman odmítl politické zneužívání olympiády, sportovcům popřál úspěch

Prezident Miloš Zeman odmítl politické zneužívání olympijské myšlenky, konkrétně bojkotu olympiády včetně ohlášené...

Praktiků očkuje čím dál víc. Pořád jsou ale lidé, kteří se k vakcíně nedostanou

Zapojení praktických lékařů do očkování proti covidu-19 roste. Vyočkují nyní asi pětadvacet až třicet procent všech...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Mrzneme a furt nabíjíme. Zima ukázala, proč elektroauta nejsou budoucnost

Premium Z Prahy do Mnichova dojedete „normálním“ autem za tři až tři a půl hodiny, podle provozu. Já jel elektrickým zázrakem...