Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řemeslníky umělá inteligence nenahradí, na všeobecných oborech se jí bojí

  8:48
Deváťáci stojí společně se svými rodiči před těžkou volbou. Do 20. února musí zvolit, na jakou střední školu budou pokračovat a jaký obor budou studovat. Udělat správné rozhodnutí je přitom čím dál náročnější. Musí totiž počítat i se změnami, které na pracovní trh přináší nástup umělé inteligence. Absolventi učilišť se o svá místa nebojí, ukázal průzkum. Na všeobecných školách je situace opačná.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr LemberkMAFRA

S blížícím se koncem lhůty pro podání přihlášek na střední školy se musí žáci devátých tříd rozhodnout, jakým směrem se vydají. Letos se děti musí vypořádat s konkurencí silného ročníku, při volbě školy hraje roli i uplatnění na trhu. To může s nástupem umělé inteligence za pár let vypadat úplně jinak.

SEZNAM STŘEDNÍCH ŠKOL

Na problematiku upozornila například Silvie Pýchová z Expertní komory kariérového poradenství. „Cílovou skupinou jsou rodiče, kteří musí porozumět své roli v tomto procesu, do kterého by se měli zapojovat. Znát příležitosti pro svoje děti a dokázat jim při rozhodování o střední škole pomoci. Většinou pro ně chtějí všeobecné vzdělání, což může být dobrá cesta, ale ne pro každého žáka,“ shrnula.

„Rodiče a učitelé nemusí mít úplně dobrou představu o trhu práce. Znají svou práci a proces, který je k ní dovedl. Ten u dnešních žáků může být ale úplně odlišný. S nástupem AI budou dnešní žáci v profesním životě potřebovat klidně hned několik rekvalifikací,“ dodala poradkyně Pýchová.

Bek se omluvil za nefunkční e-přihlášky na SŠ. Šéf Cermatu neodstoupí

Nahrazení umělou inteligencí se pravděpodobně bude týkat především kancelářských profesí, a to nejen těch repetitivních, ale i vysoce kreativních a sofistikovaných. Relativně imunní by proti nástupu AI naopak měla být manuální řemesla.

Absolventi učilišť se AI nebojí

I proto roste zájem o učební obory, jejichž absolventi se nástupu AI nebojí. Potvrzuje to průzkum plynárenské skupiny GasNet. Mezi mladými absolventy učilišť podle něj převládá názor, že je umělá inteligence nedokáže nahradit. Aktuálně nemají ani problém s uplatněním. Ihned po získání výučního listu začne pracovat téměř polovina z nich, do tří měsíců práci najdou tři čtvrtiny.

Strach z toho, že je v práci nahradí umělá inteligence, má jen 17 % absolventů učebních oborů. Téměř 40 % si naopak dokáže představit, že jim umělá inteligence v budoucnu usnadní výkon práce. Už dnes ji v zaměstnání pravidelně využívá 28 % z nich.

Den otevřených dveří na OAHŠ Třebíč a spolupráce s firmami

Manažerka náboru a rozvoje zaměstnanců skupiny GasNet Helena Steinerová říká, že téměř polovina dotázaných je přesvědčená o tom, že je lidská práce v jejich oboru zcela nenahraditelná.

„Výsledky průzkumu ukazují, že mladí lidé umělou inteligenci nevnímají jako hrozbu. Mnozí v ní naopak vidí příležitost. Z pohledu jednotlivých oborů se o práci podle absolventů nemusí bát zejména řemeslníci a lidé, kteří pečují o technologická zařízení,“ shrnula.

Data Národního pedagogického institutu dokazují, že ve světle současného nedostatku kvalitních řemeslníků se pomalu rozplývají stereotypní představy o nízkém platu a obtížném uplatnění.

Nezaměstnanost čerstvých absolventů učebních oborů činila loni na jaře 6,6 %. Je tomu tak i proto, že se firmy snaží nejlepší řemeslníky získat už na školách.

Kam půjde váš deváťák?

celkem hlasů: 84
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 9. února 2024. Anketa je uzavřena.

Pohled veřejnosti na odborné školy a učiliště se postupně proměňuje a zájem o učební obory díky tomu v posledních letech roste. Vloni na ně bylo podle dat Českého statistického úřadu přijato více než 37 tisíc žáků, což je za pět let bezmála 20% nárůst.

Žáci podle Steinerové musí dobře volit. „Oproti všeobecnému vzdělávání, v rámci něhož si žáci mohou až později zvolit směr, kterým by se chtěli profilovat, je u odborného vzdělávání zcela zásadní umět zvolit správný obor hned na začátku,“ řekla.

Význam správného výběru oboru potvrzuje i průzkum, který si GasNet zadal. Ne každý totiž u vystudovaného oboru zůstane. Ti, kteří vyučené řemeslo provozují, jsou však v naprosté většině případů spokojení se svou aktuální pracovní pozicí, se svým měsíčním výdělkem i s rozhodnutím vystudovat daný obor.

Den otevřených dveří na OAHŠ Třebíč a spolupráce s firmami

Chybí stovky plynařů

Steinerová říká, že jedním z učebních oborů, které potřebují více žáků, je plynařina. „Kromě nových technologií pro nás zůstanou klíčoví lidé. Aktuálně je však průměrný věk našich zaměstnanců 48 let a každým rokem se zvyšuje. To se přitom týká celého segmentu, kde očekáváme, že budou v příštích patnácti letech otevírány vyšší stovky pracovních pozic. Absolventi plynařských oborů se tak nemusí bát o uplatnění. Naopak si budou moci vybírat,“ poukázala.

Vysokou poptávku po odbornících v energetice dokazují i portály Jobs.cz a Práce.cz. Školy ale místa nestíhají pokrývat. I přes mírný nárůst zájmu ze strany žáků plynárenství stále bojuje s nedostatkem absolventů, kteří by byli schopní nahradit plynaře odcházející do důchodu. Ročně školy vyprodukují dohromady jen kolem padesáti absolventů.

Koželužství je mrtvé, učni nejsou, přesto zkoušíme nové věci, říká šéf brašnářství

Podle ředitelů škol je zásadní pro učně atraktivní spolupráce s firmami. „Spolupracující firmy poskytují školám nejaktuálnější technologie, odborné znalosti a dovednosti. Zároveň informují školy o možnostech uplatnění jejich absolventů. O spolupráci s šikovnými žáky mají firmy enormní zájem.“ míní ředitel Středního odborné učiliště plynárenského v Pardubicích Martin Valenta.

Zástupce ředitele Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Roman Komínek má obdobný názor. „Firmy dnes spoluvytvářejí budoucnost odborných předmětů a u tříletého oboru Mechanik plynových zařízení tomu není jinak. Plynaři našim žákům předávají know-how ohledně biometanu, vodíku a zajišťují jim odborné praxe,“ popsal.

Konec závislosti na Rusku. U plynu už teď, u ropy příští rok, tvrdí Fiala

Do vzdělávání potenciálních zaměstnanců významně investuje také společnost EG.D, která dodává elektřinu na jihu Česka. Už v září loňského roku spustila pilotní projekt vlastní třídy na střední škole u Brna. Ve spolupráci se středními školami v Hluboké nad Vltavou a Třebíči otevírá letos další dvě.

Místopředseda představenstva společnosti Pavel Čada říká, že v příštích pěti letech dosáhne důchodového věku na dvě stovky zaměstnanců. „Už teď musíme vědět, že je dokážeme nahradit. Potvrdilo se, že o obor je zájem, v září nastoupilo do naší třídy 30 žáků, proto můžeme otevřít další. Potřebujeme odborníky všude, kde působíme,“ uvedl.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie zabavila 300 milionů na nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu

5. června 2024

Premium Česká policie v tichosti řeší třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní obchody...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zelenskému se hroutí mírový summit. Spojenectví s USA dostává trhliny

3. června 2024  17:52,  aktualizováno  20:53

Nedorazí ani Číňané, ani Saúdové. Z očekávaného mírového summitu ve Švýcarsku se omluvilo několik...

Začaly eurovolby. Nizozemci už odvolili, bojuje se i o více křesel po Britech

6. června 2024  7:30,  aktualizováno  22:07

Sledujeme online V Evropě začaly volby do Evropského parlamentu. Jako první hlasovali v Nizozemsku, kde podle odhadů...

Poslední TV střet lídrů k eurovolbám: obviňování kvůli Green Dealu i migraci

6. června 2024  20:55,  aktualizováno  21:54

V poslední velké televizní debatě před eurovolbami, kterou uspořádala Česká televize, se střetávají...

AfD chtěla uspořádat sjezd v Essenu. Město vypovědělo smlouvu o pronájmu haly

6. června 2024  21:10

Západoněmecké město Essen ve čtvrtek vypovědělo straně Alternativa pro Německo (AfD) smlouvu o...

Oslavy Dne D na pláži Omaha: Biden mluvil o tyranech, Pavel šel za veterány

6. června 2024  9:24,  aktualizováno  20:58

Druhým dnem ve Francii vrcholila akce připomínající 80. výročí vylodění v Normandii, které...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...