Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Soudy brzdí nedostatek znalců. Kvůli novému zákonu jich už osmina skončila

Nový zákon, který začal platit na začátku ledna, přenesl na soudní znalce větší zodpovědnost. Za pochybění jim hrozí pokuta až půl milionu korun, navíc mají nyní víc byrokracie. I proto jich již asi osmina skončila, další to zvažují. To je ale pro soudy problém: na posudky čekají déle, což protahuje samotná řízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přesně 8 186. Tolik soudních znalců bylo v Česku ještě před rokem. Teď je číslo asi o osminu nižší. V databázi ministerstva spravedlnosti jich je jen 7 015.

Soudní psychiatr: Zkušení znalci odcházejí, nový zákon to ještě zhorší

Důvodů je víc. Faktem je, že počty soudních znalců klesají už dlouhodobě. Třeba před třinácti lety jich ještě bylo téměř 12 tisíc. Teď ale propad ještě urychlil nový zákon, který začal platit k 1. lednu 2021.

„Již nyní pozorujeme skokový meziroční propad minus 1 100 ukončených znalců a odhadem několik stovek znalců s dobrovolně na vlastní žádost pozastavenou činností, přičemž další žádosti o pozastavení a ukončení dobíhají po novém roce na ministerstvo spravedlnosti,“ uvedl předseda představenstva Komory soudních znalců Vladimír Vácha. A ještě vyšší budou podle něj změny u znaleckých ústavů. Z těch se totiž musely v novém roce stát znalecké kanceláře. A řada z nich na to nesplňovala požadované podmínky.

Nový zákon klade na soudní znalce vyšší požadavky, co se týče plnění školení i byrokracie. Navíc zavádí vyšší zodpovědnost: pokud znalec v něčem pochybí, hrozí mu sankce až půl milionu korun.

A v některých případech může sám stanout před soudem jako obžalovaný. Tak se tomu ostatně stalo v posledních letech několikrát: asi nejznámější je případ znalců Radka Matlacha a Igora Fargaše. Těm soud v červenci loňského roku udělil podmíněné tresty v době jednoho roku u Matlacha a devíti měsíců u Fargaše. Podle obžaloby vypracovali zkreslený posudek v případu Petra Kramného. Oba vinu odmítli.

Provozovat kadeřnictví vyjde lépe

Situaci podle Váchy neodpovídá výše sazeb. Ty sice nový zákon zvedl – dříve činila hodinová odměna 100 až 350 korun, nyní to je 300 až 450 korun hrubého – dle znalců je ale stále nízká. 

„Když si domů objednáte opraváře pračky, tak mu zaplatíte za hodinu práce podstatně víc,“ míní předseda prezídia Asociace znalců a odhadců České republiky Aleš Vémola. „Jistě je lépe provozovat kadeřnictví nebo malířství, tam jsou hodinové sazby násobně vyšší a zodpovědnost neporovnatelná,“ souhlasí Vácha.

Podmínka pro znalce z kauzy Kramný platí, jednomu ji odvolací soud zmírnil

Jednotliví znalci, které redakce iDNES.cz oslovila, se shodují, že činnost už několik let dělají jen pro její prospěšnost a prestiž. I část těch, kteří dosud neskončili, to přitom nyní zvažují.

„Osobně trávím znaleckou prací celé víkendy a večery a také zvažuji, že této činnosti už zanechám,“ popsala třeba soudní znalkyně v oboru psychiatrie Marta Holanová.

A nejsou to podle ní jen hrozící sankce. „Jednání u soudu je stále více vůči znalcům agresivnější, a co se týká nových povinností hlásit všechny informace kolem znaleckého posudku do registru ministerstva spravedlnosti do pěti dnů, považuji to za tvrdou buzeraci. Nemám na to tolik času ani kapacity takovým dle mého názoru formálním povinnostem čelit,“ uvedla.

Nedostatek znalců paralyzuje soudy

A další úbytek ještě pravděpodobně zrychlí fakt, že znalci jmenovaní podle starého zákona musí do pěti let požádat o znalecké oprávnění podle nového zákona. K tomu budou muset splnit vstupní zkoušku. Většina znalců je přitom již v důchodovém věku.

„Znalecká obec je již nyní značně přestárlá. Podle údajů, které mám z roku 2016, tvořili znalci staří 61 až 70 let nejpočetnější skupinu, druhá nejpočetnější byla skupina 71 až 80 let,“ uvedl Vémola.

A mladí experti zájem nemají. „(Zájem) není a ani býti nemůže, tedy pokud nejde o profesní kaskadéry bez bázně a hany, protože už jen kvalifikační předpoklady značně selektují tento zájem, který ani v případě úspěchu není vyvážen kýženou odměnou,“ uvedl Vácha. Kdo se totiž chce stát soudní znalcem, musí splnit následující podmínky: vysokoškolské vzdělání, minimálně deset let cílené praxe, absolvování speciálního nástavbového vzdělání a vstupní zkoušky před komisí.

Vyšetřování tragického žhářského útoku v bohumínském věžáku brzdí epidemie

Nedostatek znalců má však praktický dopad na soudy. Ty musí na posudky dlouho čekat, což protahuje samotná řízení.

„V případech domácího násilí či v opatrovnických řízeních to je problém. A velký problém je také kvalita znalců, protože za ty peníze to prostě mladí, progresivní a vzdělaní odborníci nechtějí dělat,“ míní třeba právnička Lucie Hrdá.

„Je to ostuda, která se citelně projeví v krátké budoucnosti u soudů, které budou jen obtížně shánět kvalitní znalce. Ti, kteří zůstanou, budou mít dlouhé termíny pro zpracování posudku,“ míní Vémola, který dopis obdobného znění poslal i na ministerstvo spravedlnosti. Redakce iDNES.cz se na reakci ptala, do vydání článku však resort nereagoval.

Již v současnosti má Česká republika poměrně méně znalců, než řada okolních zemí. Třeba v Rakousku, které má o dva miliony obyvatel méně a kde probíhá také méně soudních řízení, mají o asi tisíc soudních znalců víc. 

„Výsledek je propastný, což má zjevný dopad mimo jiné na tuzemskou přetíženost znaleckých kapacit. Když znalci nebudou, paralyzuje se, případně významně prodlouží dosud léta zaběhlý a i přes dílčí výhrady fungující systém důležitého dokazování zejména pro celou řadu státních orgánů veřejné moci, ale též pro privátní či komerční zadavatele,“ uzavřel Vácha.

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil označil ve čtvrtek za projev nejhlubšího úpadku, když se prezident Miloš Zeman opět...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku překvapivě vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí má pokračovat...

Z košer restauratéra kontrolorem. Stát nabídku na miliony vakcín odmítl, říká

Rozstřel Aaron Günsberger provozuje v Praze košer restauraci. Ta ale musí být během pandemie zavřená, a tak se podnikatel...

KOMENTÁŘ: Současná podoba maturity nemá z pohledu vzdělávání velký význam

Premium V poslední době se diskutuje o úřední maturitě. Osobně myslím, že by měl být realizován způsob navržený ministerstvem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...