Zákaz jednorázových plastových výrobků má platit od července příštího roku. Díky zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba jednorázových plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existují náhrady.
Výrobci hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků a tabákových výrobků s filtry budou muset informovat uživatele o tom, jak se těchto produktů po použití správně zbavit. U některých výrobků budou muset být upozornění na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Na cigaretách s filtry, samostatných filtrech, vlhčených ubrouscích, hygienických pomůckách a kelímcích bude muset být jednotné značení.
Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.
„PET láhve budou muset obsahovat od roku 2025 aspoň 25 procent recyklovaných plastů a všechny plastové nápojové láhve o objemu až 3 litry budou muset od roku 2030 obsahovat alespoň 30 procent recyklovaných plastů. Plastové nádoby na nápoje o objemu až 3 litry budou moci od července 2024 být uváděny na trh pouze tak, že uzávěry a víčka budou připevněny k nádobě,“ řekla poslancům ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Na volbu pěti neobsazených míst v Radě ČT nakonec v pátek ani nedošlo
Sněmovna měla v pátek rozhodnout i o pětici členů Rady České televize, tedy třetinu z celkového počtu, ale nakonec na to vůbec nedošlo.
Poslanci se totiž přeli o způsob volby a oba opoziční kluby - SPD a ANO se rozhodly ukončit jednání, aniž by šli poslanci volit, tím, že si každý z obou klubů vzal dvouhodinovou přestávku.
K volbě členů Rady ČT se tak poslanci vrátí nejdříve 14. června, kdy bude pokračovat červnové jednání Sněmovny.
Rada České televize schvaluje rozpočet televize a rozhoduje i o tom, kdo ji vede. O novém generálním řediteli televize měla rozhodnout příští rok.
Seznam kandidátů na nové členy Rady ČT
|