Předseda STAN Petr Gazdík vítá šéfa ODS Petra Fialu na schůzce představitelů...

Předseda STAN Petr Gazdík vítá šéfa ODS Petra Fialu na schůzce představitelů pěti demokratických stran ve Sněmovně. | foto:  František Vlček, MAFRA

Pět demokratických stran se radilo. Nepřejí si vládu opřenou o extrémisty

  • 1296
Zástupci pěti demokratických politických stran se ve středu radili, jaké jsou varianty, aby v zemi nevznikla vláda opřená o extrémní strany - komunisty a SPD Tomia Okamury. Přišli zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN. Původně ohlášený šéf ČSSD Jan Hamáček nakonec nepřišel.

Prezident Miloš Zeman doporučil premiérovi v demisi a šéfovi ANO Andreji Babišovi, ať svou vládu opře právě o komunisty a SPD.

„Hovořili jsme o tom, zda by předčasné volby byly řešením. Zazněly asi tři varianty, kudy se může politika ubírat. Předčasné volby jsou věc, která stojí téměř miliardu a není k nim důvod. Chřestit zbraněmi rozpuštění Sněmovny v tuto chvíli je nesmysl,“ řekl po schůzce šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Předčasné volby jsou selháním politiků. Nás politiky si občané volí proto, abychom se dohodli,“ uvedl šéf STAN Petr Gazdík. „Je tu několik možností, jak vláda může vzniknout. Jde jen o jednoho člověka, který je bohužel, je mi to líto, trestně stíhán. Nepřejeme si, aby tady byla vláda opřená o extrémistické strany“ řekl lídr Starostů a nezávislých.

„My jsme se jen tak bavili, byla to informativní schůzka,“ řekl předseda ODS Petr Fiala, s nímž dorazil na jednání šéf klubu Zbyněk Stanjura. „Cílem bylo, aby se demokratické strany spolu bavily,“ dodal Gazdík. 

Schůzku nechtěl komentovat ani šéf lidovců Pavel Bělobrádek, ani místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Bělobrádek v úterý přišel s tím, že jednou z možných variant by byla vládní spolupráce šestice demokratických stran, jež mají 85 poslanců, které by mohlo tolerovat ANO se 78 křesly. To by postavilo extrémisty mimo hru. Řeč o ní byla i na schůzce.

„Odmítáme, že by byly jen dvě varianty. Vláda s premiérem Babišem, nebo předčasné volby. Je celá řada variant - vláda bez předsedy ANO, bez předsedů stran, polopolitická vláda, úřednická vláda. Je i možnost, aby byl pověřen někdo jiný, než nominant hnutí ANO,“ řekl Bělobrádek. Nápad šéfa křesťanských demokratů vyvolal rozpačité reakce ostatních stran a sám Babiš se mu ve středu vysmál. Označil to za špatný vtip.

„Je možnost vlády odborníků, které ovšem navrhnou demokratické strany, které mají ve Sněmovně 101, stejně tak jako obsah programového prohlášení,“ řekl iDNES.cz předseda Pirátů Bartoš. Nesmělo by ale podle něj jít o vládu á la kabinet Jiřího Rusnoka, který jmenoval Zeman po pádu vlády Petra Nečase v roce 2013 proti vůli stran ve Sněmovně.

Hamáček na schůzku demokratických stran nakonec nepřišel

Šéf ČSSD Jan Hamáček nakonec na schůzku stran v místnosti, které se říká „Konírna“, nedorazil. Podle Piráta Bartoše na schůzce sociální demokracie z nepochopitelných důvodů nebyla. „Nepřišel bez omluvy,“ řekl Gazdík. Podle něj však šlo možná spíše o technické nedopatření.

Co všechny tyto strany spojuje, je to, že nechtějí, aby ve vládě byl jakýkoli trestně stíhaný politik, což se aktuálně týká premiéra v demisi Babiše, jehož policie obvinila kvůli podezření na podvod při čerpání padesátimilionové dotace z fondů Evropské unie na farmu Čapí hnízdo.

Ve středu se v Lánech prezident sešel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a ve čtvrtek přijme Okamuru. Ve stejný den budou podle Babiše jednat i vrcholné orgány ANO a posoudí, zda je únosné, aby vláda České republiky závisela na dvou radikálních uskupeních, z nichž jedno usiluje o odchod z NATO, což  jsou komunisté, a druhé o odchod Česka z Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video