Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ve Sněmovně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ve Sněmovně | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci zrušili předkupní právo spoluvlastníků k převáděným podílům

  • 136
Zrušení předkupního práva spoluvlastníků bytů k převáděným spoluvlastnickým podílům podpořili poslanci. Kývli na změnu občanského zákoníku. Vrací se stav, který platil již před pěti lety po přijetí nového zákoníku. Pro novelu bylo 178 z přítomných 183 poslanců, nikdo nehlasoval proti. Zákon nyní ještě musí posoudit Senát a poté i prezident.

Nový občanský zákoník omezil předkupní právo jen na případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit. Právo bude podle schválené novely i v těchto případech znovu omezeno na půl roku od vzniku spoluvlastnictví. Časové omezení nebude platit ve vztahu k zemědělskému závodu.

„V roce 2012, když byl přijímán nový občanský zákoník, byla zvolena nějaká koncepce předkupního práva v případě spoluvlastnictví. Byla to koncepce, že pouze pokud to spoluvlastnictví vznikne nečekaně, v případě smrti a dalších věcí, tak tam existuje po nějakou dobu předkupní právo. Tato koncepce byla za ministra Pelikána v roce 2016 změněna na to, že se předkupní právo vrátilo. Já už jsem to tehdy pokládal za velkou chybu,“ řekl poslanec Marek Benda z ODS.

Poslanci podpořili pozměňující návrh ústavně-právního výboru k vládnímu návrhu, k němuž ve Sněmovně vystoupila ministryně pro místní rozvoj za  hnutí ANO Klára Dostálová. Vláda původně navrhovala, aby se předkupní právo vlastníků dalších bytů nevztahovalo na parkovací stání v bytových domech prodávaných společně s bytem.

Kdo pronajímá byt pro Airbnb, bude muset nahlásit, pro kolik lidí

Přijatá změna občanského zákoníku také zakotvuje povinnost vlastníka bytu předem oznámit správci domu takové podnikání nebo činnosti v bytě, které by mohly dlouhodoběji vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě.

Příkladem je pronajímání bytu pro ubytovací platformy jako Airbnb, kdy o tom bude muset vědět společenství vlastníků jednotek. Kvůli vyúčtování služeb bude také muset člověk, který používá byt pro ubytovací služby, nahlásit SVJ počet lidí, kteří byt při krátkodobých pronájmech byt užívají.

„Jde o to, aby v těch případech, kdy dochází k rozúčtování  - ať už jsou to popelnice, voda a další otázky - aby bylo jasné, kolik v tom bytě bydlí osob a aby ty platby, které za nimi jdou, byly opravdu podle toho počtu osob, které tam jsou a ne, že je jeden vlastník, který si tam pravidelně každých 14 dní točí sedm až dvanáct návštěvníků a tváří se vůči těm ostatním já vůči vám vůbec žádné povinnosti nemám a já se na vás můžu vykašlat,“ řekl poslanec Benda.

Novela má také jednoznačně stanovit, že při prodeji bytu přecházejí na nabyvatele případné dluhy původního vlastníka bytu, které souvisejí se správou domu nebo užíváním bytu.

Upravuje nucený prodej bytu a umožní uložení smluvní pokuty nájemci bytu, který by si neplnil své povinnosti, nebo vznik společenství vlastníků jednotek s jediným vlastníkem všech jednotek.

Vlastník bytové jednotky má podle novely nově povinen oznámit všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř bytu. Povinnost se bude vztahovat i na úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video