Poslanci schválili až 25 tisíc korun pro OSVČ i odklad splátek úvěrů

  • 714
Poslanci schválili příspěvek pro živnostníky kvůli epidemii koronaviru. Dostanou 500 korun na den, do konce dubna až 25 tisíc korun. Příspěvek je plošný, není nutný pokles příjmů. Podpořili i odklad splátek u úvěrů pro lidi i firmy o 3 nebo 6 měsíců. Úroky zůstávají, u spotřebitelských úvěrů mají strop zhruba 9 procent. Předlohu musí schválit Senát a podepsat prezident.

Pro schválení příspěvku hlasovalo všech 102 přítomných poslanců. Příspěvek 500 korun denně je určen především těm živnostníkům, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Zaměstnanců se týkat nebude. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.

Koronavirus v Česku

Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. 

O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění.

Na příspěvek naopak nedosáhne ten, kdo si přivydělává při zaměstnání, například psaním na honorář, nebo už živnost zrušil, je registrovaný na Úřadu práce, či pobírá dávky v hmotné nouzi. „Kdo na podporu nedosáhne, je zaměstnanec,“ zopakovala Schillerová.

Sněmovna za souhlasu ministryně financí přijala pozměňovací návrh Zbyňka Stanjury a Romana Kubíčka, aby bylo možné žádat o příspěvek e-mailem bez nutnosti mít elektronický podpis. K podání žádosti by tak postačilo mailem poslat naskenovaný podepsaný formulář. Má to zabránit tomu, aby živnostníci museli chodit na poštu nebo na finanční úřad.

Oba poslanci uspěli i s dalším návrhem, který rovněž podporovala daňová komora. Jde o to, že ošetřovné vyplacené letos OSVČ nebude podléhat dani z příjmů. Sněmovna podpořila i technický a zpřesňující návrh Romana Onderky, jinak všechny ostatní návrhy odmítla.

Ministryně Schillerová také řekla, že na příspěvek dosáhne i člověk, který pracuje na dohodu o provedení práce s odměnou do 10 000 korun měsíčně a současně podniká. Zato u lidí, kteří si na dohodu vydělají méně než 10 000 korun, a tudíž se z jejich výdělku neodvádí pojistné, ale současně nepodnikají, je podle ministryně problém, protože nejsou evidováni. 

Šéfka resortu financí se z návrhu zákona rozhodla odstranit původní podmínku vlády, podle níž se příjmy OSVČ propadly za letošní první čtvrtletí o nejméně deset procent ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku. 

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Vládní návrh se totiž setkal s kritikou opozice i podnikatelů, kteří mu vytýkali, že na něj dosáhne málo lidí. Ministerstvo ho proto přepracovalo a poslanci předlohu přijali v pozměněném znění. Pokles příjmů už nebude třeba dokládat. 

Pětice opozičních demokratických stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – před hlasováním deklarovala, že bude ve Sněmovně postupovat jednotně při prosazování společných návrhů. Prošel jim však jen jediný. 

Poslanci odhlasovali i úpravy návrhu zákona o splácení úvěrů. Jednotlivci i firmy by tak mohli přerušit splácení úvěrů a hypoték na tři, nebo šest měsíců.

Klaus navrhl vypovězení Lisabonské smlouvy

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší požadoval jednostranné vypovězení Lisabonské smlouvy Českou republikou. „Pokud to neschválíte, budu to požadovat na každé další schůzi. Globalisté a globální organizace nefungují. Přišel čas zbavit evropské byrokraty nadvlády nad touto zemí,“ přednesl Klaus. Návrh byl Sněmovnou také zamítnut. 

Sněmovna se z preventivních důvodů sešla zhruba v polovičním počtu, ale poměr sil mezi stranami má zůstat zachován. Po poslancích projedná vládní návrhy tento týden i Senát a dostane je k podpisu prezident Miloš Zeman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video