Její jméno se před Klausovou amnestií skloňovalo asi nejvíc v souvislosti s jejím podnikáním. Regina Rázlová totiž podle policie v letech 1996 a 1997 pod záminkou revitalizace sklářského průmyslu ještě s dalšími lidmi převáděla majetek Skloexportu na firmu Skloexport Group, kterou založila její rodina. Část získaných peněz ovšem podle žaloby končila na soukromých účtech nebo na účtech dalších firem a Skloexport tak přišel o půl miliardy korun.
Na konci 90. let zkrachoval a propouštěl stovky zaměstnanců. Spolu se Skloexportem končily i menší sklářské firmy.
Herečka, která v té době doplácela na to, že byla dcerou někdejšího komunistického prominenta a pozdějšího předsedy vlády ČSR Stanislava Rázla, našla angažmá ve vedení zmíněné společnosti. Vždy se bránila, že ona sama je nevinná a celý případ byl komplot proti její rodině.
„Moje role ve Skloexportu byla vlastně herecká. Měla jsem reprezentovat a usmívat se. Bohužel jsem věřila jistým lidem jisté věci a ti lidé zklamali,“ líčila třeba před dvěma lety v rozhovoru pro iDNES.cz.
Dovětkem k tomu přidávala, že především tenkrát musela myslet na své dvě děti. „Syn byl na gymnáziu, dcera na základce. Potřebovala jsem hlavně najít práci, která by nás uživila. Než jsem začala podnikat, tak jsem prodávala chlebíčky, kreslila pohlednice nebo vykládala karty,“ vzpomínala.
Hrozilo jí 12 let vězení
Rázlová, coby hvězda snímku Utrpení mladého Boháčka či normalizačních seriálů jako třeba 30 případů majora Zemana, jako herečka po sametové revoluci skončila.
Příběh SkloexportuHerečka Regina Rázlová byla v kauze Skloexport obžalována za vytunelování velké sklářské firmy. Někdejší šéfka strávila jedenáct měsíců ve vězeňské samotce a vrátila se odsud údajně s podlomeným zdravím. Byla jí diagnostikována roztroušená skleróza. Rázlová nikdy nebyla odsouzená. Nikdy ale nepadl ani verdikt, že je nevinná. Její případ - stejně jako u řady kauz 90. let - ukončila amnestie, čímž se proces Skloexport definitivně uzavřel. Škoda měla být půl miliardy korun. |
V roce 1992 ji propustili z Národního divadla, nesměla už také učit na DAMU.
V roce 1998 byla Rázlová obviněna z tunelování společnosti Skloexport a strávila 11 měsíců ve vazbě, což se údajně podepsalo na hereččině psychice i na jejím zdraví. Za zneužívání informací v obchodním styku a návodu k poškozování věřitele hrozilo až dvanáct let vězení.
Kvůli zdravotním problémům – roztroušené skleróze – přestala chodit i k soudu a ten ji proto z řízení později vyloučil. Liberecký krajský státní zástupce Adam Bašný ale upozorňoval, že přerušení nemusí být definitivní. „Pokud by se zdravotní stav zlepšil, vyšetřování se okamžitě rozběhne,“ zdůrazňoval Bašný.
Léky, terapie a hospitalizace
Sama Rázlová si toho byla dobře vědoma. V několika málo rozhovorech až do amnestie tvrdila, že bere spoustu léků, dochází na terapie a bývá hospitalizována i na psychiatrii.
Amnestováni KlausemAmnestie Václava Klause přispěla k ukončení několika závažných hospodářských kauz. MF DNES mapuje, jak žijí lidé, kterým dala možnost se znovu nadechnout.
|
Na veřejnosti se vůbec neobjevovala. Společně se svým třetím manželem Jindřichem Santarem žila ve vile za Prahou. Případné otázky na to, zda by vzala roli, kdyby jí v té době byla nějaká nabídnuta, odpovídala slovy: „Já takhle neuvažuji. Ta životní tragédie, při které si chráníte holý život, vás hodně naučí. Když jste v místnosti dvakrát dva metry a sama, tak musíte zapomenout na všechno. Žádné coby, kdyby neexistuje.“
Ve volných chvílích v té době Rázlová třeba vázala věnce. „Na dušičky,“ jak v té době zdůrazňoval její manžel.
V lednu 2013 Klaus vyhlásil amnestii. A proces Skloexport, jehož vyšetřování v případě Rázlové trvalo přes deset let, se pro herečku definitivně uzavřel a ona si mohla vydechnout.
To se ostatně také stalo. Ještě v tomtéž roce jí byla nabídnuta role ve filmu Modelky s.r.o.. „Je to báječné, svítí na mě světla, novináři jsou na mě vlídní a ta parta je mladá a film chce navíc udělat dobře, takže pro mě je to radost,“ hýřila nadšením při představování své nové role.
Od doby amnestie herečka hraje také v pražském Divadle Ungelt, kde vytvořila hlavní role v představeních Kurtizána, Mezi úterým a pátkem a Miss Dietrich lituje. Zároveň hraje v Divadle na Vinohradech v představeních Čarodějky ze Salemu.
Během tohoto léta natáčí také seriál Tátové na tahu s Aňou Geislerovou či Sašou Rašilovem. S Miroslavem Etzlerem (53) zase plánuje film Tancuj, Matyldo.
Divadlo nebo natáčení je ale také v tuto chvíli to jediné, o čem je herečka ochotna se bavit.
Žádosti o setkání či rozhovor dotýkající se jejího života před a po amnestii Václava Klause, odmítá. „Je mi líto, ale paní Regina Rázlová se (projektu) zúčastnit nechce,“ napsala v odpovědi MF DNES Linda Skarlandtová, mluvčí Divadla Ungelt.
V roce 2013 jsme s herečkou natočili rozhovor. Krátce po propuštění: