AMNESTOVÁNI KLAUSEM: Soudy jí zničily zdraví, po amnestii Rázlová zase hraje

  19:00aktualizováno  19:00
Osmnáct let. Tak dlouho jsem kvůli všelijakým problémům nemohla hrát, nechala se nedávno v médiích slyšet herečka pražského Divadla na Vinohradech a Divadla Ungelt Regina Rázlová. Před pěti lety by ji přitom ani nenapadlo, že se ještě na pódia vrátí.

V červnu 1998 poslala soudkyně Reginu Rázlovou do vazby. | foto: ČTK

Její jméno se před Klausovou amnestií skloňovalo asi nejvíc v souvislosti s jejím podnikáním. Regina Rázlová totiž podle policie v letech 1996 a 1997 pod záminkou revitalizace sklářského průmyslu ještě s dalšími lidmi převáděla majetek Skloexportu na firmu Skloexport Group, kterou založila její rodina. Část získaných peněz ovšem podle žaloby končila na soukromých účtech nebo na účtech dalších firem a Skloexport tak přišel o půl miliardy korun.

Na konci 90. let zkrachoval a propouštěl stovky zaměstnanců. Spolu se Skloexportem končily i menší sklářské firmy.

Regina Rázlová

Regina Rázlová v době šéfování Skloexportu

Regina Rázlová s dcerou

Regina Rázlová s dcerou

Ondřej Vetchý a Regina Rázlová v seriálu Případy 1. oddělení (2014)

Ondřej Vetchý a Regina Rázlová v seriálu Případy 1. oddělení (2014)

Herečka, která v té době doplácela na to, že byla dcerou někdejšího komunistického prominenta a pozdějšího předsedy vlády ČSR Stanislava Rázla, našla angažmá ve vedení zmíněné společnosti. Vždy se bránila, že ona sama je nevinná a celý případ byl komplot proti její rodině.

„Moje role ve Skloexportu byla vlastně herecká. Měla jsem reprezentovat a usmívat se. Bohužel jsem věřila jistým lidem jisté věci a ti lidé zklamali,“ líčila třeba před dvěma lety v rozhovoru pro iDNES.cz.

Dovětkem k tomu přidávala, že především tenkrát musela myslet na své dvě děti. „Syn byl na gymnáziu, dcera na základce. Potřebovala jsem hlavně najít práci, která by nás uživila. Než jsem začala podnikat, tak jsem prodávala chlebíčky, kreslila pohlednice nebo vykládala karty,“ vzpomínala.

Hrozilo jí 12 let vězení

Rázlová, coby hvězda snímku Utrpení mladého Boháčka či normalizačních seriálů jako třeba 30 případů majora Zemana, jako herečka po sametové revoluci skončila.

Příběh Skloexportu

Herečka Regina Rázlová byla v kauze Skloexport obžalována za vytunelování velké sklářské firmy. Někdejší šéfka strávila jedenáct měsíců ve vězeňské samotce a vrátila se odsud údajně s podlomeným zdravím. Byla jí diagnostikována roztroušená skleróza. 

Rázlová nikdy nebyla odsouzená. Nikdy ale nepadl ani verdikt, že je nevinná. Její případ - stejně jako u řady kauz 90. let - ukončila amnestie, čímž se proces Skloexport definitivně uzavřel. Škoda měla být půl miliardy korun. 

V roce 1992 ji propustili z Národního divadla, nesměla už také učit na DAMU.

V roce 1998 byla Rázlová obviněna z tunelování společnosti Skloexport a strávila 11 měsíců ve vazbě, což se údajně podepsalo na hereččině psychice i na jejím zdraví. Za zneužívání informací v obchodním styku a návodu k poškozování věřitele hrozilo až dvanáct let vězení.

Kvůli zdravotním problémům – roztroušené skleróze – přestala chodit i k soudu a ten ji proto z řízení později vyloučil. Liberecký krajský státní zástupce Adam Bašný ale upozorňoval, že přerušení nemusí být definitivní. „Pokud by se zdravotní stav zlepšil, vyšetřování se okamžitě rozběhne,“ zdůrazňoval Bašný.

Léky, terapie a hospitalizace

Sama Rázlová si toho byla dobře vědoma. V několika málo rozhovorech až do amnestie tvrdila, že bere spoustu léků, dochází na terapie a bývá hospitalizována i na psychiatrii.

Amnestováni Klausem

Amnestie Václava Klause přispěla k ukončení několika závažných hospodářských kauz. MF DNES mapuje, jak žijí lidé, kterým dala možnost se znovu nadechnout. 

Amnestováni Klausem - seriál MF DNES
  • Prezident vyhlásil amnestii 1. ledna 2013. Prominuto bylo 111 tisíc trestů, věznice opustilo 6 500 trestanců.
  • Největší kontroverze vzbudil článek II o takzvané abolici, kvůli němuž se zastavila trestní stíhání, jež běžela osm a více let. Spravedlnosti tak uniklo 256 lidí, třeba manažeři Union banky, Moravia Banky nebo H-Systemu. 

Na veřejnosti se vůbec neobjevovala. Společně se svým třetím manželem Jindřichem Santarem žila ve vile za Prahou. Případné otázky na to, zda by vzala roli, kdyby jí v té době byla nějaká nabídnuta, odpovídala slovy: „Já takhle neuvažuji. Ta životní tragédie, při které si chráníte holý život, vás hodně naučí. Když jste v místnosti dvakrát dva metry a sama, tak musíte zapomenout na všechno. Žádné coby, kdyby neexistuje.“

Ve volných chvílích v té době Rázlová třeba vázala věnce. „Na dušičky,“ jak v té době zdůrazňoval její manžel.

V lednu 2013 Klaus vyhlásil amnestii. A proces Skloexport, jehož vyšetřování v případě Rázlové trvalo přes deset let, se pro herečku definitivně uzavřel a ona si mohla vydechnout.

To se ostatně také stalo. Ještě v tomtéž roce jí byla nabídnuta role ve filmu Modelky s.r.o.. „Je to báječné, svítí na mě světla, novináři jsou na mě vlídní a ta parta je mladá a film chce navíc udělat dobře, takže pro mě je to radost,“ hýřila nadšením při představování své nové role.

Od doby amnestie herečka hraje také v pražském Divadle Ungelt, kde vytvořila hlavní role v představeních Kurtizána, Mezi úterým a pátkem a Miss Dietrich lituje. Zároveň hraje v Divadle na Vinohradech v představeních Čarodějky ze Salemu.

Fotogalerie

Během tohoto léta natáčí také seriál Tátové na tahu s Aňou Geislerovou či Sašou Rašilovem. S Miroslavem Etzlerem (53) zase plánuje film Tancuj, Matyldo.

Divadlo nebo natáčení je ale také v tuto chvíli to jediné, o čem je herečka ochotna se bavit.

Žádosti o setkání či rozhovor dotýkající se jejího života před a po amnestii Václava Klause, odmítá. „Je mi líto, ale paní Regina Rázlová se (projektu) zúčastnit nechce,“ napsala v odpovědi MF DNES Linda Skarlandtová, mluvčí Divadla Ungelt.

V roce 2013 jsme s herečkou natočili rozhovor. Krátce po propuštění:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz