V posledních letech se rozmáhají moderní tábory pro děti, které se chtějí stát youtubery, být úspěšnými na Instagramu nebo se zdokonalit v počítačové hře Minecraft.
Oproti tomu se zdá tábor nedaleko středočeských Hříměždic, kam přijel skautský oddíl z Říčan u Prahy, jako návrat do minulosti. Tábořiště tvoří několik týpí, stanů s podestou, polní kuchyně a jednoduchá sprcha s lavorem na umytí.
Všechno si skauti postavili sami, vodu vozí v barelech, vaří na kamnech a rozdělat oheň mohou také v týpí, které mají otevřenou špičku. Elektřina na táboře není, pokud skauti potřebují, mohou ji využít na nedalekém statku.
Fotogalerie |
Ačkoliv zde vedoucí předávají dětem klasické skautské dovednosti, jako je vázání uzlů, rozdělání ohně, historie skautingu či orientace v terénu, i oni přiznávají, že už i ve skautu se odráží moderní doba.
„Skauting se snaží jít s dobou a nezaspat příležitosti moderního pokroku tak, aby z toho přitom nevypadly původní skautské dovednosti a principy, jako je práce v týmech, naučit se o sebe postarat, pomoct si navzájem a podobně,“ říká zástupce vedoucího tábora Alžběta Müllerová.
Nové je například používání GPS místo kompasů, učení se bezpečnosti na internetu, rozpoznání falešných zpráv v médiích od pravdivých, finanční gramotnosti nebo například geocaching, akrobatická jóga či návštěva výstav. Umí ale také naplánovat výpravu pomocí aplikace na mobilu.
„Tato témata a nové aktivity se objevují ve skautských časopisech, kluci a holky se s nimi setkají v rámci plnění takzvaných Stezek (příručka s úkoly, která je provází na cestě všestranného osobního rozvoje) nebo třeba v programu Skautských institutů,“ říká mluvčí skautů Barbora Trojak.
Dřív skauti chodili zásadně ve stejnokrojích, děti na táboře ale mají barevná trička i džíny. O tom, že jsou skauti, svědčí jedině šátky, které mají kolem krku.
„Kroje máme s sebou, ale využíváme je jen při slavnostních příležitostech, třeba když vztyčujeme vlajku nebo pálíme závěrečný oheň,“ vysvětluje nám jeden z táborníků.
„Děláme svět lepším“
Přestože se podoba skautu pomalu proměňuje, děti se shodují na tom, že je táhne právě to, že mohou být pořád venku a učit se novým věcem. „Je to tady úplně jiné než doma, kde jenom sedím u počítače, určitě to pozitivně ovlivňuje můj život,“ říká jiný táborník.
„Skauti se snaží dělat svět lepší, třeba slibem se zavážeš, že se budeš snažit se chovat dobře a když bude příležitost, uděláš dobrý skutek,“ ocenily také děti.
Podle Trojak mají děti o skaut zájem, protože jim přináší dobrodružství i atraktivní program, nové výzvy a společenství kamarádů, se kterými budují pevné vztahy. „Mnozí mladí skauti a skautky proto označují skaut za svou druhou rodinu,“ říká.
A možná právě to je důvod, proč rodiče čím dál častěji děti do skauta přihlašují. Za posledních dvanáct let přibylo 20 tisíc nových skautů. Organizace nyní čítá přes šedesát tisíc členů a zájemců přibývá, od roku 2006 skaut zaznamenal padesátiprocentní nárůst členské základny. Některé klubovny jsou proto plné a nemohou nabírat nové členy. Například ve středisku Lípa Říčany je naplněný stav.
Skaut pomáhá při hledání práce
Skauting ale pomáhá lidem i při hledání práce. „Zaměstnavatelům může zmínka o skautingu v životopise naznačit, že mají před sebou uchazeče s určitým morálním profilem - člověka, který je slušný, pracovitý a zodpovědný.
Ve skautu se kluci a holky učí, jak být aktivní a samostatní, přebírat odpovědnost, fungovat v týmu, nebát se, plánovat a organizovat, řídit tým nebo akci, poučit se z chyby, dát zpětnou vazbu, pracovat samostatně na svém rozvoji - a mnoho zaměstnavatelů to dobře ví,“ říká Trojak.
Skautské tábory v číslech
|
Ředitelka personální agentury Callis Inter Helena Mikulínová je sama skautkou a když přijde na pohovor jiný skaut, přihlíží k tomu.
„Skauti si osvojí jak mnoho znalostí, tak principů chování i schopnosti dosáhnout cíle přes překážky, a proto si umí většinou poradit v mnoha situacích, ať již v osobním či profesním životě. Jsou to většinou lidé korektní s tahem na branku. Takže když vidím, že má uchazeč v životopise uvedeno, že je skaut, přihlížím k tomu, protože vím, co mi skauting dal a jaké principy se snaží skauting ve skautech zakotvit,“ říká Mikulínová.
„Ve skautských týmech si mladí lidé udělají vlastně takovou manažerskou maturitu – pracují s termíny a úkoly, učí se motivovat ostatní, hledat jejich silné i slabé stránky nebo ideální roli ve skupině. Hodně se naučí také při komunikaci s rodiči. Umění přemýšlet o tom, co říkáte, i o tom, co vaše protistrana vlastně slyší, to se nepochybně hodí téměř v jakémkoli zaměstnání. Toto všechno se dá u pohovoru takzvaně prodat,“ podotýká personální ředitel firmy RACOM Vítek Koutenský.
Pokud se někdo chce stát skautem, musí kontaktovat lokální klubovnu a zjistit, jestli má ještě místo. Přidat se mohou děti i dospělí. Člen, který pochopí skautské hodnoty, po nějaké době splní skautský slib, čímž se stane skautem na celý život.
„Kdo se jednou stane skautem, už jím zůstane, je to filosofie, kterou si s sebou nesete celý život. Nejde o to, jestli nosíte kroj, ale o způsob přemýšlení, hodnoty, které zastáváte. Například když jsem na nějaké akci, často se začnu bavit s cizími lidmi, a až později zjistím, že to jsou skauti. Přitahuje nás to k sobě, jsme jedna komunita,“ dodala Müllerová.