Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Potřebujeme mít stabilní dětské oddíly, říká vedoucí teplických skautů

  9:39
V Česku je přes 60 tisíc skautů, o 20 tisíc víc než před 12 lety. Nejvyšší nárůst nových členů, meziročně 9,8 procenta, je v Ústeckém kraji. „V poměru k počtu obyvatel je ale členská základna v severních Čechách naopak nejmenší,“ říká Jakub Mráček, vedoucí skautského střediska Dvojka v Teplicích.

Jakub Mráček, politik a vedoucí skautského oddílu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Když jsem naše středisko v roce 2009 přebíral, mělo 5 oddílů a zhruba stovku členů. Dnes máme 7 oddílů a téměř dvojnásobný počet členů. Všechny naše oddíly se rozrostly a nejvýraznější je to u nejmenších dětí. A právě to je náš cíl, mít stabilní dětské oddíly,“ líčí Mráček, podle nějž už svítá na lepší časy.

Jakub Mráček, politik a vedoucí skautského oddílu.

Středisko Dvojka Teplice patří na severu k těm známým a oblíbeným. Čím si to vysvětlujete?
Vyrostla u nás funkční a sehraná parta zodpovědných lidí. Máme zhruba třicetičlenný vůdcovský tým, o který se snažíme pečovat a myslíme na jeho motivaci. Nechceme, aby nám vedoucí vyhořeli, protože se z podstaty jedná o dobrovolnickou činnost. Nikomu nedáváme mzdu, naopak si musíme sami platit členské příspěvky. Snažíme se proto lidi motivovat jinak a podporovat je. Máme pravidelné akce pro rádce, kteří pomáhají s vedením jednotlivých skupin. Leží na nich velká zodpovědnost, a proto pro ně organizujeme společné zážitkové akce, kde jim dáváme podněty nebo s nimi probíráme výchovné problémy, které s dětmi řeší. Snažíme se je v tom nenechávat samotné. Před rokem jsme dokonce založili 7. oddíl, který je jen pro dospělé. Jezdíme na výpravy. Poslední akcí jsou nové Sigma kurzy, což je seriál setkání pro rodiče, kterým je skauting sympatický a zajímá je více než jako kroužek, kam odevzdají své děti. Chtějí nahlédnout pod pokličku a odpovědět na otázky, které jim vrtají hlavou. Zájem o kurzy je velký a slibujeme si od nich ještě větší stabilitu celého střediska i oddílů.

Máte v oddílech i děti, které k vám dojíždějí z jiných měst?
V porevoluční euforii měl Junák základnu přes 200 tisíc lidí a bylo to znát i na počtu středisek v okolí, sídlila například v Bílině, Teplicích, Dubí, Krupce či Proboštově. Valná většina z nich se ale v první polovině 90. let rozpadla. Dnes jsou z těchto organizací už jen dvě, z toho my jsme ta větší, a proto fungujeme v podstatě jako okresní organizace. Zhruba 70 procent našich členů jsou lidé z Teplic, máme ale i děti z okolních měst a obcí. Druhým střediskem je Doubravka Teplice, označovaná jako Jednička. Jsme dvě samostatné organizace, nemluvíme si do toho, co dělá ta druhá.

Jakub Mráček

 • zastupitel města, lídr hnutí Volba PRO! Teplice
 • vystudoval makromolekulární chemii, pracuje jako učitel na gymnáziu v Teplicích
 • založil a vedl sdružení Pro arte Beuronensis, které bojovalo za záchranu jedinečné Beuronské kaple v Teplicích
 • založil audiostezku audioteplice.cz
 • od roku 2009 vede skautské středisko Dvojka Teplice
 • dlouhodobě bojuje proti hazardu v Teplicích
 • je koordinátorem projektu Rekola v Teplicích a zároveň koordinátorem nově vznikající služby carsharing (sdílení aut)
 • napsal knihu Teplická Nej

Proto se tedy jmenujete Dvojka Teplice? Nebo vás inspirovala pražská Dvojka, kterou proslavil spisovatel Jaroslav Foglar?
Až do roku 2014 jsme se jmenovali středisko Teplice II – Trnovany. Ale v podstatě to byl anachronismus, protože jednak naše klubovna nestojí v Trnovanech a navíc z Trnovan pochází jen malá část našich členů. Řekli jsme si proto, že by bylo dobré to odstranit, a protože se v té době měnil název celé organizace, tak jsme toho využili. Vedli jsme o tom dlouhou debatu a nakonec se rozhodli právě pro Dvojku Teplice. Zaprvé proto, že se nám tak lidově říkalo, a pak tam byla i úcta k té tradici, kterou jste zmiňoval v souvislosti s panem Foglarem.

Jak moc se změnilo mínění lidí o skautech po aféře z roku 2012, kdy vedoucí s přezdívkami Piškot a Meluzín zneužili v Ústí 39 dětí a byli za to odsouzeni k vězení? Nebáli se k vám poté rodiče dávat své děti?
Musím říci, že ne. Také jsme se toho obávali, zejména proto, že jeden z vedoucích měl přezdívku Piškot, která je v Junáku velmi častá, používá se pro muže i ženy. I my jsme shodou okolností v oddílu měli Piškota. Obávali jsme se tedy možné záměny, ale kupodivu jsem na to nedostal žádný dotaz. Nezaznamenali jsme ani úbytek členů nebo něco podobného. Předpokládám, že je to i kvůli tomu, že rodiče dětí naše vedoucí velmi dobře znají. Myslím, že to byl zcela ojedinělý exces, který nás mrzí, a víme, že mohl poškodit dobré jméno organizace.

Proč bych měl dát své dítě právě do skauta? Co se může dozvědět či naučit?
Možná to bude znít jako z pracovního pohovoru, ale nejčastější slova, která nám říkají rodiče dětí, jež se vrátí z prvního tábora, jsou samostatnost, zodpovědnost a sebevědomí. Rodiče se je přitom na tábor mnohdy zdráhají pustit, obávají se, že to na ně bude drsné, že to nezvládnou. Děti ale vědí, že se musí spolehnout na sebe a zároveň se nebojí říci si o pomoc, snaží se samostatně řešit různé projekty a úkoly. Jsou to ale i vztahové věci, Junák má velmi dobře postavenou výchovnou metodu, osvědčenou už 110 let. Snaží se podporovat jednotlivce, který ale zároveň funguje i v rámci skupiny. To jsou věci, které se dnes oceňují na trhu práce, přitom ve školách se je děti nenaučí. V třicetičlenných třídách se těžko naučíte samostatné zodpovědnosti a zároveň týmové kooperaci.

Spousta lidí bere skauting jako celoživotní poslání. Jak to máte vy?
Skauting je postavený tak, že vás má vyzbrojit do života, a to nejen praktickými a sociálními dovednostmi, ale i hodnotově. Řada skautů po škole odejde do svého života a po letech k nám přivede své děti. Někteří ani to ne. Většina z nich to ale zpětně reflektuje tak, že to pro ně bylo velmi důležité období, něco jako životní kompas, který je hodnotově a morálně nasměroval. Často potkávám bývalé skauty, kteří dnes dělají službu lidem někde jinde. Vím například o člověku, který pracuje u horské služby, a přestože má normální civilní zaměstnání, po 15 letech v oddíle se rozhodl, že chce sloužit společnosti a dělat i něco, co ho bude naplňovat. Sám to formuloval tak, že je pro něj důležité naplňovat skautskou myšlenku i ve svém životě. A takových příkladů je hodně. Já jsem sice přišel do oddílu až na prahu dospělosti, přesto jsem v něm potkal spoustu kamarádů. Středisko je pro mě největší zásobárnou skvělých lidí, na které se mohu kdykoliv obrátit. Řada z nich samozřejmě patří mezi mé nejlepší kamarády.

Jste zastupitel Teplic, učitel na gymnáziu, vedoucí skautského oddílu, píšete knihy, jste koordinátorem projektu Rekola v Teplicích... Jak to všechno stíháte?
Je to náročné, ale myslím, že to zvládám. Je to i tím, že mám hodně vstřícnou, tolerantní a přející manželku, která mi pomáhá. Na řadu věcí mám tým lidí. Není to tak, že bych sám stavěl novou klubovnu nebo vedl skautské středisko, se vším mi pomáhá parta skvělých lidí. Má úloha je často jen něco nasměrovat nebo iniciovat. Co se týče skautingu, nevedu žádný oddíl, starám se hlavně o zázemí střediska, administrativu a účetnictví nebo komunikaci navenek. Není to jen o mně, je za tím spousta dalších lidí a právě jejich zásluhou to tak dobře funguje.

Nestává se vám, že se vás kvůli některým aktivitám snaží političtí soupeři rozhodit či znevážit?
Někdy ano, ale to je v politickém boji normální a přirozené. Nenechávám se tím rozhodit, protože ty věci nedělám proto, aby mi pomohly v politice, stejně jako nedělám politiku proto, aby mi pomohla při stavbě skautské klubovny. Zkrátka dělám věci, které mi přijdou smysluplné a které dohromady dávají nějaký funkční celek. A jestliže děti ve skautu učíme demokratickému přístupu a aktivnímu občanství, tak mi přijde přirozené, že pokud k tomu mám dispozice a podmínky, tak se politicky angažuji. Přišlo by mi naopak problematické říkat, že se všichni mají politicky angažovat, ale přitom bych sám zůstával stranou. Jestli má někdo potřebu se mi posmívat za to, že jezdím na kole, včelařím nebo vedu skautský oddíl, tak může. Víc to ale vypovídá o něm.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Ústí n. L. a Most.

Výsledky voleb: Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec, Kadaň, Roudnice nad Labem, Litvínov, Bílina, ostatní

 • Nejčtenější

Životnost paneláků záleží jen na jejich majitelích. Vydrží i 200 let

Premium Podle některých investičních odborníků jsou prý panelové domy časovanou bombou, protože jejich životnost byla...

Z rozryté půdy čouhal kus náramku, les pak vydal předměty staré tisíce let

Lesník si při kontrole revíru u Štětí na Litoměřicku všiml nápadného předmětu. Do lesa proto přivolal odborníky, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Ústecký historik přeskočil i „vládní“ kandidáty, utká se s primátorem ANO

V Ústí nad Labem postoupil do druhého kola senátních voleb historik a publicista Martin Krsek (za SEN 21), který za...

Chátrajícím kasárnám pomůžeme, slíbil premiér. Terezín chce i zapojení EU

S opravou terezínských kasáren Jana Žižky, na kterých se nedávno propadla další část střechy, vláda pomůže. Slíbil to...

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, jinde muž nepřežil čelní střet

Dva lidé zemřeli odpoledne při nehodě osobního auta na Děčínsku. Řidič s vozem narazil do stromu na silnici mezi...

Muž nabízel peníze za konkrétní volbu zastupitelů, případ prověřuje policie

Policie podezřívá z maření voleb muže, jenž v Mikulášovicích na Děčínsku slíbil nejmíň dvěma lidem až 500 Kč za...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...