Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

  12:47aktualizováno  12:47
Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého Junáka. Ukazuje detaily táborového i všedního života skautů a nabízí interaktivní prvky.

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018. | foto: Jaroslav Hubený

„Skauting není uzavřen do sebe, ale vychovává aktivní lidi. Skauti se učí praktickou zkušeností.“ Také s těmito slovy je možné se setkat v hlineckém městském muzeu na výstavě Skautské století v Hlinsku - Po 100 letech stále IN.

Fotogalerie

Při přípravě výstavy se její pořadatelé inspirovali prohlídkami vyhlášených anglických muzeí. Snažili se skloubit historické příběhy a archivní materiály s moderní grafikou a interaktivními prvky.

„Laťku jsme si nasadili hodně vysoko. Snažili jsme se zpracovat řadu dosud neprobádaných příběhů, hlavně příběhů skautů, kteří buď zahynuli za druhé světové války, anebo skautů, kteří se zapojili do odboje. Bylo také důležité příběhy představit zajímavým způsobem i vizuálně,“ řekl kurátor výstavy Vojtěch Homolka.

Výstavě dominuje skautský šátek na plastice Mistr Jan Hus hlineckého rodáka a slavného sochaře Karla Lidického. Než jako recese působí toto spojení spíše symbolicky - skauti se s Husem shodují v proklamaci mluvit pravdu za každých okolností.

Řada šátků, od německého, norského až po indonéský či egyptský zdobí i jednu ze stěn expozice. Nechybí ani další předměty upomínající na kontakty se skauty v jiných zemích, ukázky uniforem a bohatě ilustrovaných kronik, historických sportovních a kulturních aktivit nebo základní kámen k prvnímu skautskému domovu v Hlinsku, který stál v místě dnešního stadionu.

Organizátoři se také snažili, aby si návštěvníci mohli leccos aktivně vyzkoušet. Dokazují to třeba nabídky typu „přivoň, hádej a otoč“, „rozeznej barvy přírody“, příležitost postavit si z dřívek pagodu.

Velký podsadový stan zase evokuje atmosféru a vybavení táborů kdysi a dnes. Tedy deka versus dnešní spacák, „tele“ versus batoh a tak dále.

Skauti se podíleli na odboji

Uprostřed sálu postavili promítací místnost, v níž se pouští dokumentární filmy z tábora u Boru u Skutče v letech 1939 a 2018. Vnější stěnu „minikina“ zdobí časová přímka historie skautů v zemi a v Hlinsku. Zmiňuje i smutná léta 1940, 1950 a 1970, kdy byl skaut zakázán.

„Původně jsem čekal skromnější výstavu, ale nakonec předčila mé očekávání. Pustili jsme se do ní s vervou, a snad proto působí velmi živě i pro toho, kdo o skautu tolik neví. Ohlasy byly už při vernisáži velmi pozitivní,“ dodal Vojtěch Homolka.

Výstavu oživují příběhy několika válečných hrdinů z řad hlineckých skautů. Pro pořadatele bylo jejich zpracování s pomocí potomků a dalších pamětníků snad nejtěžší částí přípravy.

„Pro mě byl osobně největší přínos, že jsme dokázali připomenout příběhy lidí, o kterých se nemluví. Například radiotelegrafisty u 311. československé bombardovací perutě RAF Milana Stehna, který za války bojoval v Anglii,“ řekl Homolka.

„Skauting vylučuje totalitu, totalita vylučuje skauting.“ Také tato slova lze spatřit v expozici, která zaujme i příběhy přímých obětí německé okupace, jako byli Vladimír Akrman, Otto a Jindřich Vohryzkovi či Eva a Viktor Tausikovi.

Vlasta Čejková válku přežila, byť velmi riskovala, když na kole převážela letáky, radiosoučástky, zbraně, oblečení a předávala je parašutistům. Dokonce se odvážila převézt i radiostanici Milada, s jejíž pomocí udržovali výsadkáři spojení s Londýnem.

Do galerie svých hrdinů války skauti řadí i básníka Stanislava Zedníčka, vedoucího oddílu, který ničil udavačské dopisy posílané na gestapo, a když nacisté zapečetili skautský domek, zorganizoval akci, při které skauti vnikli dovnitř a odnesli z něj to nejcennější, zejména cenné vlajky, kroniky a další dokumenty.

Později bojoval na barikádách a ještě později se stal vězněm v době komunistických represí. „Miluji historii, je super, co všechno se dá na této výstavě zjistit o předcích,“ řekl čtrnáctiletý Lukáš Hejduk, který se spolu s dalšími skauty podílel na přípravě některých interaktivních prvků výstavy.

Výstava, přibližující skautské století v Hlinsku, potrvá do 11. listopadu. Po dobu jejího otevření budou mít zájemci šanci ulovit v Hlinsku skautskou kešku, a tím se i blíže seznámit s některými místy důležitými pro historii dnes stodesetičlenného spolku, celým názvem Junák – český skaut, středisko Skála Hlinsko.

Mimořádnou možnost „ochutnat skauting všemi smysly“ pak budou mít jeho příznivci v sobotu 6. října odpoledne, kdy jim mladí skauti a skautky nabídnou komentovanou prohlídku a připraví zajímavé aktivity.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

V Jablonném nad Orlicí se srazilo auto s vlakem, řidič přehlédl výstrahu

Řidič auta podle prvotních zjištění policie přehlédl blikající světla na...

V Jablonném nad Orlicí se ráno střetlo osobní auto s projíždějícím vlakem. Řidič auta podle zjištění policistů přehlédl...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz