Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Silvestr, jaký nepamatujeme. Česko přivítalo rok 2021 ze zákazu vycházení

  16:13aktualizováno  1. ledna 2021 9:22
Česko oslavilo příchod nového roku v podmínkách protiepidemických omezení a bylo to znát. Ulice měst úderem zákazu vycházení zpustly, až do půlnoci pak ubylo i pyrotechniky. Večerních demonstrací v centrech několika měst se zúčastnily jen desítky lidí. V Praze, kde bývaly oslavy největší, byl z pohledu hasičů či záchranářů Silvestr nejklidnější za poslední roky.

V hlavním městě hasiči během silvestrovských oslav likvidovali 18 menších požárů, které souvisely s ohňostroji. Jde tak o nejklidnější konec roku za poslední desetiletí. První letošní výjezd byl čtyři minuty po půlnoci z Chodova k požáru křoví. 

„Obavy, že lidé budou pyrotechniku odpalovat z oken a balkónů svých bytů, se nakonec nepotvrdily. Jen v Řepích jsme zkontrolovali již uhašený požár papírových zbytků po pyrotechnice na balkóně jednoho z bytů panelového domu,“ shrnul mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podobnou zkušenost mají z hlavního města i záchranáři, kteří zažili běžnou noční službu. Do pěti hodin ráno vyjížděli ke 128 událostem, s oslavami a použití zábavní pyrotechniky souviselo 12 výjezdů. 

Kromě zákazu vycházení ovlivnily oslavy v Praze také zákazy odpalování ohňostrojů na řadě míst. Dělobuchy v Karlíně, kde zákaz platil, sice létaly, ale hlavně před devátou hodinou večerní. Další salvy se potom začaly ozývat kolem půlnoci. Oproti běžnému Silvestru byly ale podstatně slabší.

Razantní pokles výjezdů hasičů v celém Česku

Ze strany hasičů šlo v celorepublikovém měřítku o klidné oslavy. Každoročně se v posledních letech zvyšoval počet silvestrovských výjezdů. Zatímco loni vyjeli hasiči v první hodině roku 2020 k 108 požárům, letos jich bylo pouze 33.

„Ve většině případů se jednalo o menší požáry odpadu, křovin, převážně tújí, zbytků pyrotechniky a krabic od pyrotechniky nebo popelnic a kontejnerů na odpad. Hořelo ale také na balkoně obytného domu. Za většinou požárů stála zábavní pyrotechnika,“ vyjmenovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Průměrně hasiči vyjíždějí k 47 požárům za den. Na konci roku 2020 vyjely jednotky k 93 požárům, což je oproti konci roku 2019 pokles. Tehdy vyjížděli 141 krát. Od půlnoci do 6. hodiny ranní bylo hlášených celkem 56 požárů, o rok dříve 202.

Hasiči v Pardubickém kraji zasahovali na přelomu roku u několika požárů starých suchých stromů a trávy, dopravní nehody a pomáhali s otevřením bytů. V poslední večer roku 2020 od páté hodiny večer do půlnoci vyjížděli k sedmi událostem a v prvních dvou hodinách nového roku k pěti.

Někde se i protestovalo

I na dalších místech republiky oslavy probíhaly klidněji než v minulých letech. „Do 21. hodiny neřešili policisté v souvislosti se silvestrovskými oslavami napříč republikou žádné větší incidenty. Ve většině měst je klid,“ informovala policie.

Například policie v jižních Čechách řešila víc konfliktů při domácích oslavách. O silvestrovské noci vyjížděla celkem ke zhruba stovce případů spojených hlavně s rušením nočního klidu. Oslavy konce roku jdou podle krajské policejní mluvčí Lenky Krausové hodnotit jako poměrně klidné, většinu problémů se řešila domluvou.

Oslavy konce roku byly i na jihu Moravy nejklidnější za poslední léta. Ulice byly prázdné, policisté i záchranáři řešili spíš domácí potyčky a úrazy.

Místo lidí odpalujících petardy se na Václavském náměstí v Praze během silvestrovského večera sešla necelá stovka odpůrců vládních opatření k ohlášenému protestu. „Policisté museli přistoupit k zajištění několika osob z důvodu neuposlechnutí výzvy,“ uvedla policie.

Lidé totiž na náměstí zůstali i po 21. hodině, kdy v Česku začíná platit noční zákaz vycházení. Policie prostor ze všech stran uzavřela a vstup hlídali i těžkooděnci. Pár desítek lidí přesto odmítalo odejít. Nejprve jich bylo asi 30, poté jejich počet klesl na zhruba desítku.

„Policisté přítomné upozorňují na porušování krizového opatření vlády o pohybu a pobytu osob na veřejně přístupných místech a vyzývají je, aby opustili Václavské náměstí,“ doplnili policisté. Akci se podařilo rozpustit a prostor vyklidit před desátou hodinou.

Demonstrace začaly kolem sedmé večer. Účastníci provolávali protivládní hesla, vyslovovali se také proti očkování. Většina z přítomných platná vládní opatření nedodržovala, neměli například nasazeny roušky nebo neudržovali předepsané rozestupy. Tři demonstranty policisté odvedli. 

Pražští záchranáři preventivně přistavili na Václavské náměstí kamion Golem, určený pro události s mnoha zraněnými. Ti ale nebyli žádní, proto po půlnoci začala Záchranná služba Golema balit.

Hrstka odpůrců vládních opatření se večer sešla i v Brně, Ostravě, Olomouci nebo Jihlavě. Podle Týdeníku Policie policisté večer hlídkovali také v Průhonicích u Prahy, kde žije premiér Andrej Babiš a kam se měli několik dní lidé také svolávat, v ulicích obce je však klid.  

Petard je méně, Stodolní pustá

Policie na Twitteru uvedla, že konec roku lidé slavili převážně klidně. V mnoha městech sice petardy a světlice vybuchovaly ve velkém už od odpoledne, ale večer, v čase začátku zákazu vycházení, jich výrazně ubylo. Až o půlnoci zase hřmělo převážně mimo centra měst. 

Rachot petard zněl celý den i v Ústí nad Labem. Většinou je odpalovaly rodiny s dětmi. Někteří odvážlivci ohňostroje vypouštěli i po zákazu vycházení, výrazně jich ale ubylo. „Tady to bouchalo celý den a od devíti zatím klid,“ řekla seniorka ze Severní Terasy. Podobné to bylo i na pražských sídlištích.

Stodolní ulice v Ostravě ničím nepřipomínala proslulé centrum zábavy. Ulice byla prakticky prázdná, výlohy desítek podniků tmavé. Pouze dva bary nabízely nápoje z okýnek, ale před 21:00 zavřely i ty. Kromě toho byly otevřené tři provozovny s občerstvením, které nabízejí i rozvozy jídel, zákazníky z ulice ale večer neměly.

Ulicí čas od času projížděly policejní hlídky, jedna kontrolovala poslední zákazníky, kteří před zavřeným barem čekali na taxík. Policie ale nemusela řešit žádné komplikace jako na začátku prosince, kdy několik podniků zůstalo otevřeno po zavírací hodině.

Buďte zodpovědní, vyzýval ministr Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný lidi před Silvestrem vyzval, aby byli zodpovědní a tradiční oslavy s ohledem na rostoucí počet nakažených omezili.

Konec roku Česko zastihl v pátém, nejpřísnějším protiepidemickém stupni opatření. Mimo jiné znamená zákaz vycházení od 21:00 do 5:00, zavřené restaurace a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva. Na veřejnosti je také zakázáno pití alkoholu.

Odpalování zábavní pyrotechniky letos v Praze zkomplikoval nejen zákaz vycházení, vedení města také rozhodlo o omezení počtu míst, kde je možné petardy a světlice používat.

Na dodržování všech opatření letos dohlíží jen v metropoli stovky policistů a 300 strážníků. Kontroly protikoronavirových opatření policie posílila i na jiných místech Česka.

Na Twitteru pak Policie ČR poděkovala lidem, že to vydrželi a neslavili Silvestra na ulicích. „I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje,“ uvedli policisté spolu s novoročním přáním.

Autoři: , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Svědectví Čecha ze „zóny smrti“: Podchlazení běženci pijou vodu z bažin

Premium Žádné jídlo, teploty okolo nuly, řeky a bažiny. V takových podmínkách uprchlicí na hranicích Polska a Běloruska tráví...

GLOSA: Mezi srandou z akvária a šlapáním po české ústavě

Premium Prezident se teď dva týdny schází s nominanty na ministry. Média pochopitelně nejvíc zaujalo lánské „akvárium“, z něhož...

Okamura zůstává předsedou SPD. Hnutí si ho znovu zvolilo do vedení

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické...

Za pátek přibylo přes 17 tisíc nakažených, pozitivita je i nadále vysoká

V pátek přibylo v Česku 17 659 případů covidu, což je o 2 700 míň než před týdnem. Denní přírůstek nakažených v...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...