Digitalizace zdravotnictví trápí seniory, musí se učit s internetem

  18:45aktualizováno  18:45
Elektronizace zdravotnictví v mnohém ulehčuje práci lékařům, výhody má i pro pacienty. Recepty na léky mohou lékaři posílat emailem nebo SMS zprávou. U mnohých vítaný krok však může narazit u seniorů. Generace, která se s moderními technologiemi setkala až v pozdějším věku, se teď snaží počítačům porozumět díky kurzům.

S digitalizací ordinace se u svého praktického lékaře setkala i Libuše Králová. S počítačem v minulosti nepracovala. „Všechno se modernizuje. U lékaře už chtějí hodně věcí posílat emailem,“ popisuje seniorka, proč se rozhodla začít navštěvovat kurz Začínáme s PC a internetem. S dalšími seniory se učí, jak funguje počítač, s jakým internetovým prohlížečem se nejlépe pracuje a jak vyhledávat informace na internetu.

Fotogalerie

Jak správně používat myš nebo jak zadat dotaz do okna prohlížeče je pro mnoho lidí běžná praxe. Pro seniory jde ve většině případů o úplně novou činnost. I proto se učí v menších skupinkách, aby na ně lektor měl více času.

Důvodů, proč mají lidé v pokročilém věku nutkání se s počítačem naučit, je víc. Často si přejí být v kontaktu s dětmi a vnoučaty, hledají si jízdní řády nebo sledují videa. Stále častěji ale jako důvod uvádějí lékaře. 

Zdravotnictví se postupně elektronizuje od roku 2016. Od loňského roku byly zavedeny elektronické recepty. I když se jich lékaři a pacienti obávali, teď jsou spokojení. Když pacientovi dochází léky, stačí do ordinace zavolat. Recept pak přijde jako kód do SMS zprávy či jako zpráva emailu.

„Ulevilo se mi, že už nemusím kvůli každému receptu do ordinace. Nejprve jsem se musel naučit s telefonem i další věci než jen volání. Teď už zprávy čtu a posílám bez problému,“ potvrzuje třiasedmdesátiletý Josef Tichý. S telefonem ho učila vnučka, teď uvažuje o počítačovém kurzu. „U doktora mi nabízeli, že mi občas pošlou něco emailem. Tak se to musím naučit. S internetem vůbec neumím. Ale kromě zpráv z ordinace bych tam pak mohl sledovat i hokej,“ dodává Josef.

Pro své blízké nemusíte hned shánět domov seniorů, jde to i jinak

Dobrou odezvu na elektronizaci ordinací i od starších pacientů potvrzují i lékaři. „Moc se nám nestává, že by pacienti byli proti. Někteří oceňují, že kromě elektronického receptu stále můžou dostat i ten papírový, jak byli zvyklí. Pár našich starších pacientů má dokonce radost, že počítač zvládají používat. Termíny objednání do e-mailu tak po nás chtějí samotní,“ přibližuje situaci lékař Petr Svoboda.

Seniorka Libuše si počítačové kurzy pochvaluje. Vnučka jí věnovala svůj starší přístroj, který doma hojně využívá. „Ráda bych se přihlásila i na nějaký další kurz. Náš počítačový bude pokračovat další úrovní,“ uzavírá seniorka.

Centrum Elpida pořádá pro seniory kurzy a workshopy na různá témata. Kromě počítačových kurzů nabízí například i hodiny angličtiny či španělštiny, poradnu pro pozůstalé nebo třeba kurzy pletení. V minulém roce do centra za některou z aktivit přišlo celkem 2 088 seniorek a seniorů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Vnitro se soudí za zrušený tendr na policejní auta. ÚOHS si stojí za svým

Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil 23. července 2019 v Praze na tiskovém...

Ministerstvo vnitra podalo v úterý správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušit...

Senát kromě žaloby na prezidenta projedná i rozšíření EET na řemeslníky

Ilustrační snímek

Senátoři budou ve středu schvalovat rozšíření elektronické evidence tržeb na řemeslníky a lékaře. Na programu schůze...

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

Eva Ševcová s manželem Janem. Celou cestu do Polska a zpět byla za volantem...

Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz