Senát neschválil Istanbulskou úmluvu. Mezinárodní ostuda, řekl ministr Dvořák

  7:51aktualizováno  23:41
Senát těsnou většinou neschválil Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí. Pro ratifikaci bylo 34 ze 71 přítomných senátorů, k přijetí chyběly dva hlasy. Schvalování předcházela téměř sedmihodinová debata. V průběhu schůze byla schválena nominace advokáta Milana Hulmáka do Ústavního soudu. Senátoři také rozhodli o navýšení důchodů pro disidenty z dob komunismu a souhlasili s rozšířením povinného ručení na více druhů vozidel.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kvůli neschválení Istanbulské úmluvy bude Česko patřit mezi menšinu zemí, které ji sice podepsaly, ale neratifikovaly. O souhlasu s úmluvou, která vyvolává spory mezi liberální a konzervativní částí společnosti, měla rozhodovat také Sněmovna, s ohledem na postoj Senátu už dokument zřejmě projednávat nebude.

Senátoři proti Istanbulské úmluvě. Mezi oběťmi násilí zvýhodňuje ženy, míní

K dosažení souhlasného postoje horní parlamentní komory s úmluvou nepomohl ani odpolední apel prezidenta Petra Pavla, ani závěrečné emotivní vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Úmluvu podle záznamu hlasování podpořili především členové senátorských klubů Starostů a SEN21 s Piráty spolu s 11 členy klubu ODS a TOP 09 a jednotlivci z dalších frakcí. Proti byli většinově lidovečtí senátoři, členové klubu ANO a SOCDEM s 15 členy klubu ODS a TOP 09 a všemi třemi nezařazenými senátory.

Istanbulská úmluva

  • Text úmluvy odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.
  • Poukazuje na to, že ženy bývají mnohem častěji obětí domácího a sexuálního násilí než muži i obětí masového znásilňování v ozbrojených konfliktech.
  • Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.
  • V úmluvě se státy zavazují mimo jiné k uzákonění opatření proti násilí, k prevenci i k vyčlenění peněz na služby.
  • Počítá se se školením zdravotníků, policistů či soudců.
  • Vzniknout by měla centra s lékařskou pomocí pro oběti sexuálního násilí, dostupná by měla být právní a psychologická podpora či azylové domy.
  • Text zmiňuje, že do prevence by se měli zapojit i muži a chlapci. Pracovat by se mělo i s násilnými osobami.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) označil rozhodnutí Senátu za „mezinárodní ostudu“. Z Istanbulské úmluvy se podle ministra udělal strašák „tradičních“ českých rodin a i přes velké úsilí podporovatelů úmluvy se už kormidlo nepodařilo otočit. „Fakt mě to štve a mrzí, protože dáváme ženám a dívkám velmi špatný signál, že nepovažujeme za potřebné chránit oběti domácího násilí,“ dodal.

Za velmi smutný den pro lidská práva v ČR označila rozhodnutí senátorů ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová. Ta je zároveň mluvčí koalice organizací, které se dlouhodobě věnují lidským právům, násilí na ženách a domácímu násilí a které se spojily pod názvem Hlas proti násilí. „Politici a političky, kteří hlasovali proti úmluvě, naplno ukázali, že přehlíží osudy obětí, kterým se kvůli nedostatkům v našem systému pomoci nedostává včasné a adekvátní podpory. Dali najevo, že stát se v oblasti genderově podmíněného násilí zlepšovat nehodlá,“ uvedla Stelzerová v zaslaném prohlášení. Dodala, že výsledky hlasování odhalily tristní stav v oblasti rovnosti žen a mužů v Česku.

Odpůrci úmluvy se obávali dopadů úmluvy na společnost a zastírání jejích skutečných cílů. Mezi ně zařadili odklon od standardního pojetí muže a ženy, vnucování genderové ideologie nebo snahu nevládních organizací vynutit si na státu finanční příspěvky pro naplňování úmluvy. Poukazovali na to, že přijetím úmluvy se nesnížil počet násilných případů v zemích, které ji ratifikovaly.

Podporovatelé úmluvy argumentovali většinou přehlížením domácího násilí a násilí na ženách, špatnou praxí soudů, které prý v polovině případů znásilnění trestají pachatele jen podmínkou, nebo sekundární viktimizací čili druhotným zraňování oběti. Kritiky obviňovali z dezinterpretace úmluvy a používání nesmyslných argumentů. Připomínali, že přijetím úmluvy by se Česko zařadilo k pokrokovým zemím.

Česko úmluvu podepsalo v roce 2016, její ratifikaci ale odkládala. Současná vláda s pokračováním procesu ratifikace souhlasila koncem loňského června. Úmluva v ČR vyvolávala silné emoce. Důrazně ji odmítali konzervativci či sedm křesťanských církví. Podle zastánců naopak pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné.

Vyšší důchod pro bývalé disidenty

Senátoři ve středu na začátku své jednadvacáté schůze mimo jiné potvrdili, že bývalí disidenti dostanou průměrný důchod zřejmě už letos. Změna se týká lidí s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu. Česká správa sociálního zabezpečení jim má nižší než průměrnou penzi dorovnat automaticky. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Senátní výbor doporučil Hulmáka jako ústavního soudce. O nominaci rozhodne za týden

Důchod by se mohl zvednout na průměrnou částku několika stovkám lidí. Odpůrci a odpůrkyně minulých dvou totalitních režimů, komunistického a fašistického, by měli pobírat podle podkladů 20 635 korun měsíčně. Náklady na penze by se zvýšily nejvýše o 30 milionů korun ročně, řekl senátorům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Opatření se má týkat i těch, kteří dostávají část penze z ciziny.

Kdy dostanou disidenti průměrný důchod

  • Novela, kterou podpořilo 68 ze 74 přítomných senátorů, má být účinná od začátku měsíce následujícího po jejím zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy možná již od února, nebo nejpozději od března.
  • Průměrnou penzi by odpůrci minulého režimu měli začít pobírat čtyři měsíce od vyhlášení zákona, za mezidobí od jeho účinnosti by dostali jednorázový doplatek.

Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil loni na podzim signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Od 17. listopadu držel více než týden hladovku před úřadem vlády.

Přidal se k němu někdejší disident John Bok. Protest ukončili poté, co kabinet rozhodl o přípravě návrhu změn zákonů k zajištění důstojných důchodů a odvolal své loňské usnesení, jímž se hlásil k tradicím zápasu Charty 77 o lidská práva a demokracii.

Senát dále projednal povinnosti uhradit takzvané povinné ručení se pravděpodobně rozšíří na více druhů vozidel než dosud. Vztahovat se bude například na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka.

S rozšířením počítá zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který ve středu Senát v souladu s doporučením svých výborů schválil. Norma s ohledem na digitalizaci zruší povinnost mít takzvanou zelenou kartu o zaplacení pojistného při cestách v Česku.

Zákon zvyšuje také minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 milionů korun na 50 milionů korun. V případě újmy na zdraví nebo smrti se limit vztahuje na každého postiženého, u majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Istanbulská úmluva narazí u ODS i lidovců. Ideologický dokument, řekl Benda

Hulmák schválen

Středeční jednání o ratifikaci Istanbulské úmluvy byla přerušena plánovaným bodem programu za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Ústavně-právní výbor ve středu doporučil schválení kandidatury advokáta Milana Hulmáka na ústavního soudce. V tajných volbách Hulmák obdržel podporu šesti z osmi hlasujících členů výboru.

„Dovolte mi poděkovat za vstřícnost zařazení tohoto bodu na program vašeho dlouhého dne. Na sklonku minulého roku jsem vám předal návrh na jmenování docenta Hulmáka,“ řekl prezident. Ten připomněl i soudní rozhodnutí o valorizaci důchodů. „Je důležité, aby rozhodnutí bylo respektováno. Kritika nesmí sklouznout ke zpochybňování soudců a soudů,“ dodal prezident.

Senátní výbor doporučil Hulmáka jako ústavního soudce. O nominaci rozhodne za týden

„Dnes vás žádám o vyslovení souhlasu ke jmenování osmého ústavního soudce,“ řekl v Senátu prezident Pavel. „Je rozhodcem bez jediných výtek. V rámci své právní praxe se zabýval i legislativní činností, třeba nového, občanského zákoníku,“ vysvětlil prezident praxi a zkušenosti Hulmáka.

„Je mi ctí, že zde dnes mohu stát jako kandidát ústavního soudce. Děkuji za mé navržení panu prezidentovi,“ poděkoval v projevu Hulmák. Dále dodal, že v rámci výborů a schůzek se snažil poslancům, ale i senátorům představit. „Asi je zřejmé, že nejsem výmyslem umělé inteligence. O lidských právech má rozhodovat člověk,“ dodal. Na jeho slova reagoval senátor Pavel Fischer, který se tázal na podíl Hulmáka ve firmě Havel and partners akademie a dalších dvou firmách. „Tážu se pana Hulmáka, jestli se hodlá vzdát těchto podílů,“ řekl.

Fischera zajímají detaily zainteresování Hulmáka ve firmách a vyzval ho, aby tuto skutečnost uvedl na pravou míru. „Pokud jde o mé působení v advokátní kanceláři Havel a partners, uvnitř této kanceláře jsem nikdy nepůsobil. Byl jsem zde jen jako poradce pro otázky nového soukromého práva. Já a další dva. Nikdy jsem nezastupoval klienty této kanceláře,“ vysvětlil Hulmák a dodal, že dokonce několikrát proti této právní kanceláři v rámci své praxe působil.

Svůj obchodní podíl v akademii Havel a partners transparentně převede a své působení i v této vzdělávací sféře ukončí. „Vztahy budou ukončeny, jako veškeré mé obchodní aktivity, pokud budu schválen,“ dodal.

Senát o advokátově nominaci rozhodoval v tajné volbě. 51 hlasů ze 73 bylo pro jmenování docenta Hulmáka. „Děkuji vám, vaši důvěru nezklamu,“ řekl Hulmák bezprostředně po hlasování.

Autoři: , ,

Smlouva s Vatikánem může ututlat pedofilní skandály

  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které umožňují řidičům vyhnout se placení nebo pokutám za překročení doby parkování. Alespoň tak je inzerenti...

4. prosince 2024  10:46

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Odboráři chystají další stávku Volkswagenu. Proběhne v den, kdy měli jednat s vedením

Odborový svaz IG Metal vyzval ve čtvrtek k další stávce v závodech automobilky Volkswagen v Německu. Uskutečnit se má příští pondělí, tedy v den, na který je naplánováno jednání odborářů s vedením...

5. prosince 2024  19:38

Vrah šéfa pojišťovny zanechal vzkazy na nábojích, poukazují na nehrazení péče

Neznámý pachatel, který ve středu v centru New Yorku zastřelil šéfa jedné z největších zdravotních pojišťoven ve Spojených státech, použil náboje, na nichž bylo napsáno několik různých slov. Podle...

5. prosince 2024  19:19

Detektory střelby na fakultě neselhaly, ověřil expert. Hned se mi ulevilo, řekl

O údajné středeční střelbě v areálu Západočeské univerzity v Plzni se krátce po prvních zprávách o ní dozvěděl i Lukáš Svoboda. Šéfuje totiž společnosti JALUD Embedded a jeho firma u budov ZČU...

5. prosince 2024

V Senegalu zatkli Mazánka z Hospodářské komory při útěku do Mauritánie

V Senegalu byl minulý týden zadržen předseda zahraniční sekce české Hospodářské komory a ředitel společnosti Transcon Electronic Systems Ilja Mazánek, informovala ve čtvrtek senegalská média. Mazánek...

5. prosince 2024  18:21,  aktualizováno  18:59

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...