Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Senát schválil Lisabonskou smlouvu, Klaus počká na Ústavní soud

  16:06aktualizováno  20:43
Lisabonská smlouva prošla Senátem. K završení ratifikace v Česku schází už jen podpis prezidenta. Václav Klaus oznámil, že počká na rozhodnutí Ústavního soudu, kam se chce se stížností obrátit skupina senátorů. Na výsledek jednání Senátu čekala celá Evropská unie, české ne by totiž smlouvu pohřbilo.

Lisabonská smlouva on-line

Jednání Senátu jsme sledovali v podrobné reportáži

"Senát rozhodl po rok a čtvrt trvající diskusi," připomněl krátce po hlasování předseda Senátu Přemysl Sobotka.

"Je to důležitý moment pro Českou republiku. Je to zároveň i jistá satisfakce pro mě i pro vládu," okomentoval přijetí smlouvy vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi Alexandr Vondra.

Na řadě je nyní prezident. Teprve jeho podpisem se smlouva ratifikuje a vstoupí v platnost. Václav Klaus má však možnost mezinárodní smlouvu nepodepsat a netají se tím, že Lisabon nechce.

Kritici smlouvy se chystají reagovat na dnešní rozhodnutí Senátu novou stížností Ústavnímu soudu. Ten podle nich dosud zodpověděl jen šest konkrétních otázek, ale neposuzoval smlouvu jako celek. Podpis stížnosti podle Kubery už slíbilo potřebných 17 senátorů ODS. Senátor Jaroslav Kubera doufá, že další se najdou i v jiných senátorských klubech.

DOKUMENT: Schválení Lisabonu je selháním politických elit, řekl Klaus

Prezident chce počkat, zda skupina senátorů stížnost podá. "Nebudu o svém rozhodnutí o ratifikaci uvažovat dříve, než soud rozhodne. Mé názory jsou známé a jasné," řekl dnes Klaus.

"Smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě Unie odmítnuta v referendu. Rozhodnutí o ratifikaci není na pořadu dne," podotkl s narážkou na Irsko prezident během krátkého brífinku.

Pro smlouvu bylo dvanáct senátorů ODS

Dnešního jednání se zúčastnilo všech 81 senátorů, pro ratifikaci bylo proto zapotřebí 49 hlasů. Nakonec zvedlo ruku 54 senátorů, kteří smlouvu odsouhlasili.

Schválení záleželo na hlasech alespoň šesti senátorů ODS. Pro jich bylo nakonec dvanáct, spolu se senátory ČSSD a KDU-ČSL, pěti členy senátorského Klubu otevřené demokracie a komunistou Vlastimilem Balínem.

Proti smlouvě se postavilo devatenáct občanských demokratů a Marta Bayerová (KSČM), její kolega Václav Homolka se spolu s dalšími čtyřmi senátory ODS hlasování zdrželi. Jiří Žák a Jiří Šneberger (oba ODS) se hlasování záměrně nezúčastnili.

Poslankyně Alena Páralová v reakci na schválení dokumentu oznámila, že odchází z ODS. Do konce mandátu chce zůstat nestranickým členem poslaneckého klubu občanských demokratů. - o Páralové více zde

Schwarzenberg: Je to dobrá zpráva

Přijetí smlouvy uvítal i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. "Naše země se tímto připojuje k těm státům, které jsou odhodlány jít důsledně evropskou cestou, což je dobrá zpráva nejen pro Evropu, ale také pro národní zájmy České republiky," uvedl.

Senátoři o Lisabonské smlouvě jednali od rána. U řečnického pultíku se střídali její stoupenci i odpůrci. Mezi prvními promluvil končící premiér Mirek Topolánek, který smlouvu oficiálně předkládal. Senátory vyzval, aby hlasovali pro Lisabon. Je to  podle něj cena za členství v Unii, odmítnutí by Česko posunulo do "ruského náručí". - čtěte více o průběhu jednání

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa byla občanům odebrána možnost, aby sami vyjádřili svůj názor. "To na dlouho poznamená stabilitu smlouvy i Evropské unie, protože tam, kde lidé nemají možnost se vyjádřit, většinou nemají ani důvod, aby něco takového, co neschvalovali, bránili," řekl iDNES.cz.

Výsledek hlasování zkritizovali i Vlastimil Tlustý, Vladimír Železný a Jan Schwippel - kandidáti Libertas.cz do Evropského parlamentu. "Hlasování části senátorů ODS pro schválení Lisabonské smlouvy považujeme za završení zrady předsedy Mirka Topolánka na voličích a programu touto stranou dlouhodobě prosazovaného. Je to další důkaz nadřazení osobních zájmů nad zájmy České republiky a jejích občanů," uvedli v tiskové zprávě.

Barroso i Paroubek věří, že Klaus podepíše

Naději, že Lisabon přes prezidenta projde, vyjádřil šéf Evropské komise José Barroso. Rozhodnutí senátorů je podle něj velmi dobrá zpráva.

SMS zdarma

Pokud si objednáte SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

"Doufám, že zbývající požadavky vyplývající z Ústavy České republiky i ústav ostatních členských zemí budou splněny co nejdříve," uvedl šéf výkonného orgánu EU v prohlášení rozeslaném novinářům.

Stejně se vyjádřil i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "ČSSD věří, že prezident Václav Klaus Lisabonskou smlouvu bezprostředně ratifikuje a nedá na odpůrce dokumentu, kteří se chtějí obrátit na Ústavní soud a očekávají, že prezident s podpisem vyčká až na jeho verdikt," uvedl.

Paroubek také poznamenal, že by měl prezident při rozhodování o ratifikaci vzít v úvahu, že už dokument schválily obě komory parlamentu. Poslaneckou sněmovnou smlouva prošla v polovině února. Podpořilo ji 125 poslanců z ČSSD, Strany zelených, KDU-ČSL a části ODS. - čtěte Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

"Výroky prezidenta Václava Klause o "mrtvé Lisabonské smlouvě" považuji nejen za popření dosavadního vývoje českých národních dějin, ale i hraničící s jeho ústavní rolí," podotkl Paroubek.

Výsledek hlasování uvítal i šéf Evropského parlamentu. "Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," řekl Hans-Gert Pöttering.

LISABONSKÁ SMLOUVA

Když Lisabonská smlouva vstoupí v platnost, přibude celkem 68 oblastí, kde nebude mít Česká republika právo veta proti většinovému rozhodnutí zemí Unie (zatím jich je 150).

O čem by Unie rozhodovala systémem většiny (i kdyby některé země nesouhlasily):
- o pravidlech pro legální přistěhovalectví
- o tom, jaká budou společná pravidla v boji proti změně klimatu
- o některých dopravních předpisech
- o společných pravidlech ochrany veřejného zdraví, třeba před škodlivými účinky tabáku a alkoholu
- o energetické politice
- o předpisech pro cestovní ruch
- o předpisech pro policejní a soudní spolupráci v trestních věcech

Kde by byl dál nutný jednomyslný souhlas včetně Česka:
- změny daní
- zahraniční a obranná politika
- pravidla pro sociální zabezpečení

- novým "prezidentem" Unie by byl předseda Evropské rady volený na dva a půl roku (maximálně dvakrát)
- vznikla by funkce "evropského ministra zahraničí" - oficiálně vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku
- k rozhodnutím přijímaným "kvalifikovanou většinou" (tam, kde není právo veta) by byl třeba souhlas 55 procent zemí EU, v nichž zároveň žije 65 procent obyvatel ze všech zemí Unie

Návod na čtení Lisabonské smlouvy najdete zde

Autoři: , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Obnova očkovacích center: skupina PPF opět nabízí pro vakcinaci O2 arenu

Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho nástupce Petr Fiala v úterý společně vystoupili a vyzvali lidi, aby se nechali...

Ve Slaném se zlomil vánoční strom, dopadl na lavičky vedle betléma

Na náměstí ve Slaném se zlomil nazdobený vánoční strom. Dopadl mezi dočasné pódium a vystavený betlém. Může za to...

KOMENTÁŘ: Země rozdělená očkováním? Ale kdeže, jen zdání

Premium Na covid a očkování mají různí lidé různé názory, ale to ještě neznamená, že by kvůli tomu měla v Česku začít občanská...

Odpadní vody v létě avizovaly desetkrát víc covidu než testy. Nyní se shodují

Jedním ze způsobů, jak popsat vývoj epidemie infekční nemoci nežli na základě diagnostických testů, je zkoumat složení...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...