Šedá eminence pražské ODS: Já že likviduju Béma?

  13:15aktualizováno  13:15
Radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička bývá označován za muže, který řídí pražskou ODS. Podle primátora Pavla Béma to byl on, kdo "dirigoval" dění na mimořádném sněmu ODS, kde byli odvoláni z vedení strany Bémovi stoupenci.

Podnikatel Tomáš Hrdlička. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Tomáš Hrdlička je nepochybně dnes jeden z klíčových orchestrátorů nebo dirigentů toho současného nastavení. On je podepsán jednoznačným a viditelným podpisem pod příběhem posledního regionálního sněmu, jenž znamená: Jančík z kola ven, Chalupa z kola ven, Blažek dovnitř," řekl MF DNES Pavel Bém.

Kdo je Tomáš Hrdlička

Narodil se 11. října 1968 v Praze. Jako podnikatel provozuje benzinové pumpy. Do ODS v Praze 10 vstoupil v roce 1997. V současné době je radním Prahy 10 a členem Regionální rady ODS Praha.

Co vlastně Hrdlička udělal? Podle vyjádření primátora a zákulisních informací dal dohromady všechny Bémovy odpůrce a ti pak v tajném hlasování doslova smetli Bémovy přívržence, tedy starostu Prahy 5 Milana Jančíka, radního Jiřího Janečka a starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu.

Na jejich místa pak byl zvolen největší Bémův odpůrce Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a radní Prahy 9 Tomáš Portlík. Hrdlička ale popírá, že by byl tím, kdo rozhoduje o dění ve straně. Podle něho šlo na mimořádném sněmu o běžnou změnu, která se uvnitř strany stala.

Podle kuloárních informací je to právě on, kdo vystřídal v pozici muže, který vládne v Praze, primátorova přítele, podnikatele Romana Janouška.

Hlavní postavy a vztahy s Hrdličkou

PAVEL BÉM, primátor: Hrdlička podle něj řídil početnou skupinu lidí a "rozdal noty" na sněmu ODS. Výsledek? Odvolaní Bémovi stoupenci a oslabený primátorův vliv v pražské ODS.

ROMAN JANOUŠEK, podnikatel: Přítel Pavla Béma. Byl dlouho považován za toho, kdo řídí dění v Praze. Nyní jej nahradil Hrdlička. Společně údajně vlastnili společnost Navatyp.

RUDOLF BLAŽEK, 1. náměstek primátora: Nejhlasitější Bémův oponent. Údajně je to právě on, kdo se spojil před dubnovým sněmem ODS s Hrdličkou, a svrhli Bémovy stoupence.

MILAN RICHTER, náměstek primátora: Často bývá v médiích a kuloárech označován za "dítě" Tomáše Hrdličky, má k němu blízko - vzešel totiž z ODS v Praze 10, odkud je také Hrdlička.

DAVID VODRÁŽKA, 1. místopředseda ODS: Na sněmu ODS v roce 2008 se ze dne na den stal členem vedení strany. Jedním z vyjednavačů byl údajně Hrdlička. Oba to však vždy popírali.

Hrdlička se do povědomí veřejnosti dostal například v roce 2004 takzvanou aférou s autobazarem.

Společně s tehdejším poslancem ODS Vladimírem Doležalem se zapletli do korupční aféry ohledně prodloužení nájemní smlouvy pro autobazar na městském pozemku ve Vršovicích. Hrdličkovi jakoukoliv vinu soud neprokázal.

Rozhovor s Tomášem Hrdličkou

Máte pověst kontroverzního člověka, který v zákulisí tahá za provázky a ovlivňuje dění uvnitř pražské ODS. Jste kontroverzní?
Každý, kdo má svůj názor, je kontroverzní. To vychází z podstaty slova kontroverzní. I když se budeme bavit o nějaké elementárně jasné věci, tak i tam bude třeba pět procent lidí proti. A co to je kontroverzní? Já nevím, ten výraz kontroverzní, ono se to trochu zneužívá. Slovo kontroverzní znamená člověk s vlastním názorem, který prosazuje svůj vlastní názor, v tu chvíli je kontroverzní.

Já jsem si vytiskl seznam vašich přezdívek, které jste dostal během politické kariéry. Šedá eminence, kontroverzní, kmotr, gubernátor, vlivný podnikatel, ten, který hýbe Prahou...
No, to jsou hrozný, démonický věci. To je neuvěřitelný...

A je to tak?
Tak... vlivný podnikatel. To je téměř pejorativní. Ještě než jsem vstoupil do politiky, tak jsem provozoval čerpací stanice. Možná se budete divit, já je provozuju pořád. Nic jiného nemám. Mám dvacet tři zaměstnanců. To je malá organizace do pětadvaceti lidí, tak já fakt nevím, jestli jsem podnikatel, spíš živnostník. A taky jsem zároveň možná někdo, kdo se snaží dávat práci třiadvaceti lidem.

Nicméně...
A co se týká kmotra, kdo je kmotr? Jak může být v politické straně? Já nejsem mimo strukturu politické strany, já jsem přece uvnitř. Pro mě je kmotr někdo, kdo nenese svou kůži na trh, a rozhoduje o věcech veřejných. Ale já tohle nejsem, jsem členem politické strany, kandidoval jsem ve volbách a nesu svou kůži na trh. Co jste říkal za další přívlastky?

Šedá eminence...
Šedá eminence? To je jako s kmotrem. A zase, co to je? Že někdo hledá nějakou shodu, že je schopen prosazovat svoje názory, přesvědčit většinu? Šedá eminence je zase někdo v pozadí a to já nejsem.

Dobře, tak šedá eminence jako pejorativní výraz pro někoho, kdo umí jednat a kdo umí vyjednat, co potřebuje?
Ale to je stejné jako u vás v redakci. Bude se hledat nový šéfredaktor a vydavatel řekne, já to vyberu z vaší redakce. Tak se hned začnou vytvářet skupinky lidí, a jestli se tam najde někdo, kdo přesvědčí ostatní, tak je to šedá eminence nebo kmotr? Není, to je přece úplně normální. Je nějaké společenství lidí a tam se ti lidé nějakým způsobem strukturují.

Minimálně jste vnímán jako ten, který hýbe děním. Zejména po jednání sněmu pražské ODS, kdy se otevřeně mluví o tom, že se přeskupily síly a vy jste prý ten, kdo to zařídil.
Víte, takhle já to samozřejmě nevnímám. Já to vnímám z pohledu času. Před čtyřmi lety jsem měl nějaký názor, ostatní měli nějaký názory, a ty názory se vyvíjí, vyvíjí se také situace uvnitř ODS. Ten, kdo hýbe Prahou, já nevím...

Takže nejste "dirigent" strany, ale šlo o jakousi vnitrostranickou dynamiku a pohyb?
Na sněmu byli delegáti z oblastí, a jak se vyvíjí situace v oblastech, tak se to přenáší o stupeň výš a zase dál. Kdyby to tak nebylo, pořád by byli voleni ti samí lidé. Jsou jen dva modely: vy se vyvíjíte názorově a také strana se vyvíjí názorově. To je úplně regulérní.

Vyprávějí se tedy o vás jen samé fámy?
ODS není patnáct let stejná, to se jen vytvářejí fámy, já nebydlím v žádné vile, nemám žádnou loď, jsem akorát fanda do aut, ale normálně bydlím v bytě... to jsou fámy, které se vytvářejí, a ony znějí. Není čtivé, když napíšete: Živnostník, má dvacet tři zaměstnanců, bydlí v bytě, má dvě děti, manželku, co je na tom zajímavého? Tak je lepší tomu dát ten přívlastek.

Jak tyhle podle vás fámy vznikají? Před třemi lety mi Milan Jančík v rozhovoru říkal, že někde u internetu sedí temné síly, které splétají dohromady...
(smích)

... nebo měl Jančík pravdu?
Když někdo prohraje nějaké hlasování, tak by mohl jednoduše říct, byl jsem ´blbej´, nepřesvědčil jsem, něco jsem pokazil, proto mě nevolili. Málokdo má v sobě tu sílu, aby tohle řekl. Tak radši řekne, že temné síly se vznášejí, já byl geniální, ale proti tomu se nedalo nic dělat. Nicméně vždy kolem všeho vznikají příběhy. Auto přejede srnu na Barrandově a z třířádkové zprávy se stane příběh. Nebo příběh villa domů v Praze 10. Je jednodušší napsat, že je to divné, je to tajemný, je tam nízký odhad, tak můžu napsat třístránkový elaborát a oslovit tři makléře.

Tak v případě Prahy 10 šlo spíše o to, že by se pak mohly "přihrávat" předražené rekonstrukce známým, a podobně.
To nejde, protože z právního hlediska tím, že tu společnost vlastníme stoprocentně, tak je úplně stejně vázána zákony jako zastupitelstvo. Navíc naše vnitřní předpisy jsou ještě přísnější než zákon a vše je tam přesně vymezeno.

Kolem vás je těch "příběhů" hodně. Neustále se něco povídá. Mluví se o Věcech veřejných a vás, že jste založil béčko ODS...
To je... jasně! A Markéta Reedová, lídr Věcí veřejných, útočí na Milana Richtera, o kterém se zase říká něco dalšího... Co na to říct? Tak si poraďte! (úsměv) Nebo že bych byl tak geniální a nechával těm lidem volný průběh? Taky to je možný.

Je možné, že se vám strana nakonec vymkla z ruky a původní záměr se nakonec vytratil...
I to je možný (úsměv)

To jste mi z toho hezky utekl...
Tak ony se ty informace vždy navzájem potírají. A jaká je pravda?

Na to se právě ptám.
To ví jen Bůh a veverka (úsměv). Vždycky je vše o lidských vztazích. A taky se říká, že Janoušek zná Johna, a tak dále a tak dále.

Také se mluví o vás a příteli primátora Béma Romanu Janouškovi a vašem Navatypu.
No a tady to přesně vidíte. Řekne se, že jsem to já, kdo likviduje skupinu kolem Pavla Béma. Ale to potom také jeho, jak se někde říká, dvojče Janouška, ne? Nevím... tak jestli vás baví ta hra... A třeba to je všechno pravda a třeba také ne...

Když je vše v příbězích, je příběh to, že magistrát má pověst nejzkorumpovanějšího úřadu a že za ODS stojí podnikatelé? Mezi nimi Hrdlička, Janoušek či Rittig.
Když Hulínský s Pecinou napíší, zlikvidujeme korupci v Praze, a ta dopadla, ne teď a ne podle mě, ale podle firmy, kterou vybrala Markéta Reedová, nejlépe ze všech krajů už před přijetím protikorupční strategie, zase to nikdo neřekne.

Trochu to na mne působí jako chudák otloukaná ODS...
To ne, já to nikomu nevyčítám.

Já říkám, že mi to tak zaznělo.
Já to jen popisuju jako přirozený proces. Když má někdo absolutní moc, má absolutní odpovědnost. To není nic jinýho. A stejně se řekne, ale ono tam něco je... ale reálně je to prázdné. Je super napsat, že k šéfovi odboru městského investora vtrhla policie. Že to odložila, už není zajímavé.

Je v Praze byznys propojen s politikou?
Půjdete do banky, která je před krachem, nebo do úspěšné? O veřejné zdroje se mají starat lidé, kteří prokázali, že se o sebe dokážou postarat. Než dám někomu právo se starat, chci vidět jeho výsledky. Když je ekvivalentem úspěchu politika, že neříká názory a není kontroverzní, tak když je nucen stát se kontroverzním, padá rychle dolů.

Myslíte nechodit do politiky vydělávat?
Tak bych to neřekl. Za poctivou práci by měla být odměna.

Co se stalo mezi podzimním a mimořádným sněmem?
Myslím, že je to dynamika a pohyb ve straně. Má to plno důvodů. Strana se skládá z lidí, každý chce prosazovat nějaké zájmy, to je normální, to jsou lidi, ne stroje. Já v tom nic špatného nevidím.

Někdo říká, že jde o vyřizování účtů. Jiný o nacházení konsenzu. Kde tedy je ta pravda?
Někde uprostřed, jako vždycky.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

Rektor Univerzity Karlovy Zima ukončil činnost Česko-čínského centra

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ukončil s okamžitou platností činnost Česko-čínského centra UK (ČČC). Publicita,...

Nejsem monstrum, malé děti bez doprovodu v Řecku nejsou, říká Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD se ohradil proti kritice, kterou schytává proto, že se postavil proti přijetí čtyř...

Kdo kryje Vémolovi záda? Lobbista Rittig oprašuje svou zálibu v boxu

Na první pohled nemají nic moc společného, ale přece. Začali ve skromných poměrech, propadli se na dno, zažili pobyt za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz