Vůči Rusku jednotně s NATO, ale Zemana trápí oslavy banderovců na Ukrajině

  • 778
Česká republika sdílí postoj NATO a Evropské unie vůči Rusku, včetně hodnocení událostí v Azovském moři. Takový je jeden z výsledků schůzky nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě u prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Tomáš Petříček tak uhájil na Hradě oficiální pozici české zahraniční politiky. Zeman je totiž dlouhodobým kritikem sankcí vůči Rusku.

Petříček informoval o své cestě na Ukrajinu a tvrdí, že k němu prezident tentokrát nehovořil kriticky.

Zápis ze schůzky nejvyšších ústavních činitelů k jednání o zahraniční politice

„Pan prezidenta velmi trápí otázka oslavování banderovců,“ řekl po schůzce na Hradě šéf Senátu Jaroslav Kubera z ODS. To byl ale jediný moment, kdy z vyjádření politiků zaznělo, že Zeman nebyl s něčím ohledně situace na Ukrajině příliš spokojen.

Podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka z ANO dokonce Zeman Vondráčka pochválil za jednání s čínským velvyslancem kvůli sporu ohledně čínské firmy Huawei, kterou považují západní země za bezpečnostní riziko.

„Já jsem rád, že pan prezident ocenil, že jsme se snažili diplomaticky záležitost vyřešit, protože Česká republika dělá to, co má dělat. To je chránit si svoji bezpečnost, ale zároveň máme zájem rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou,“ řekl Petříček.

Nepochybuji, že nám budou říkat banda čtyř, vtipkoval Zeman

Na Hradě jednali Zeman, premiér a šéf ANO Andrej Babiš, šéf Senátu Jaroslav Kubera z ODS a předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO. „My bychom se mohli nazývat velká čtyřka jako ústavní činitelé. Ale nepochybuji o tom, že naše opozice nás bude nazývat banda čtyř,“ přivítal své hosty v nadsázce Zeman. „Protože jsme byli všichni demokraticky zvoleni, tak si z toho nic neděláme,“ dodal Zeman, když čtveřice politiků pózovala fotografům. .

Později se k jednání čtyř nejvyšších ústavních činitelů připojili i dva ministři za sociální demokracii, ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček, a spolu s nimi ministr obrany Lubomír Metnar, nestraník, který je ve vládě za hnutí ANO.

Připomínka dvacátého výročí vstupu do NATO

Jedním z výsledků schůzky na Hradě je, že se 12. března uskuteční připomínka dvaceti let od vstupu České republiky do NATO s potvrzenou účastí všech prezidentů zemí V4, představitelů NATO a dalších významných hostů.

Odehraje se to na Pražském hradě a v Černínském paláci. „Připomenutí tohoto výročí bude příležitostí pro zdůraznění evropského a euroatlantického ukotvení ČR, opřeného hodnotově a institucionálně o EU a NATO, v nichž chce ČR hrát odpovědnou a aktivní roli a plnit své závazky,“ uvedli polici ve společném prohlášení k výsledkům jednání.

Petříčkova premiéra. Zeman ho už několikrát vyplísnil

Středeční schůzka byla první, které se zúčastnil i Petříček. Zeman šéfa diplomacie opakovaně kritizoval. „Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ kritizoval Zeman ministra zahraničí Petříčka v rozhovoru pro MF DNES, už když byl nový šéf české diplomacie měsíc ve funkci.

„Dělá hrubé chyby,“ řekl o Petříčkovi o pár dnů v později v televizi Barrandov. Konkrétně mu vytkl, že ze seznamu zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti, škrtl ambasády v Ukrajině, Turecku, Itálii a Maďarsku. Což se záhy ukázalo, že není pravda.

Petříček má podporu své ČSSD a dává zatím najevo, že jeho zahraniční politika nebude podřízena Zemanovým přáním.

„Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ řekl Petříček, zatímco Zeman v roce 2017 Zeman před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost a protiruské sankce prohlásil za nefunkční.

To, že právě Ukrajina leží ministrovi zahraničí Petříčkovi na srdci, ukázal tento týden, když při návštěvě této země zamířil až na frontovou linii na východě Ukrajiny, kterou se snaží odtrhnout proruští separatisté.

„Je třeba tlačit na Rusko, aby hledalo cestu k plnění minských dohod a ukončení konfliktu. Lidé na obou stranách mají zájem žít normální životy. Naše úsilí musí pokračovat. A doufám, že Rusko se bude chovat odpovědně,“ řekl Petříček na Ukrajině. Pohled ministra zahraničí z ČSSD a prezidenta republiky na vztah k Rusku a na jeho počínání vůči Ukrajině je prostě zcela jiný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video