"Věděli jsme, že ta šance je větší než kdykoliv jindy," říká prezidentův tajemník Ladislav Jakl o náladě na Hradě před hlasováním o nedůvěře.

"Věděli jsme, že ta šance je větší než kdykoliv jindy," říká prezidentův tajemník Ladislav Jakl o náladě na Hradě před hlasováním o nedůvěře. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sarajevo je dokonáno, říká Klausův tajemník Ladislav Jakl

  • 127
Tajemník prezidenta Ladislav Jakl si myslí, že Topolánek po pádu vlády dokončuje Sarajevo 1997, čímž naráží na politické aktivity v průběhu návštěvy tehdejšího premiéra Klause v Sarajevu. "Dá se říct, že na druhý pokus se do značné míry povedlo, co se dělo v roce 1997," říká.

Přímo k věci: Slavilo se po pádu vlády na Hradě?
V den hlasování o nedůvěře vládě u nás zrovna byla návštěva ukrajinského prezidenta, jejíž součástí byla státní večeře tady na Pražském hradě. Informace o pádu vlády přišla v momentě, kdy se sjížděli hosté a prezident se připravoval na projev. Vůbec neměl žádnou šanci se informovat na okolnosti té události.

První šance promluvit si o tom byla před půlnocí. Takže jestli nějaký zvěd má namířené dalekohledy do oken Pražského hradu, tak určitě viděl světlo docela dlouho. Fakt se neslavilo. A hlavně není co slavit ani není z čeho se hroutit nebo to připodobňovat k Mnichovu či roku 1968.

Čekali jste to ráno, že vláda padne?
Samozřejmě, že jsme se o tom bavili a věděli jsme, že ta šance je větší než kdykoliv jindy. Ale spíše jsme předpokládali, včetně pana prezidenta, že to vláda i tentokrát ustojí.

ÚTERNÍ DĚNÍ V POLITICE

Čtěte: Teď vládněme v demisi, nový kabinet vést nemusím, řekl Topolánek

Proč myslíte, že Mirek Topolánek přichází se spikleneckou teorií a z pádu své vlády viní hlavně Václava Klause?
Upřímně řečeno, nemám tušení. Možná je to součástí vnitrostranického boje o charakter strany. Snaha se nějak potýkat s kritikou ve vlastních řadách. V každém případě jsou to reakce hodně přestřelené.

Navíc, když pak premiér přizná, že to byly výroky nekorektní, ale že je udělal kvůli tomu, aby porazil svého politického soupeře. Kdyby byl nekorektní kvůli tomu, aby Prahu neobsadila Al-Kajda nebo aby odvrátil atomový úder od Severní Koreje, leckdo by to možná pochopil.

Argument spiklenců - Václav Klaus přišel čtyři dny před hlasováním do vroucího kotle ČSSD, na jejich sjezd, a řekne tam: Tahle vláda není moje nejmilejší. Tím vydal pokyn k jejímu sestřelení.
Takovou větu řekl mnohokrát za předchozí dva roky, výhrad k ní bylo množství. Navíc to prezident řekl v hloučku novinářů při odchodu čili nebylo to na půdě sjezdu, nebylo to součástí projevu. Myslet si, že výrok vyslovený v hloučku novinářů způsobí kácení vlády, pak to na moc pevných nohou nestála.

"Topolánkův útok Klaus přešel"

Řekl prezident Klaus na schůzce premiéru Topolánkovi, že to s útokem přehnal?
Řekl mu, že to přejde. K tomu tématu se vrátil teprve druhý den, kdy Mirek Topolánek pokračoval ve spikleneckých a obviňovacích teoriích. Navíc byly opepřeny docela nepochopitelnými nepodloženými útoky. Je to fakt škoda, pro další jednání, další vývoj, další vztahy. Doufám, že účastníci jsou natolik profesionální a dokážou se přes to přenést. Doufám, ale jistý si nejsem.

Nejsou ty spiklenecké teorie prostě jen taková tradice české politiky? Vzpomeňte na Václava Klause v roce 1997.
On je nemusel vymýšlet. To spiknutí bylo. Jestliže si jeho kritici počkají, až odletí mimo republiku, dopředu si zjistí, že se nemůže ze Sarajeva rychle vrátit, a pak oznámí požadavek na rezignaci premiéra ve dvou televizích zároveň - to má všechny podstatné znaky toho, čemu říkáme spiknutí.

Každý si vždy vyloží příběh po svém. Jako by šlo o vytváření mučedníků, kteří na svou stranu získají veřejné mínění.
Nemyslím si, že jde o vytváření obětí spiknutí a přitahování preferencí. V tom primárně není problém. Problém je v boji o charakter ODS, která se opravdu mění. Dá se říct, že na druhý pokus se do značné míry povedlo, co se dělo v roce 1997. V mnoha podstatných znacích se z té strany stává velká Unie svobody. A aby tento přerod byl dokonán, tak je potřeba ji rozhádat a rozeštvat s Václavem Klausem a tím ji odtrhnout od některých základních, původních idejí.

Je potřeba dál vést boj o charakter strany, vede se i těmito prostředky včetně tohoto - spálit všechny mosty s otcem zakladatelem. On už šest let nemá žádný nástroj, jak být účastníkem tohoto sporu. Může mu to být líto, to směřování strany, ale mnoho s tím dělat nemůže.

KLAUS: TOPOLÁNEK LŽE, ABY MĚ POŠKODIL

Namítnu vám: Co když v boji o charakter strany pokračuje i Václav Klaus - prostě shodil vládu té "velké Unie svobody"?
A jak by to mohl zařídit? Václav Klaus nemohl přesvědčit Martina Bursíka, aby vyostřil spor uvnitř své Strany zelených. A vyloučil dvě koaliční poslankyně neboli jim řekl: Váš hlas nepotřebuji. A to v době, kdy se vláda ocitne v nejisté situaci, protože jeden z přeběhlíků složil mandát - poslanec Michal Pohanka. Čili Václav Klaus není účastníkem toho boje. Jeho součástí asi budou ti dva poslanci ODS, co vládu nepodpořili. V jejich podání to byl postoj ke směřování strany.

I v tom spiklenci vidí prezidenta. Poslanci Tlustý a Schwippel se při zdůvodňování odkazovali na Václava Klause, že na něj spoléhají.
To ano, ale ani jeden z nich nepožadoval po prezidentu Klausovi doporučení, jak se má zachovat. Jen chtěli vědět, jestli by stav, který pak nastal, prezidenta nezaskočil a nenastalo období nepředvídatelného chaosu. Na to se veřejně ptali v televizích, v novinách.

"Paroubek určitě pád vlády neslavil"

Myslíte, že pád vlády slavili v Lidovém domě? Jiří Paroubek paradoxně působil zaskočeně.
Určitě neslavili. Já nevím, jestli z titulu své funkce mám nárok spekulovat či analyzovat. Ale mám dvě možné teorie. První: Kritické křídlo v ČSSD mohlo před sjezdem v situaci, kdy vláda ztratila jednoho přeběhlíka a dvě poslankyně, tlačit na předsedu - Jestli teď do toho nepůjdeš, co jsi to za opozičního lídra!? Přesto, že on věděl, jak je to pro něj i stranu nevýhodné.

A druhá: Zarputilý opoziční bojovník Jiří Paroubek ze setrvačnosti inicioval další hlasování. Těsně před ním dostal z Bruselu příkaz, že takhle tedy ne, narušovat během předsednictví kolečka evropského soukolí. Ale on už to zastavit nemohl.

Jak to myslíte?
Vemte si tu rozpolcenost ještě před hlasováním, že i když vládu položí, nechá ji eventuálně dovládnout. Upřímně řečeno, mně ještě nikdo nevysvětlil, co znamená tolerovat vládu v demisi nebo ji netolerovat. Netolerovat znamená vyslovit jí fakt už opravdickou nedůvěru, takovou dvojitou? Tomu nerozumím.

Myslíte, že se teď Mirek Topolánek a Jiří Paroubek dohodnou snáz než v roce 2006?
Tlak na ně je větší než v roce 2006, je to více v jejich zájmu než v roce 2006. A možnost řešit to přetahováním jedinců je menší než v roce 2006. Čili bych to viděl jako pravděpodobné. A je to také řešení, které poptává pan prezident. To není jeho zamilované řešení. To je jen suché konstatování, že takové je rozložení sil v Poslanecké sněmovně od voleb v červnu 2006.

A pověří prezident sestavením vlády znovu Mirka Topolánka, který na něj útočí?
Pokud vznikne politická dohoda opřená o většinu poslanců, jejímž produktem mimo jiné bude Topolánek premiérem, tak to bude prezident určitě respektovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video