Rybáři chtějí zpátky peníze za řádění kormoránů, vláda návrh odmítla

  6:10aktualizováno  14:42
Majitelé rybníků chtějí, aby jim stát opět začal platit za škody, které v jejich vodách působí kormoráni. Nárok na peníze za sežrané ryby ztratili po vyškrtnutí tohoto ptáka ze seznamu zvláště chráněných živočichů. Novelu zákona vracející rybářům finanční "bolestné" ale ve čtvrtek zamítla vláda.

Poslanci navrhují, aby stát opět platil za škody způsobené kormorány (ilustrační snímek). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Rybníkáři byli léta zvyklí, že jim stát za škody způsobené nenasytným ptákem - kormorán velký denně spořádá zhruba půl kilogramu ryb - posílal peníze. V posledních letech to bylo ročně celkem kolem 40 milionů korun. Situace se ale změnila letos 1. dubna, kdy začala platit novela vyhlášky, ve které ministerstvo životního prostředí kormorána vyškrtlo ze seznamu zvláště chráněných druhů.

Ministerstvo krok zdůvodnilo tím, že se počet kormoránů zvýšil natolik, že tomuto druhu nehrozí vyhynutí a jeho dosavadní přísná ochrana je už řadu let nadbytečná. V Česku sice hnízdí jen zhruba 300 až 350 párů, tisíce ptáku se tu ale zastavují při jarním a podzimním tahu a dalších 8 až 10 tisíc jich u zdejších vodních ploch či toků zimuje. 

Kormorán velký

Těchto veslonohých ptáků žije v Evropě zhruba 700 tisíc, největší hnízdiště jsou v Pobaltí a na břehu Severního moře. Počet kormoránů velkých výrazně narostl za posledních dvacet let. V Česku hnízdí zejména na Třeboňsku, menší skupinky na jižní Moravě, Chomutovsku a v Poodří. Ministerstvo životního prostředí připravovalo vyřazení kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů už od roku 2005.

Kormorán na Labi v Pardubicích

"To už je číslo, které má fatální vliv nejenom na stav ryb a populace v našich řekách i rybnících, ale také na stromy, které jsou i kvůli trusu poškozovány," popisoval loni ministr Tomáš Chalupa (více o podepsání vyhlášky čtěte zde). Chovatelé ryb podle resortu můžou škodám způsobeným kormorány předcházet jejich lovem a plašením.

Rybáři ale namítají, že tím počet kormoránů příliš nesníží. Žádat o výjimky k plašení a odstřelu, který provádějí myslivci, totiž mohli již dříve. "A více je střílet už nezvládneme," říká vedoucí technik vodního hospodářství Rybářství Třeboň Petr Sedláček. 

Argumenty rybářů potvrzuje i ředitel sekretariátu České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. "V posledních letech se u nás ročně odstřelily až čtyři tisíce kormoránů a na jejich počtu se to nijak neprojevuje. Navíc tito ptáci nejsou hloupí, střelit je není vůbec nic jednoduchého," tvrdí ornitolog. 

Poslanci ze zemědělského výboru proto po diskusi s rybářskými organizacemi připravili novelu zákona o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, která nárok na kompenzování ztrát obnovuje. "Kormorán je problém celoevropský. Dokud se Evropa neshodne, jak redukovat jeho početní stavy, tak se musíme bránit alespoň na území Česka. Nechceme nechat zničit naše rybářství," prohlašuje jeden z předkladatelů návrhu, místopředseda výboru Jiří Papež (ODS).

Podle něj došlo k paradoxnímu stavu, kdy sice postavení kormorána změnila uvedená vyhláška, ale v zákoně o poskytování náhrad zůstal zmíněn. Tento zákon nicméně hovoří jasně: Stát hradí náhrady za škody způsobené jen takzvanými "vybranými živočichy" (kromě kormorána je to bobr evropský, vydra říční, los evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid a vlk), kteří jsou ale zároveň "zvláště chránění". A to kormorán už od apríla není.

Podle vlády je návrh poslanců nekoncepční

Vláda ale na čtvrtečním jednání návrh odmítla jako nekoncepční. "Podle názoru vlády nelze připustit, aby byl povolen plošný odlov a zároveň stále vyplácena kompenzace," uvádí se ve stanovisku kabinetu.

S návrhem nesouhlasilo ani Chalupovo ministerstvo. "Jde hlavně o rozpor s účelem zákona, který by měl kompenzovat škody působené druhy, u nichž z důvodu jejich ochrany není odlov povolován. To i u kormorána fakticky neplatilo již dlouhou dobu (protože se mohlo žádat o výjimky k odstřelu - pozn. red.)," uvedl mluvčí resortu Matyáš Vitík.

V nejpostiženějších regionech, tedy jižních Čechách a jižní Moravě, chce ministerstvo umožnit plošný odlov tažných kormoránů. "Vláda předpokládá, že tímto krokem dojde k významnému snížení pravděpodobnosti vzniku závažných škod," uvádí kabinet.

Také ornitolog Vermouzek považuje za nesmyslné, aby byl povolený odstřel a zároveň se vyplácely náhrady. "Rozumím ale tomu, že rybníkáři jsou v této chvíli velmi nespokojení. Ministerstvo tuto problematiku neřeší koncepčně. My jako Česká společnost ornitologická jsme například už dlouho poukazovali, že kormorán zvláštní ochranu nepotřebuje," říká odborník.

Rybáři poslanecký návrh pochopitelně vítají. "Považuji to za správné, protože český stát se podílel na přemnožení kormoránů," říká prezident Rybářského sdružení ČR a ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda. Jeho firma od státu dosud ročně dostávala přibližně čtyři miliony korun. "Přitom podle našeho odhadu byly škody zhruba trojnásobné. Dochází i k poranění a stresování ryb," podotýká vedoucí technik Sedláček.

Mimořádný apetit kormoránů potvrzuje i Jan Ševčík, bývalý dlouholetý pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, kde žije jejich největší česká kolonie. "Vím, co dokážou dělat za obrovské škody. Na rybník sedne hejno pěti set kormoránů, jedna řada je na hladině, druhá plave pod vodou, vynoří se a přelítne tu první. Takhle se valí jako válec a ryby někdy v hrůze vyskakují na hráz," uvedl dříve zoolog.

Poslanci chtějí prosadit i náhrady pro sportovní rybáře

Ministerstvo zemědělství i poslanci neúspěšně žádali zachovat náhrady pro rybáře už při přípravě zmíněné novelizované vyhlášky. Pod aktuálním materiálem jsou kromě Papeže podepsaní i další členové výboru Pavol Lukša (TOP 09), Ladislav Skopal (ČSSD) a Pavel Kováčik (KSČM). Jejich stranická různorodost podle Papeže zvyšuje šance, že novela bude schválená. "Říkáme tím, že to pro nás není politický, ale spíše odborný problém," míní zákonodárce.

Hejna kormoránů hodují v Plzni na Radbuze

Poslanci také navrhují, aby na náhrady měli nárok nejen komerční rybníkáři, ale i rekreační a sportovní rybáři v rybářských revírech. "Ministerstvo životního prostředí zatím říká, že ryba v řekách je všech a není jasné, kdo by si o náhradu měl požádat. My tam uvádíme, že škodu může uplatňovat uživatel rybářského revíru, který má povolení," říká Papež. 

Podle něj ale sami rybáři připouštějí, že prokázat tyto škody bude velmi složité a úspěšných žadatelů nebude mnoho. "Jde spíše o princip, aby rybáři tu šanci měli," tvrdí poslanec. V novele tyto náklady s kolegy odhadují na 6 až 8 milionů korun ročně. Ministerstvo životního prostředí to ale s poukazem na dřívější odhady rybářských organizací vidí spíše na desítky milionů. 

Měl by stát platit rybářům za škody způsobené kormorány?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 9609
Ano 401
Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Najdete na iDNES.cz