Česko dalo za svobodu misionáře stamiliony. Peníze šly egyptské rozvědce

  13:21aktualizováno  13:21
Česká rozvědka vyplatila před dvěma lety stovky milionů korun egyptské tajné službě. Dostala je za pomoc s vyjednáváním o propuštění Čecha vězněného v Súdánu. Dosud se přitom mělo za to, že rozvědka darovala Egyptu speciální techniku pro odposlechy telefonů. Jak zjistila MF DNES, okolnosti podezřelé transakce se nyní vyšetřují.

Misionář Petr Jašek (vlevo) a ministr Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci po příletu do Prahy (27. 2. 2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když česká vláda před lety schválila vyplacení asi sto padesáti milionů korun za dvě dívky unesené v pákistánském Balúčistánu na jaře 2013, byl to výjimečný moment. Veřejnost se tehdy přímo od politiků (výši vyplacené sumy potvrdil prezident Miloš Zeman) dozvěděla, že stát platí výkupné za své unesené občany.

MF DNES nyní zjistila, že vysokou částku Česko vydalo i v případě misionáře Petra Jaška vězněného mezi lety 2015 a 2017 v Súdánu. Detaily této zpravodajské operace MF DNES odhalila při pátrání po výsledcích vyšetřování hospodaření rozvědky, které už přes půl roku vede její vnitřní inspekce. Peníze pro Egypťany jsou totiž zásadní součástí tohoto vyšetřování.

Nešly však do kapes únosců (či v Jaškově případě věznitelů). Rozvědka (oficiálně Úřad pro zahraniční styky a informace) vyplatila před dvěma lety peníze egyptské tajné službě. Egypťané je dostali za pomoc s vyjednáváním o Jaškově propuštění. Rozvědka severoafrické země dostala od Česka několik set milionů (odhady hovoří přibližně o 300 milionech korun).

Misionář Jašek před třemi lety v Súdánu dokumentoval pronásledování křesťanů. Tamní policie ho zatkla a později byl odsouzen ke dvaceti rokům ve vězení mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. Nakonec však před dvěma lety dostal milost od súdánského prezidenta a tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ho přivezl zpět do Česka.

Peníze na Agáty

Egyptská tajná služba sehrála významnou roli při vyjednávání se Súdánci. Doposud se mělo za to, že rozvědka za pomoc darovala Egyptu speciální techniku pro odposlechy mobilních hovorů, takzvané Agáty. Podle informací, které redakce získala, však rozvědka ve skutečnosti vyplatila peníze a techniku si měli následně podle dohody pořídit Egypťané sami.

„Pochopitelně to ve zpravodajském světě funguje trochu jinak, než se zdá zvenčí. Ten dar samozřejmě oficiálně s případem Jašek vůbec nesouvisel a ani v dohodě mezi oběma službami nic takového není,“ uvedl dobře informovaný zdroj MF DNES.

Fotogalerie

Proč dostal Egypt od Čechů peníze, a ne techniku? Insideři to vysvětlují specifickými podmínkami při nákupu zpravodajské techniky. Někteří výrobci například neumožňují, aby společnost (nebo tajná služba), která ji nakupuje, nebyla jejím koncovým uživatelem a darovala ji někomu dalšímu. Česká a egyptská služba tak podepsaly dohodu, podle níž měly být peníze určeny výhradně na nákup odposlechových zařízení.

Egypťané však údajně chtěli především peníze. Ve světě tajných služeb, kde se často operuje s vysokými částkami v hotovosti, není divu.

„Řekněme, že je to určitě univerzálnější komodita než nějaká specifická technika,“ uvedl k tomu již zmíněný zdroj.

Kontrola nákupu

Pojistkou, že peníze Egypťané použijí na nákup domluvených zařízení, měla být kontrola člověka z české rozvědky. Ten podle všeho skutečně do země přicestoval a Agáty si prohlédl. Určit, že jde právě o techniku pořízenou za české peníze, je však pochopitelně téměř nemožné.

Podivné vyšetřování v české rozvědce. Náměstek odmítl závěry inspekce

Podobně jako už několikrát při zpravodajských akcích tuzemských tajných služeb – například při zmíněné platbě výkupného za unesené dívky v Pákistánu nebo při výměně libanonského zpravodajce Alího Fajáda za pětici Čechů – se nad tímto příběhem vznášejí otázky ohledně podezřelých přesunů peněz.

Tedy především, zda do Egypta dorazila částka, která byla oficiálně domluvená a zda náhodou některá z Agát zakoupených Egyptem neskončila v Česku.

Akci podle zdrojů MF DNES schválil tehdejší náměstek rozvědky Zdeněk Blahut. Tak velký přesun peněz měl však zřejmě podle pravidel tajné služby posvětit ředitel Jiří Šašek.

V hledáčku inspekce

A tak se příběhem obchodu s Agátami od loňského jara zabývá vnitřní inspekce rozvědky. Nejde však jen o něj. Dohromady inspekce zkoumá nákupy a obchody Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) v hodnotě přibližně půl miliardy korun.

Nejde tedy jen o peníze pro egyptské rozvědčíky, ale například rovněž o nákup společnosti, která se zabývá kyberbezpečností.

Podle informací z prostředí rozvědky však má být právě „Akce Jašek“ prvním výsledkem vyšetřování, které by se tak mělo rozdělit na několik částí.

Petr Jašek byl hostem diskusního pořadu Rozstřel (únor 2017):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Najdete na iDNES.cz