Česko dalo za svobodu misionáře stamiliony. Peníze šly egyptské rozvědce

  13:21aktualizováno  13:21
Česká rozvědka vyplatila před dvěma lety stovky milionů korun egyptské tajné službě. Dostala je za pomoc s vyjednáváním o propuštění Čecha vězněného v Súdánu. Dosud se přitom mělo za to, že rozvědka darovala Egyptu speciální techniku pro odposlechy telefonů. Jak zjistila MF DNES, okolnosti podezřelé transakce se nyní vyšetřují.

Misionář Petr Jašek (vlevo) a ministr Lubomír Zaorálek na tiskové konferenci po příletu do Prahy (27. 2. 2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když česká vláda před lety schválila vyplacení asi sto padesáti milionů korun za dvě dívky unesené v pákistánském Balúčistánu na jaře 2013, byl to výjimečný moment. Veřejnost se tehdy přímo od politiků (výši vyplacené sumy potvrdil prezident Miloš Zeman) dozvěděla, že stát platí výkupné za své unesené občany.

MF DNES nyní zjistila, že vysokou částku Česko vydalo i v případě misionáře Petra Jaška vězněného mezi lety 2015 a 2017 v Súdánu. Detaily této zpravodajské operace MF DNES odhalila při pátrání po výsledcích vyšetřování hospodaření rozvědky, které už přes půl roku vede její vnitřní inspekce. Peníze pro Egypťany jsou totiž zásadní součástí tohoto vyšetřování.

Nešly však do kapes únosců (či v Jaškově případě věznitelů). Rozvědka (oficiálně Úřad pro zahraniční styky a informace) vyplatila před dvěma lety peníze egyptské tajné službě. Egypťané je dostali za pomoc s vyjednáváním o Jaškově propuštění. Rozvědka severoafrické země dostala od Česka několik set milionů (odhady hovoří přibližně o 300 milionech korun).

Misionář Jašek před třemi lety v Súdánu dokumentoval pronásledování křesťanů. Tamní policie ho zatkla a později byl odsouzen ke dvaceti rokům ve vězení mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. Nakonec však před dvěma lety dostal milost od súdánského prezidenta a tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ho přivezl zpět do Česka.

Peníze na Agáty

Egyptská tajná služba sehrála významnou roli při vyjednávání se Súdánci. Doposud se mělo za to, že rozvědka za pomoc darovala Egyptu speciální techniku pro odposlechy mobilních hovorů, takzvané Agáty. Podle informací, které redakce získala, však rozvědka ve skutečnosti vyplatila peníze a techniku si měli následně podle dohody pořídit Egypťané sami.

„Pochopitelně to ve zpravodajském světě funguje trochu jinak, než se zdá zvenčí. Ten dar samozřejmě oficiálně s případem Jašek vůbec nesouvisel a ani v dohodě mezi oběma službami nic takového není,“ uvedl dobře informovaný zdroj MF DNES.

Fotogalerie

Proč dostal Egypt od Čechů peníze, a ne techniku? Insideři to vysvětlují specifickými podmínkami při nákupu zpravodajské techniky. Někteří výrobci například neumožňují, aby společnost (nebo tajná služba), která ji nakupuje, nebyla jejím koncovým uživatelem a darovala ji někomu dalšímu. Česká a egyptská služba tak podepsaly dohodu, podle níž měly být peníze určeny výhradně na nákup odposlechových zařízení.

Egypťané však údajně chtěli především peníze. Ve světě tajných služeb, kde se často operuje s vysokými částkami v hotovosti, není divu.

„Řekněme, že je to určitě univerzálnější komodita než nějaká specifická technika,“ uvedl k tomu již zmíněný zdroj.

Kontrola nákupu

Pojistkou, že peníze Egypťané použijí na nákup domluvených zařízení, měla být kontrola člověka z české rozvědky. Ten podle všeho skutečně do země přicestoval a Agáty si prohlédl. Určit, že jde právě o techniku pořízenou za české peníze, je však pochopitelně téměř nemožné.

Podivné vyšetřování v české rozvědce. Náměstek odmítl závěry inspekce

Podobně jako už několikrát při zpravodajských akcích tuzemských tajných služeb – například při zmíněné platbě výkupného za unesené dívky v Pákistánu nebo při výměně libanonského zpravodajce Alího Fajáda za pětici Čechů – se nad tímto příběhem vznášejí otázky ohledně podezřelých přesunů peněz.

Tedy především, zda do Egypta dorazila částka, která byla oficiálně domluvená a zda náhodou některá z Agát zakoupených Egyptem neskončila v Česku.

Akci podle zdrojů MF DNES schválil tehdejší náměstek rozvědky Zdeněk Blahut. Tak velký přesun peněz měl však zřejmě podle pravidel tajné služby posvětit ředitel Jiří Šašek.

V hledáčku inspekce

A tak se příběhem obchodu s Agátami od loňského jara zabývá vnitřní inspekce rozvědky. Nejde však jen o něj. Dohromady inspekce zkoumá nákupy a obchody Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) v hodnotě přibližně půl miliardy korun.

Nejde tedy jen o peníze pro egyptské rozvědčíky, ale například rovněž o nákup společnosti, která se zabývá kyberbezpečností.

Podle informací z prostředí rozvědky však má být právě „Akce Jašek“ prvním výsledkem vyšetřování, které by se tak mělo rozdělit na několik částí.

Petr Jašek byl hostem diskusního pořadu Rozstřel (únor 2017):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Rodičovskou zvýší o 80 tisíc, ale komu? Podoba mateřské stále není jasná

Ilustrační snímek

Děti narozené 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020 od sebe nebude dělit jen několik hodin, ale také 80 tisíc korun....

Babiš: Kdyby mě obžalovali, nerezignoval bych. Je to politický proces

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Termín rozhovoru s Andrejem Babišem se několikrát posouval. Nakonec k němu došlo krátce předtím, než premiér rozeslal...

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Najdete na iDNES.cz