„Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění,“ prohlásil odpoledne šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na tiskové konferenci v Chartúmu.
Jašek, kterého soud potrestal za údajnou protistátní činnost, se s ministrem Zaorálkem vrátil do Prahy krátce před nedělní půlnocí. Zaorálek poté řekl, že byl přesvědčen vždy o tom, že Jašek nic neudělal. „Česká diplomacie je od toho, aby pomáhala našim občanům v nouzi a dvojnásobně to platí u toho, kdo nic neudělal,“ prohlásil na kbelském letišti.
Podle Jaška byly nejhorší první měsíce věznění, kdy byl na jedné cele s příslušníky Islámského státu. „Ti mě jako křesťana neustále napadali. Nejdřív se jednalo o verbální útoky, později přešli i k fyzickým,“ řekl Jašek po návratu. „Jeden z vězňů byl podle ostatních v minulosti i členem osobní stráže Usámy bin Ládina,“ dodal.
Čech v súdánských vězeních strávil 14,5 měsíce a držel také osm dní hladovku kvůli tomu, že mu zpočátku nebyl umožněn kontakt ani s rodinou, ani s českým zastupitelským úřadem. Nakažlivé nemoci se mu vyhnuly, avšak přestože vypadal vitálně, chce se nyní podrobit lékařskému vyšetření.
Jašek uvedl, že prošel pěti súdánskými věznicemi. Ocitl se i na samotce zvané lednička, kde prý na něj dozorci záměrně pouštěli studený vzduch. K nejhorším ale podle něho patřil pobyt s desítkami dalších vězňů v nevelké policejní cele. Jašek si stěžoval na nevyhovující hygienické podmínky. „Skoro stovka lidí chodila na jeden záchod, kde nebyla voda. To jsou podmínky, které nese člověk těžko,“ uvedl.
Zaorálek: Súdanu stačil slib o obnovení vztahů
Ministr Zaorálek už v neděli odpoledne na Twitteru uvedl, že propuštění považuje za úspěch české diplomacie a poděkoval všem, kteří se na něm podíleli. V podvečer pak prozradil, že součástí dohody bylo obnovení česko-súdánských vztahů v ekonomické i bezpečnostní oblasti, které byly po zadržení Jaška zmrazeny. Bližší podrobnosti neuvedl, podle súdánského serveru se ale do země chystá cesta českých zákonodárců a podnikatelů.
„Součástí finální dohody bylo to, že pokud dojde k propuštění pana Jaška, tak bude provedeno něco jako restart súdánsko-českých vztahů. To znamená, že se vrátíme k tomu, co jsme zamýšleli v oblasti ekonomické spolupráce, spolupráce v boji s terorismem, v otázkách migrace, protože Súdán je velmi důležitou tranzitní zemí,“ uvedl Zaorálek.
V pondělí před jednáním vlády šéf diplomacie doplnil, že pro Súdán má restart vztahů s Českou republiku takovou hodnotu, že nic dalšího slibovat nemuseli. „Cítím vůči tomu člověku respekt,“ uvedl na Jaškovu adresu. Žádnou novou informaci nemá ohledně jiného českého občana, který byl před časem unesen v Libyi.
Práci diplomatů pochválil krátce i premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí,“ napsal na Twitteru. „Mám radost, že usilovná práce má šťastný konec. Je to opravdu skvělý úspěch české diplomacie, všech lidí, kteří se na této práci podíleli,“ komentoval v pondělí návrat Jaška do vlasti a Zaorálkovu úspěšnou misi v Súdánu. „Česká vláda bude vždy pomáhat našim občanům v nouzi. Ještě jednou velké díky české diplomacii,“ prohlásil.
Jašek byl odsouzen za údajnou špionáž
Podle českého ministerstva zahraničí byl Jašek koncem ledna odsouzen ke 20 letům vězení, zatímco AFP s odkazem na Jaškova advokáta uvádí 24 let. Zadržen byl v roce 2015, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům.
Súdánské úřady proti Jaškovi a proti třem místním aktivistům vznesly sedm obvinění, mezi nimi také z činnosti proti státu. Již v září 2016 uvedla velvyslankyně České republiky v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má působnost také pro Súdán, že súdánské úřady nemají proti Jaškovi průkazné důkazy o vině. Přesto byl Jašek odsouzený mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. Česká diplomacie považovala jeho odsouzení za neodůvodněné a ihned po vynesení rozsudku začala jednat se súdánskou stranou o propuštění.
Čtveřice byla obviněna z financování povstaleckých hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle organizace Release International pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek měl studentovi předat šek na léčbu, vypověděli u soudu 11. ledna svědci. Jeho úmyslem nebylo financovat protivládní hnutí, jak tvrdila obžaloba.
Do Jaškova případu se zapojily i orgány Evropské unie, které pravidelně kritizují porušování lidských práv a násilí proti menšinám v Súdánu. V únoru oznámila slovenská odbočka mezinárodní organizace CitizenGO, že na 400 tisíc lidí z celého světa podepsalo petici na Jaškovu záchranu.