Vypadá to na další Vánoce bez sněhu, shodují se meteorolog i hydrolog

  17:00aktualizováno  5. prosince 13:10
Vánoce na sněhu jsou v nížinách jednou za pět let a i ty letošní budou podle předpovědí na blátě. Teploty se budou pohybovat nad nulou a podle hostů středečního Rozstřelu meteorologa Jana Šrámka a hydrologa Jana Daňhelky budou zimní měsíce teplejší i v dalších letech.

„Podle dlouhodobé předpovědi by se měly vánoční teploty pohybovat nad nulou. Vypadá to na další Vánoce bez sněhu. Podle statistik jsou bílé Vánoce v nížinách jednou za pět let,“ řekl na úvod v Rozstřelu meteorolog Jan Šrámek.

„Počítáme s tím, že nás čekají dva nebo tři teplejší dny. Během příštího týdne budou už teploty nižší, především na horách. Tam, kde nebude sněžit už budou podmínky k umělému zasněžování. Sníh na Vánoční prázdniny tedy bude,“ řekl k situaci na horách meteorolog.

Fotogalerie

„Máme přesnější a podrobnější informace než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ Řekl nový šéf meteorologů Mark Rieder. Letos na jaře ČHMÚ uvedla na trh svou vlastní mobilní aplikací. „Aplikace je pro nás další cesta, jak se dostat k lidem. Rádi bychom posbírali podněty od lidí, co na aplikaci zlepšit. Ohlasy jsou zatím pozitivní,“ řekl Jan Daňhelka.

Debata se stočila i k vydávání výstrah. „Snažíme se lidi trochu naučit pracovat s výstrahami. Neznamená to, že pokud nějakou vydáme, bude kalamita. Máme tři stupně výstrah, žlutou, oranžovou a červenou. Výstrahy nejsou vydávány pouze pro veřejnost, ale například i pro hasiče. Jsou velice důležité i pro jiné odborné odvětví,“ uvedl v Rozstřelu meteorolog.

Letošní rok je extrémně suchý

V Česku prší málo už od začátku letošního roku. Podle hydrologů dosahuje nedostatek vody historických hodnot. V polovině května se na absolutní minimum dostaly řeky Sázava, Lužnice, Labe, Morava nebo Svratka. V rybnících na Třeboňsku chybělo až 40 procent vody. A nedostatek srážek a sucho pokračuje i v zimních měsících.

„Letošní rok byl extrémně suchý. Pohybujeme se na úrovni roku 2015, je to důsledkem vyšších teplot a dlouhodobě se kumulujícího deficitu vody,“ řekl k letošnímu suchému počasí hydrolog Daňhelka.

„Předpoklad pro další roky je takový, že počasí bude extrémnější. Musíme počítat s velkými výkyvy. Počasí bude více variabilní. Bude přibývat období, kdy bude sucho nebo naopak bude více pršet. Takových těch průměrných období bude ubývat,“ řekl k vývoji počasí Šrámek.

Podle meteorologa se bude dále oteplovat. Tepleji bude i v zimních měsících, které budou chudší na sníh.

Český hydrometeorologický ústav je organizace zabývající se zejména předpověďmi počasí. Mimo jiné varuje před nepříznivými klimatickými podmínkami. Zároveň také monitoruje životní prostředí a poskytuje služby i v oborech meteorologie, hydrologie či klimatologie.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

Michal Koudelka.

Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce...

Najdete na iDNES.cz