Vypadá to na další Vánoce bez sněhu, shodují se meteorolog i hydrolog

  17:00aktualizováno  5. prosince 13:10
Vánoce na sněhu jsou v nížinách jednou za pět let a i ty letošní budou podle předpovědí na blátě. Teploty se budou pohybovat nad nulou a podle hostů středečního Rozstřelu meteorologa Jana Šrámka a hydrologa Jana Daňhelky budou zimní měsíce teplejší i v dalších letech.

„Podle dlouhodobé předpovědi by se měly vánoční teploty pohybovat nad nulou. Vypadá to na další Vánoce bez sněhu. Podle statistik jsou bílé Vánoce v nížinách jednou za pět let,“ řekl na úvod v Rozstřelu meteorolog Jan Šrámek.

„Počítáme s tím, že nás čekají dva nebo tři teplejší dny. Během příštího týdne budou už teploty nižší, především na horách. Tam, kde nebude sněžit už budou podmínky k umělému zasněžování. Sníh na Vánoční prázdniny tedy bude,“ řekl k situaci na horách meteorolog.

Fotogalerie

„Máme přesnější a podrobnější informace než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ Řekl nový šéf meteorologů Mark Rieder. Letos na jaře ČHMÚ uvedla na trh svou vlastní mobilní aplikací. „Aplikace je pro nás další cesta, jak se dostat k lidem. Rádi bychom posbírali podněty od lidí, co na aplikaci zlepšit. Ohlasy jsou zatím pozitivní,“ řekl Jan Daňhelka.

Debata se stočila i k vydávání výstrah. „Snažíme se lidi trochu naučit pracovat s výstrahami. Neznamená to, že pokud nějakou vydáme, bude kalamita. Máme tři stupně výstrah, žlutou, oranžovou a červenou. Výstrahy nejsou vydávány pouze pro veřejnost, ale například i pro hasiče. Jsou velice důležité i pro jiné odborné odvětví,“ uvedl v Rozstřelu meteorolog.

Letošní rok je extrémně suchý

V Česku prší málo už od začátku letošního roku. Podle hydrologů dosahuje nedostatek vody historických hodnot. V polovině května se na absolutní minimum dostaly řeky Sázava, Lužnice, Labe, Morava nebo Svratka. V rybnících na Třeboňsku chybělo až 40 procent vody. A nedostatek srážek a sucho pokračuje i v zimních měsících.

„Letošní rok byl extrémně suchý. Pohybujeme se na úrovni roku 2015, je to důsledkem vyšších teplot a dlouhodobě se kumulujícího deficitu vody,“ řekl k letošnímu suchému počasí hydrolog Daňhelka.

„Předpoklad pro další roky je takový, že počasí bude extrémnější. Musíme počítat s velkými výkyvy. Počasí bude více variabilní. Bude přibývat období, kdy bude sucho nebo naopak bude více pršet. Takových těch průměrných období bude ubývat,“ řekl k vývoji počasí Šrámek.

Podle meteorologa se bude dále oteplovat. Tepleji bude i v zimních měsících, které budou chudší na sníh.

Český hydrometeorologický ústav je organizace zabývající se zejména předpověďmi počasí. Mimo jiné varuje před nepříznivými klimatickými podmínkami. Zároveň také monitoruje životní prostředí a poskytuje služby i v oborech meteorologie, hydrologie či klimatologie.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Najdete na iDNES.cz