Katedrála se pro turisty uzavřela v 15:00 a od 17:00 mohli věřící přijít uctít památku někdejšího pražského arcibiskupa a primase českého. Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem přišel do katedrály i premiér Bohuslav Sobotka. Zeman už dříve oznámil, že se nezúčastní sobotního pohřbu.
Lidé na otevření katedrály čekali i přes hodinu, po otevření brány ale plynule všichni procházeli dovnitř a k otevřené rakvi. Čestnou stráž u těla kardinála Vlka drželi skauti a orlové, kteří se střídali po půlhodinách. Lidé přinášeli skromné květiny, zapalovali svíčky a podepisovali se do kondolenční knihy.
První, komu se dveře do katedrály otevřely krátce před 17:00, stáli ve frontě skoro hodinu a půl. Mezi nimi byl i Josef Štěpán, který přijel až z Polska. V Praze zůstane i na pohřeb kardinála Vlka. „Naposledy jsem tu byl, když zemřel kardinál Tomášek, který mi osobně požehnal,“ řekl. Kardinála Vlka si váží za jeho postoje v době komunismu i za jeho nebojácnost kritizovat politiky v poslední době, uvedl.
Do katedrály, která má i při běžném provozu oddělené hodiny pro věřící a pro turisty, dnes zahraniční návštěvníci po začátku pietního aktu vpouštěni nebyli. Ani ti, kteří vystáli frontu. Zaměstnanci kapituly jim anglicky vysvětlili, proč je chrám uzavřen, a pozvali je na páteční dopoledne.
Ve čtvrtek byla v katedrále rakev s ostatky vystavena do 21:00, v pátek mezi 15:00 a 21:00 bude v kostele svatého Benedikta na Hradčanech. V sobotu v 11:00 začne opět v katedrále rekviem a pohřební obřady. Po sobotní zádušní mši bude Vlkovo tělo uloženo do tamní arcibiskupské hrobky.
Úmrtí kardinála Vlka přimělo biskupství či farnosti k tomu, aby v tomto týdnu sezvaly věřící ke společným modlitbám. Někde se na zesnulého kardinála pamatovalo už při mších o uplynulém víkendu, třeba v olomoucké a litoměřické diecézi, v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně se zádušní mše konala v úterý.
Vystavují se i papežové, říká historik
„Vystavit tělo je tradiční rituál, vychází spíše z tradice než z víry, ale v katolickém prostředí se ustálil. Zvlášť u známých osobností je to obvyklé. Vystavují se i papežové,“ říká církevní historik Jaroslav Šebek.
Záběry z pohřbu Jana Pavla II. v roce 2005 skutečně dokládají, že před otevřenou rakví poklekl i americký prezident George W. Bush a další zahraniční státníci. Obyčej byl rovněž součástí pohřbu Vlkova předchůdce kardinála Františka Tomáška před pětadvaceti lety.
Vlkova rakev, tentokrát už zavřená, bude vystavena také v pátek od tří hodin odpoledne v kostele svatého Benedikta na Hradčanském náměstí. Samotný pohřeb začne v katedrále v sobotu hodinu před polednem. Zúčastní se ho hodně hostů z ciziny.
„Přijede významný polský kardinál Stanislaw Dziwisz, který byl osobním sekretářem Jana Pavla II., či kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem,“ říká arcibiskupský ceremonář Vojtěch Mátl, jenž obřad připravuje. Exotickým hostem bude arcibiskup z thajského Bangkoku.
Na rozdíl od podobně „velkého“ pohřbu Václava Havla před pěti lety nebude mít rozloučení „státnickou část“. „Za českou veřejnost se s panem kardinálem rozloučí profesor Ivan Wilhelm, bývalý rektor Karlovy univerzity,“ dodal Mátl.
Bohoslužbu povede kardinál Dominik Duka, obřady u hrobky dle zvyku přenechá jinému duchovnímu - olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi. Vlka pohřbí přímo v katedrále.