O datu pohřbu informoval iDNES.cz mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Na pohřeb podle něj dorazí další kardinálové a biskupové přinejmenším z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se kardinál Vlk hlásil.
Zemřel kardinál Vlk. České katolíky vedl 18 let, politiky neměl rád |
Tělo zesnulého kardinála před pohřbem vystaví ve svatovítském chrámu a v kostele sv. Benedikta na Hradčanech. Ve čtvrtek bude tělo vystaveno pro ty, kdo se budou chtít se zesnulým kardinálem přijít rozloučit, od 17:00 do 21:00. V pátek pak budou mít lidé další možnost v nedalekém kostele sv. Benedikta u sester karmelitek od 15:00 do 21:00.
Místo květin raději peníze pro hospic
Ostatky kardinála Miloslava Vlka budou po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály. Arcibiskupská kaple je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy například ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) a Karla Kašpara (1870-1941).
Ve smutečním oznámení je uvedeno, aby lidé při posledním rozloučení s kardinálem namísto květinových darů přispěli na Domácí hospic Duha v Hořicích.
Pro účastníky pohřbu budou v sobotu od 09:00 otevřeny zvláštní vstupy na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě. „Organizátorům vycházíme vstříc, aby organizace byla co nejplynulejší, důstojná, bezpečná,“ řekl Jan Novák, který je pověřen řízením hradního bezpečnostního odboru. „Moc prosíme všechny účastníky, aby pokud možno nenosili velká zavazadla, přišli s dostatečným časovým předstihem a samozřejmě respektovali pokyny organizátorů,“ poznamenal. Dodal, že Hrad pomáhá pražskému arcibiskupství třeba při vybavení katedrály nebo zajištění průběhu liturgického průvodu.
Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.
Na začátku 90. let byl Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež v únoru 2010.
V posledních měsících Vlk trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Nemoci podlehl v sobotu dopoledne v Praze.
Lítost nad úmrtím kardinála Vlka vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.