Vážná chyba, odsoudil Sobotka kolegy za lži o schůzce u Zemana

  14:09aktualizováno  14:09
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se pustil do kolegů, kteří zapírali a v případě Michala Haška lhali o tajné schůzce u prezidenta Miloše Zemana, která předcházela výzvě k Sobotkově rezignaci. "Je to další vážná chyba, které se Michal Hašek, Jeroným Tejc a další dopustili. Znovu to vrhá špatné světlo na sociální demokracii," řekl novinářům Sobotka.

Účastníci tajného jednání v Lánech se po několika dnech přiznali, že u prezidenta Zemana bez vás v sobotu po konci voleb byli. Co tomu říkáte?
Mě mrzí, že nám účastníci schůzky neříkali pravdu. My jsme se ptali, jestli ta schůzka byla nebo nebyla, už na onom osudovém jednání předsednictva ČSSD. Znovu jsme se ptali i na jednání poslaneckého klubu. Pokaždé jsme se dočkali jenom odmítání a mlžení. Mě mrzí, že kolegové, kteří na tu schůzku jeli, neměli dost odvahy, aby na půdě vlastní politické strany řekli pravdu - ano, jednali jsme s prezidentem republiky. Nevím, proč se snažili tajit tu schůzku.

Puč v ČSSD

Napsali do svého prohlášení, že to byla schůzka dlouhodobě naplánovaná, že měla zmapovat situaci levicových stran a že to byla schůzka s levicovým prezidentem.
Vzhledem k tomu, že se odehrála už ve chvíli, kdy byl jasný volební výsledek ČSSD, bylo by určitě korektní, kdybych na tu schůzku jel také jako předseda sociálnědemokratické strany. To, že se ta schůzka odehrála za mými zády, bez mého vědomí, to, že následně byla popírána, zapírána na jednání vedení strany i na jednání poslaneckého klubu, staví kolegy do velmi špatného světla.

Co teď bude následovat, měli by z toho dotyční něco dalšího vyvodit?
Tohle nepochybně podlomilo pozici lidí, kteří se snažili o převrat v sociální demokracii, o změnu poměrů, které byly dány legitimním sjezdem ČSSD. Myslím si, že budou mnohem hůře argumentovat pro své návrhy na jednání ústředního výkonného výboru, který bude 10. listopadu. A pevně věřím, že řada delegátů se jich zeptá, proč neříkali pravdu, proč nebyli schopni se k té schůzce s prezidentem republiky přiznat a co vlastně mělo být jejím smyslem a účelem v okamžiku, kdy ji uskutečnili za zády předsedy sociální demokracie.

Zaznívají i slova, že by měli odejít z ČSSD. Je to i váš názor?
V sociální demokracii musí skončit stávající schizofrenie. Není možné, aby ČSSD měla dvě hlavy. My se tím budeme zabývat na jednání ústředního výkonného výboru, který bude 10. listopadu a já předpokládám, že po něm bude jasné, kdo sociální demokracii povede. Po tom, co se stalo na předsednictvu, je to další vážná chyba, které se Michal Hašek, Jeroným Tejc a další dopustili. Znovu to vrhá špatné světlo na sociální demokracii. Oni jsou významní představitelé sociální demokracie a to, co se stalo, ČSSD poškozuje.

Souhlasíte s tím, co řekl místopředseda Milan Chovanec, že by ve vedení strany neměli zůstat lidé, kteří lžou?
To rozhodnutí bude muset učinit ústřední výkonný výbor. Se svým názorem  seznámím jeho členy, já teď nebudu nikoho vyzývat. Každý by si měl zamést před svým prahem.

Michal Hašek teď tvrdí - cituji: Mým cílem rozhodně nebylo klamat veřejnost. Jestli vznikl takový dojem, tak se omlouvám. Konec citace. Stačí taková omluva?
Omluva je naprosté minimum. Na druhou stranu, my jsme se Michala Haška opakovaně ptali na jednáních uvnitř sociální demokracie na to, co se vlastně stalo a mě mrzí, že ani vůči svým kolegům ze strany neměl tu odvahu, aby tu schůzku přiznal. To nutně vzbuzuje různé spekulace, domněnky, k čemu ta schůzka měla sloužit. Je to velká chyba, které se Michal Hašek, Jeroným Tejc, ale i další při zapírání té schůzky dopustili.

Dovedete si představit, že sociální demokracie bude dlouhodobě stabilní stranou, pokud bude mít ve svém vedení lidi, kteří se pokusili o puč?
Sociální demokracie se teď musí stabilizovat. Musí proběhnout nový sjezd, tam by celé vedení mělo dá funkce k dispozici. Sjezd chci na začátku března, s co největším množstvím delegátů, kteří by zastupovali regionální a místní organizace. Teď je pro nás primární, aby sociální demokracie po volbách konečně byla schopna fungovat. To znamená dořešit problémy, které souvisí s tím pokusem o puč, ustavit vyjednávací tým, sejít se s potenciálními partnery. Všichni už musí mít plné zuby něco zakrývat, něco kamuflovat, provádět tady nějaké převraty. Vraťme se ke standardnímu fungování politické strany.

Budete volit nového předsedu poslaneckého klubu místo Tejce?
Nebudu zasahovat do autonomie poslaneckého klubu. To je věc poslanců, koho si zvolí.

Změníte nějak své plány ohledně složení vyjednávacího týmu o vládě?
Předložím návrh na jeho složení ve čtvrtek ráno politickému grémiu a předpokládám, že grémium ten tým schválí. Upozornil jsem předsedu KDU-ČSL a chci upozornit předsedu hnutí ANO, že sociální demokracie bude seriózně připravena vyjednávat až po 10. listopadu.

Měl by podle vás Michal Hašek odstoupit z vedení ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 37010
Ne 1014

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEM TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz