ČSSD se díky pokusu o puč sjednotí, věří senátor Dienstbier

  9:18aktualizováno  12:29
Jiří Dienstbier tvrdí, že Michal Hašek by měl po pokusu o puč a jasné diskreditaci skončit v politice. Senátor z ČSSD to napsal v on-line chatu iDNES.cz. Vyjádřil se i ke složení budoucí vlády, která se dle něj bude skládat z ČSSD, ANO a KDU-ČSL . "Měl by ji sestavit Bohuslav Sobotka," dodal.

Senátor Jiří Dienstbier na demonstraci na podporu Bohuslava Sobotky (28. října 2013) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sociální demokracie čelí po předčasných volbách vnitrostranické krizi, strana se prakticky rozdělila na dvě křídla. Jedni podporují předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, druzí jsou věrní prvnímu místopředsedovi Michalovi Haškovi, za nímž zároveň stojí i prezident Miloš Zeman (více o povolebním rozkolu v ČSSD čtěte zde).

Ale dle Jiřího Dienstbiera se ČSSD díky pokusu o puč sjednotí. "Vede to překvapivě spíše k sjednocení postojů a jasné podpoře Bohuslava Sobotky. Naprosto souhlasím, že by všichni ti, kteří udělali podraz na našeho předsedu, celou ČSSD i naše voliče, by měli okamžitě odejít ze všech politických funkcí. Jinak nemáme sebemenší šanci obnovit důvěru u lidí," napsal Dienstbier jednomu ze čtenářů iDNES.cz, kteří se ho mohli ptát v online rozhovoru.

Odpovědi Jiřího Dienstbiera si můžete přečíst zde

Poslední dny v ČSSD Dienstbier hodnotí jako boj o samotnou existenci strany jako tradiční a slušné strany. Upozorňuje, že již před zvolením Miloše Zemana prezidentem poukázal, že Zeman bude narušovat chod ČSSD. "Varoval jsem, že v případě zvolení uskuteční svoji pomstu a pokusí se o likvidaci sociální demokracie. Někteří mi to tehdy upřímně vyčítali, dnes často uznávají pravdivost tohoto tvrzení. Spiklenecká schůzka u Zemana, kde dohodli povolební "odstřel" Bohuslava Sobotky budiž toho důkazem," uvedl Dienstbier.

"Doufám, že střet o charakter sociální demokracie úspěšně vybojujeme a že situace využijeme k zásadní změně poměrů v sociální demokracii včetně odchodu zkompromitovaných politiků," dodal.

Puč v ČSSD

Podle Dienstbiera to byl právě Hašek, který se spolu se Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem pokusil Bohuslava Sobotku "odstřelit" už na ústředním výboru na začátku předvolební kampaně. Dělali prý všechno pro to, aby volby pro ČSSD dopadly co nejhůř. "Pokud by měl někdo odejít z funkcí, jsou to právě oni," míní Dienstbier. ČSSD podle něj dokonce hrozí i ztráta autonomie (více čtěte zde).

S Haškem je Dienstbier v rozepři už delší dobu

Dienstbier nevidí žádnou logiku v tom, aby se Michal Hašek stal premiérem. "Hašek lže v mnoha věcech.  I on sám mě dokonce ještě po volbách ujišťoval, že naším kandidátem na premiéra je Bohuslav Sobotka. Pro politické funkce je Hašek zcela zdiskreditovaný. Měl by odejít z politiky, samozřejmě tedy i ze všech funkcí."

Senátor Dienstbier doufá, že se členové ústředního výboru ČSSD nenechají Haškem a jeho kolegy koupit posty. "U nás se žertuje, že Hašek už nasliboval tolik ministerských postů, že by vládu naplnil alespoň třikrát. Možná to nebude daleko od pravdy, je to jeho styl, naslibovat a nesplnit."

Naopak osobnost předsedy ČSSD Sobotky hodnotí kladně. "Bohuslav Sobotka v posledních dnech ukázal, že je silná osobnost, která jen tak nepodlehne podrazu, který na něj přichystali, a bojuje o své zásady. Silný předseda není nutně ten, kdo křičí a bouchá do stolu."

"Pokud členové našeho ústředního výboru mluví s členy ČSSD, sledují názory lidí, tak těžko mohou rozhodnout jinak, než že podpoří Bohuslava Sobotku jako předsedu strany i kandidáta na premiéra," věří Dienstbier.

Nová vláda? Zřejmě ČSSD, ANO a KDU-ČSL

"Zřejmě není jiná reálná podoba vlády, než ta založená na dohodě ČSSD, ANO a lidovců," tvrdí Jiří Dienstbier, i když ideální vláda by pro něj  byla založená na levicové většině, což ale výsledek voleb neumožňuje. "Sestavením vlády by měl být pověřen Bohuslav Sobotka."

Pokud by se Andrej Babiš stal ministrem financí, měl by na ministerstvu dle Dienstbiera prosazovat kompromisní vládní program. "Měl by dát jasné záruky, že pozice nevyužije ke zvýhodnění svých společností v hospodářské soutěži," napsal čtenářům.

Ostrá slova Jiřího Dienstbiera. Hašek s Tejcem jsou podle něj podrazáci: 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz