Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konzervativec Joch připouští, že lesbická matka s dítětem je taky rodina

Rozstřel
Český konzervativní a katolický publicista Roman Joch byl potvrzen ve funkci ředitele slovenského Institutu pro výzkum práce a rodiny. V Rozstřelu prohlásil, že by rád přispěl k diskusi o populačním růstu na Slovensku, aby rodiny měly zájem pořídit si alespoň o jedno dítě navíc. Joch v rozhovoru hovořil i o stejnopohlavních párech a připustil, že i lesbickou matku s dítětem lze považovat za rodinu.

„Rodina je pokud možno stabilní svazek muže a ženy,” řekl Roman Joch v Rozstřelu. „S tím, že většinou po svatbě chtějí mít děti. Tedy nukleární rodina, to je otec, máma a děti. Širší rodinou jsou bratranci, sestřenice nebo prarodiče. Za rodinu považuji i matky samoživitelky. Matka dítě porodila, od slova rodit je odvozena rodina.”

I lesba s dítětem je rodina

Podle Jocha lze ale za rodinu považovat i lesbickou matku s dítětem. „Pokud je to její dítě, tak ano. A i pokud je to adoptivní dítě. Není to úplná rodina, dítěti bude chybět otcovský vzor v domácnosti, ale rodina to je.”

Za trend posledních padesáti let považuje Joch nesezdané páry, které žijí „na hromádce”. „Tento trend vidíme i v západní Evropě. A vidíme ještě jeden trend. Rodiče odkládají narození dítěte do pozdějšího věku,“ dodává. Joch hovoří přitom o konci dvacátých let a začátku let třicátých.

Rodiny středoevropských zemí, mezi které lze podle něj kromě Česka a Slovenska počítat také Polsko, Maďarsko i Rakousko, jsou si velmi podobné. „Můžeme se na to dívat jako na poloplnou nebo poloprázdnou sklenici. Polovina manželství se rozpadá, což není optimální pro harmonickou výchovu dětí.”

Jedno dítě navíc?

„Ale kdyby páry měly optimální finanční podmínky, chtěly by mít o jedno dítě víc,” tvrdí na základě zjištění institutu. „Ale peníze jim v tom brání.” Situaci v rodinách zároveň podle Jocha výrazně ovlivnila pandemie. Hlavně vzhledem k domácí výuce dětí. Rodiče nebo starší sourozenci například během uzavření škol fungují jako ti, kteří vzdělávají ty nejmladší členy rodiny doma.

Jochův nadřízený, slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak z hnutí Sme rodina, prosazuje v současné vládní koalici nastartování populační exploze. Sám se považuje za obhájce konzervativismu. Přitom předseda hnutí Boris Kollár má jedenáct dětí s deseti ženami a svou okázalou polygamií není zrovna reprezentantem tradičních hodnot, které jeho hnutí programově prosazuje.

„Pan Kollár si to může dovolit, protože je to velmi bohatý člověk,” říká k tomu Joch. „Ale nedává tím dobrý příklad ostatním občanům. Může to být i morální problém, protože naše civilizace je spíše monogamní. Je to takové naředění lásky. Pokud někoho miluji, třeba ženu, tak lásku nepotřebuji rozdělovat mezi ostatní ženy.”

Kollárova polygamie se dá jen tolerovat

„Neměli bychom to obdivovat, ale máme to tolerovat,” myslí si Roman Joch. „Lidé jsou různí, jsou vystaveni tlakům a pokušením. Neměli bychom příliš moralizovat, ale tolerovat. Ale důležitější je, co máme dělat z hlediska veřejné politiky daného státu.” Podle Jocha by se proto měl stát zabývat hlavně tím, co je důležité pro dítě.

„Dospělí lidé se vždycky rozhodnou sami, ale pokud by jim měl stát pomoci, tak bychom měli usilovat o to, aby se stabilita rodinného prostředí, minimálně když jsou děti malé, udržela,” míní Joch.

„Problém stejnopohlavního vztahu je ten, že dítě tam nikdy nezažije roli druhého pohlaví,” vysvětluje Joch své postoje k homosexuálním svazkům. „A dítě bude ochuzeno o druhý vzor chování a jednání. V liberální společnosti, jako je ta naše, budou tyto případy nastávat. Ale stejně jako bych nevelebil chování Borise Kollára, tak bych neříkal, že je pro dítě optimální, aby vidělo jen jeden typ pohlaví ve své rodině.”

Rodina je konsensus. U nás je to otec, matka, dítě

Podle Jocha je středoevropským konsensem rodina s otcem a dítětem. „Pokud se tento konsensus změní, to se uvidí.”

Joch ale míní, že středoevropské státy potřebují něco důležitějšího. „Potřebujeme, aby se rodily děti, které dospějí, budou vydělávat, budou platit daně, sociální a zdravotní pojištění. Německý kancléř Konrád Adenauer kdysi prohlásil, že děti budou vždycky. A ejhle, ono to tak není. A i v Německu už chybějí mladí lidé.”

Cílem středoevropských států by proto mělo podle Jocha být, aby si rodiny pořídily o jedno dítě navíc, aby je k tomu stát motivoval. Podobně propopulačně už postupují v Polsku a v Maďarsku.

Dítě homosexuálů je pro stát stejně důležité

„Uvidíme, jak úspěšné to bude na Slovensku. Toto je trend, který bude ve střední Evropě silnější než vládní pomoc stejnopohlavních párů,” říká Joch.

Zároveň však připouští, že dítě stejnopohlavních párů má pro stát stejnou hodnotu jako dítě z klasické rodiny. „Pokud je to stabilní prostředí, tak dítě získá vzdělání, práci, bude přispěvatelem do sociálního systému, než aby z něj v budoucnu čerpalo.”

„Ale stále je tu otazník, jestli to prostředí je pro dítě stejně optimální jako v rodině s otcem a matkou,” říká Joch s dovětkem, že česká společnost je ze zemí V4 nejliberálnější.

„Máme v ČR podobnější mentalitu s Německem a Rakouskem. Jinou než Polsko, Slovensko a Maďarsko. Tam je silný konsensus, že dobrovolné vztahy mezi dospělými mají být tolerovány. Ale manželství má být z hlediska právního řádu uznáváno jako svazek dvou osob opačného pohlaví.”

Na Slovensko se nestěhuji

Romana Jocha překvapilo, že na post ředitele Institutu pro výzkum práce a rodiny byl jediným kandidátem. „Čekal jsem, že kandidátů bude více.“

Výběrové řízení se podle něj skládalo ze zkoušky z angličtiny na úrovni B2. „Dále tam byly něco jako IQ testy, tedy prokázat schopnost se soustředit a rozhodovat, a nakonec osobní pohovor se zástupci slovenského ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.”

Institut podle Jocha zaměstnává řadu kvalitních výzkumníků. „Chtěl bych je nechat pracovat jako dosud. Nechci kazit, co funguje dobře. A mým příspěvkem by mělo být povzbudit diskusi o patřičné rodinné politice na Slovensku.”

Když v loňském roce Roman Joch začal institut jako pověřený ředitel řídit poprvé, prohlásil, že organizace je podle něj levicově liberální s důrazem na genderový feminismus. V Rozstřelu svá slova mírnil. „Poté, co jsem se seznámil s prací institutu, už bych to tak suverénně netvrdil. Přál bych si, aby stanoviska institutu odrážela celé politické spektrum.”

„Nestěhuji se na Slovensko. Část týdne trávím na Slovensku a část v Česku. Co se Občanského institutu týče, požádal jsem svého kolegu Matyáše Zrna, aby jej řídil on,” uzavírá Joch.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...