Zdeněk Škromach na zasedání krajského výboru ČSSD na Jižní Moravě (4. listopadu...

Zdeněk Škromach na zasedání krajského výboru ČSSD na Jižní Moravě (4. listopadu 2013) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Škromach končí jako místopředseda ČSSD, diví se označení za pučistu

  • 336
Zdeněk Škromach oznámil rezignaci na post místopředsedy strany. Učinil tak v pořadu České televize Hyde park. Podle svých slov se tak rozhodl, aby uklidnil situaci v ČSSD. Škromach byl jedním z účastníků tajné schůzky v Lánech, po níž následovala výzva předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, ať odejde. Sobotka Škromachovo rozhodnutí uvítal.

"Moje prohlášení spíše ke členům sociální demokracie: Vážené přítelkyně, vážení přátelé, dovolím si z tohoto místa rezignovat na funkci místopředsedy České strany sociálnědemokratické," řekl na počátku pořadu Škromach. Svým krokem následuje dalšího účastníka lánské schůzky, jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek a Jeroným Tejc, který se společně se Škromachem na tajnou schůzku do Lán hned po volbách také vydali, ohlásili na pátek ráno mimořádnou tiskovou konferenci. Pátý z účastníků schůzky, plzeňský hejtman Milan Chovanec, včas rozeznal převažující náladu ve straně a přidal se na stranu Sobotky. Navíc byl první, kdo konání schůzky, o níž Hašek lhal, potvrdil.

Předseda Sobotka přivítal Škromachovu rezignaci

"Rezignace Zdeňka Škromacha je adekvátní reakcí na velkou nespokojenost, kterou s jeho chováním po volbách projevili sympatizanti, členové a regionální organizace ČSSD. Věřím, že tato rezignace přispěje ke sjednocení strany a ke zklidnění vnitřní situace, abychom se mohli co nejdříve vrátit k vyjednávání o nové vládě," reagoval pro iDNES.cz Sobotka.

Nyní už bývalý místopředseda strany Škromach poznamenal, že se sám za pučistu nebo zrádce nepovažuje. Upozornil, že pro stranu poctivě odpracoval patnáct let. "Jako místopředseda jsem si vědom, že volební výsledek nebyl dobrý, a vyvodil jsem z toho osobní zodpovědnost," sdělil. Zůstane v Senátu, kde je místopředsedou. K rezignaci na tuto pozici ho ani nikdo nevyzýval.

"Chci dát možnost lidem, kteří dneska jsou ve stínové vládě a tvoří vedení strany (…), aby se mohli pokusit vyjednat vládu, aby to zkusili, aby k tomu měli podmínky," dodal. Své další působení ve straně spojuje s tím, zda ucítí od spolustraníků podporu. Nadále hodlá plnit sociálnědemokratický program.

Škromacha k odchodu vyzvali i kolegové z "jeho" Hodonína

Škromacha ve čtvrtek k rezignaci vyzvala jeho domovská hodonínská buňka. Senátor podle ní intrikoval proti předsedovi Sobotkovi. "Škromach se aktivně podílel na puči ve vlastní straně. Když politik ztratí důvěru, stává se politikem bezcenným. Měl by rezignovat," prohlásil místopředseda hodonínské ČSSD Ivan Ohlídal.

Chápu, napsal Hašek. Chystá vlastní výstup

"Chápu po té obrovské masáži Zdeňkovu rezignaci, vážím si ho jako člověka i jeho zájmu o zklidnění situace v ČSSD," řekl v reakci na Škromachovu rezignaci v přímém přenosu místopředseda ČSSD Michal Hašek. Sám svůj další postup oznámí v pátek ráno na tiskové konferenci.

Podle Sobotky by měli na své stranické funkce rezignovat všichni tři organizátoři takzvaného puče, tedy i místopředseda partaje Michal Hašek a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz naznačil, že by poslanci měli šéfa klubu volit znovu. Podle Škromacha by však měl předsedou Tejc zůstat (rozhovor si můžete přečíst zde).

"Pro Slávka Sobotku to bude jistota toho, že klub bude jednotný a sociální demokracie bude mít padesát hlasů pro hlasování o vládě nebo věcech, které s vládou souvisí," poukázal Škromach v ČT na to, že pro Tejce hlasovalo 30 ze 46 přítomných poslanců.

"Pučisté" se omluvili, Zeman utajování označil za komické

Schůzky v Lánech, která se uskutečnila hned po volbách, v sobotu 26. října večer, se zúčastnilo pět politiků z širšího vedení ČSSD. Hašek jakoukoli schůzku vyvracel, jednání však nakonec potvrdil Chovanec.

A schůzku pak přiznali všichni její aktéři, kteří se i omluvili. "Součástí vrcholové politiky jsou standardně podobně neveřejné schůzky. Respektoval jsem doposud dohodu všech účastníků o tom, že schůzku nepotvrdíme. Mým cílem rozhodně nebylo klamat veřejnost a jestli vznikl takovýto dojem, tak se omlouvám," uvedl Hašek.

Na jeho adresu prezident v rozhovoru pro deník Právo poznamenal, že ho Hašek překvapil. Podotkl, že nevidí důvod, proč účastníci existenci schůzky popírali. "Pokládám za poněkud komické, jestliže byla utajována," uvedl (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video