Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Vycházky a jídlo navíc jen za odměnu. Za zdmi ústavu byl zvláštní systém

  0:32
Jet na víkend za rodinou, přidat si jídlo nebo navštívit lékaře může svěřenec výchovného ústavu v Chrastavě pouze za dobré chování. Jakmile poruší pravidla, tato práva ztrácí. Zařízení v uplynulých týdnech navštívili zástupci ministerstva školství i veřejného ochránce práv. Ve čtvrtek resort oznámí změnu na postu ředitelky. Končící šéfka ústavu pochybení odmítá.

Budova výchovného ústavu Chrastava v Libereckém kraji | foto: VÚDDŠSŠZŠŠJ Chrastava

V jídelně probíhá večeře. Jeden z chovanců prohlásí, že nechce maso. „Já si ho vezmu,“ opáčí kamarád. To se však nelíbí přihlížející vychovatelce, chlapci prý kšeftují s jídlem. Oběma proto udělí minusové body za chování.

Tak vypadá jeden z každodenních incidentů probíhajících ve výchovném ústavu Chrastava, které pro iDNES.cz popsala Gabriela Špačková, psycholožka, která v zařízení působila šest měsíců. Ústav podle ní jednoznačně porušuje práva dětí.

V zařízení pro děti se závažnými poruchami chování proběhla v uplynulých týdnech série kontrol ombudsmanky a ministerstva školství (MŠMT). Jejich výsledky MŠMT oznámí na čtvrteční tiskové konferenci stejně jako jméno nového ředitele či ředitelky. „Podařilo se nám na tuto pozici najít kvalitního člověka z vnějšku,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Někteří nevyjdou měsíc z domu

Celý systém chrastavského ústavu, v němž nyní přebývá 36 chlapců od dvanácti do osmnácti let, ale podle Špačkové stojí na udělování a odebírání bodů za dobré či špatné chování. „Pokud je kluk zelený, to znamená, že je v kladném hodnocení, tak může jet na víkend domů, může si přidávat jídlo, může koukat na televizi nebo mít lepší účes,“ vysvětluje principy systému Špačková. Pokud má chlapec body na nule, spadá do „žluté kategorie“ a ztrácí řadu těchto „výsad“.

Výchovný ústav

Výchovný ústav, dětský domov se školou, střední škola, základní škola a školní jídelna v Chrastavě (VÚDDŠSŠZŠŠJ) patří mezi školská zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy. Jak je patrné z názvu, v rámci zařízení funguje i základní škola a střední odborná škola.

Před osmnácti lety se v Chrastavě stala vražda vychovatelky jedním z chovanců.

V současnosti je zde na základě soudního rozhodnutí umístěno 36 chlapců ve věku 12 - 18 let. Podle informací iDNES.cz jsou dva z nich v ochranné vazbě, což znamená, že se dopustili trestného činu.

Ve zbylých 34 případech jsou to děti se závažnými poruchami chování, řada z nich utíkala z domova a žila na ulici. Chlapci mají ve většině případů zanedbanou školní docházku a část z nich se potýká se závislostí na drogách.

A jakmile převáží minusové body, dostává se do „černé“ kategorie. „To znamená zákazy úplně všeho, nesmí si přidávat jídlo, nemá povolené vycházky... Někteří se v tom točí i několik týdnů, školu mají přímo v budově, takže se třeba měsíc nedostanou vůbec ven,“ popisuje bývalá vychovatelka a dodává, že nastala i situace, kdy „černý“ chlapec nebyl puštěn k lékaři.

Pravidla se podle ní mění za pochodu a děti nemají šanci odhadnout, za co mohou minusové body dostat. „Je třeba pravidlo, že během jídla nesmí vůbec mluvit. Některá vychovatelka nad tím přimhouří oči, ale když kluci v jídelně promluví příště, schytají minusy,“ říká Špačková. Reakce dětí je prý téměř vždy stejná: „Začnou se vztekat, cítí bezmoc.“

S kritikou poměrů v ústavu se připojila i Marta Singh, která zde necelé dva roky pracovala jako etopedka (odborník věnující se resocializační a terapeutické péči dětem a mládeži z narušeného prostředí, pozn. red.) . „Je to systém pro systém, který děti nevede k žádné osobní změně tak, aby mohly odejít a pokračovat do života. Měla jsem někdy pocit, že to z nich dělá horší lidi než dřív. Je to systém založený jen na trestech a strachu, často naráží na lidskou důstojnost,“ říká Singh. Neobvyklé podle ní nebyly případy, kdy chlapci, kteří ve škole odmítali pracovat, nedostali najíst, dokud zadanou práci nedokončili.

Zlobíte? Půjdete na ježka

Špačková popisuje velkou „kauzu“, která za zdmi chrastavského ústavu vypukla v únoru kolem účesů. „Vedení se zdálo, že kluci nějak víc zlobí, tak prohlásilo, že už toho má dost, a že půjdou všichni strojkem na ježka. Jsou to patnáctiletý kluci, kteří samozřejmě žijí tím, jestli mají nějaký dobrý účes a jak vypadají. Byli z toho hodně špatní. Šlo o zásah do jejich identity,“ říká.

Jeden z chlapců ji požádal o pomoc s oficiální stížností. Tu společně sepsali a podepsalo ji dalších osm dětí, což vedení rozlítilo. „Útočili na kluky, proč to podepsali, co to má být. Kluci postupně začali couvat, že to nepodepsali,“ popisuje Singh, která ústav opustila asi měsíc poté.

K hromadnému stříhání nakonec vedení nesáhlo. „Kluci se podle mých informací zachovali skvěle. Nehádali se, ale jasně řekli, že to je jejich stanovisko, že to je jejich právo. Pochopili, že mají také jiné možnosti než se vztekat, aby je vedení slyšelo a mohli se vyjádřit,“ říká Špačková.

Jídlo za odměnu? Vytrženo z kontextu, říká končící ředitelka

Dnes již bývalá ředitelka Markéta Sochorová redakci sdělila, že v úterý sama podala rezignaci. K situaci se zatím nechce příliš vyjadřovat. Většina pochybení, která kontroloři shledali, se podle ní nezakládá na pravdě. „Jsou to věci, které jsou vytržené z kontextu. Musela byste vidět celý náš systém,“ uvedla pro iDNES.cz.

Konkrétně se vyjádřila pouze k rušení návštěv za špatné chování. Dělo se to podle ní jen ze závažných důvodů. „Třeba když tady kluk kradl nebo přišel z vycházky pod vlivem drogy. Takže nebylo v zájmu toho dítěte, aby jelo domů, a kurátor s tím vždycky souhlasil,“ říká Sochorová, která v úterý podala rezignaci.

„Toho, co se tady teď děje, nechci být přítomna jako ředitelka, protože to spěje k nějakému velkému průšvihu. Uvidíme, co bude dál. Jestli tady budou mít markantně navrch práva dětí nad právy dospělých,“ uzavírá Sochorová.

Na pochybné praktiky ombudsmanka upozorňovala již dříve

Špačková a Singh souhlasí, že děti v zařízeních určených pro výkon ústavní a ochranné výchovy potřebují především pravidla a hranice. „To je něco, v čem často jejich rodina selhává a díky tomu se u nich manifestují projevy rizikového chování. Nesmíme ale zapomínat reflektovat jejich potřeby a vést je k tomu, aby se s nimi učili pracovat,“ shodují se bývalé zaměstnankyně ústavu.

Problematické praktiky chrastavského ústavu nespadly z čistého nebe. Úřad ombudsmana v zařízení provedl neohlášené kontroly již v letech 2013 a 2006. Shledal tehdy celou řadu nedostatků a vyzval k jejich nápravě. Před třemi lety například tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský doporučil odstranění mříží a kamer na chodbách.

„Jak mříže, tak kamerový systém je podle zákona možné použít pouze v zařízeních, kde jsou umístěny děti s uloženou ochrannou výchovou. Chrastavský ústav je však v prvé řadě domovem pro děti s nařízenou ústavní výchovou, nelze proto akceptovat, aby daná opatření dopadala plošně na všechny děti,“ uvedl tehdy ombudsman.

Kritizoval rovněž dovolenky na návštěvu rodiny udělované jako odměnu za dobré chování. „Pobyt u rodičů by neměl být považován za odměnu, nýbrž za právo dítěte,“ konstatoval Varvařovský. Nic z toho se však nezměnilo.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zahradil nebude obhajovat post, klub ODS v europarlamentu vede Vrecionová

Občanští demokraté „přepřahají“ před volbami do Evropského parlamentu. V čele jejich klubu v europarlamentu končí jeho...

Já a premiér? To je vtipná Babišova snaha rozeštvat vztahy v ODS, míní Kuba

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba z ODS označil výzvu Andreje Babiše, ať se premiér Petr Fiala vzdá své funkce v...

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro...

Plošné škrty ve školství a vědě prohloubí personální nestabilitu, míní rektoři

Rektoři veřejných a soukromých vysokých škol v Česku jsou proti snížení rozpočtu na vzdělávání a vědu v letech 2024 až...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...