Žen s rakovinou plic přibývá. K moderní léčbě se dostane zlomek pacientů

  19:30aktualizováno  19:30
Podle odborníků imunoterapii využívá pouze polovina pacientů s rakovinou plic, kterým by mohla pomoci. Není sice vhodná pro všechny, ale má zatím nejlepší dlouhodobé výsledky. V současnosti léčbu využívá asi padesát pacientů, do konce roku by se měl jejich počet zvýšit na dvě stě. Problémem je jak váznoucí přesun vhodných pacientů do komplexních onkologických center, tak náklady na léčbu.

Kultivované buňky rakoviny plic | foto: Profimedia.cz

Osmašedesátiletý Pavel začal mít problémy s ovládáním pravé ruky, občas dokonce ztrácel rovnováhu. Šel proto k lékařce, která ho poslala na vyšetření. „Bolelo mě za krkem, a tak jsem myslel, že to mám od páteře,“ přibližuje. Jenže mezitím se dostal do situace, kdy neudržel rovnováhu a musel si zavolat sanitku.

Fotogalerie

„V nemocnici mi lékaři udělali CT a v podstatě okamžitě jsem musel na operaci, protože mi v hlavě objevili útvar, který musel rychle ven,“ přiblížil Pavel. Další pooperační vyšetření však odhalila, že šlo o metastatický nádor. Jeho zdroj lékaři objevili na plicích. Jelikož Pavel netrpěl žádnými dýchacími obtížemi, nikdy by právě rakovinu plic netipoval.

Jeho typ nádoru však byl vhodný na imunoterapii – nový způsob léčby založený na podpoře pacientova vlastního imunitního systému. Imunoterapie oproti chemoterapii léčí tělo dlouhodobě a má až pětinásobně lepší výsledky léčby. Doposud lidé s rakovinou plic umírali průměrně do dvaceti měsíců od stanovení diagnózy, imunoterapie jim může život pacienta prodloužit i o několik let. U Pavla se růst nádoru zastavil, v současnosti se dokonce nádor začíná zmenšovat.

K imunoterapeutické léčbě rakoviny plic se však nedostanou všichni, kterým by mohla pomoci. V tuto chvíli ji v Česku využívá prvních 50 pacientů s pokročilou nemocí, do konce roku by jejich počet měl stoupnout na 200. Problémem je jak váznoucí přesun vhodných pacientů do komplexních onkologických center, tak náklady na léčbu.

Pacienti se zjištěnou rakovinou v takzvané první linii mají největší šanci na úspěšnou léčbu. „Detekce časných stadií jedna a dvě je v tuto chvíli pod 20 procenty, a to jsou ti, které můžeme zachránit. U ostatních pacientů pouze prodlužujeme jejich život a zlepšujeme jeho kvalitu,“ uvádí předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolek.

Žen s rakovinou plic přibývá

Ročně si diagnózu rakoviny plic vyslechne přibližně 4500 mužů a 2300 žen. Nemoc v Česku ročně usmrtí kolem 5500 lidí. Zatímco u mužů výskyt této smrtelné nemoci mírně klesá, žen přibývá. 

Nová léčba rakoviny plic. Pojišťovny ji začnou hradit hned v první fázi

„Podle dat, která mapovala výskyt nemoci v České republice od roku 1977 do 2016, klesl roční výskyt tohoto zhoubného onemocnění u mužů o 9,9 procent. U žen za stejné období však vzrostl o 32,8 procent,“ přibližuje lékařka z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno Jana Skřičková.

Podle Skřičkové je to tím, že ženy s kouřením začaly později než muži. „V současnosti se tak dostávají do stadia, kdy si kouření vybírá svou daň, například v podobě karcinomu plic,“ vysvětlila. Právě kouření je přitom příčinou rakoviny plic až v 90 procentech případů. Rakovinu plic podle Kolka dostane během života každý čtvrtý těžký kuřák.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz