Řád Daniela Landy skončil, říká herec Ondřej Vetchý

  3:13aktualizováno  3:13
Vznik řádu Daniela Landy Ordo Lumen Templi před čtyřmi lety provázela slavnostní mše ve vyšehradské katedrále a slova o pozvednutí ducha českého národa. Herec Ondřej Vetchý, policista Jiří Komorous a další lidé, kteří vedení převzali, se dnes už ani neshodnou, jestli řád ještě existuje.

Vy jste se zbláznil! Žádné Ordo už neexistuje, říká Ondřej Vetchý. | foto: Dietrich MarcelProfimedia.cz

"Ordo už neexistuje, pište o něčem jiném," řekl MF DNES populární herec Ondřej Vetchý, který po odchodu Landy vedení řádu letos na jaře převzal.

"Děláme desítky akcí," říká naopak Josef Zámečník, další člen vedení.

Měli velké plány. Napodobit miliardáře Petra Kellnera a postavit internátní školu pro chudé děti, stavět chtěli i velkolepý chrám a plánovali pomáhat postiženým. Mezi sympatizanty řádu patřili vlivní politici: například poslanec Jan Vidím nebo první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Objevily se i velmi negativní reakce: Václav Havel v narážce na Landovu skinheadskou minulost řekl, že mu řád spíše připomíná Ku-klux-klan.

Zkuste se dnes zeptat, co řád dělá, a uslyšíte ticho. "Máme spoustu projektů a těšíme se na ně. Rozhodně vám je ale nesdělíme, je to naše věc," mlží Landův spoluhráč, trumpetista Josef Zámečník.

Landa šel vychovávat mladé v Zlatém draku
Naposledy se o řádu psalo na jaře, když Landa odešel a vedení předal populárnímu herci Ondřeji Vetchému a šéfovi Národní protidrogové centrály Jiřímu Komorousovi.

"Chci se věnovat hlavně sportu a kultuře. Kluci z Ordo tíhnou k hlubinné křesťanské spiritualitě, což není má cesta," vysvětlil tehdy rozchod Landa.

Zpěvák založil nový projekt Zlatý drak, který má mladé vychovávat "v duchu sokolství", mimo jiné chce postavit i vlastní školu.

Vetchý: Zámečník si z vás dělal legraci
Řád Ordo Lumen Templi je od Landova odchodu prakticky neviditelný. Herec Vetchý se k řádu ještě letos na jaře hrdě hlásil a mluvil o tom, že se chce stát rytířem.

Dnes odpovídá podrážděně. Na otázku, co dnes Ordo Lumen Templi dělá, reagoval takto: "Vy jste se zbláznil! Žádné Ordo už neexistuje, žádné aktivity nevyvíjíme. Kolega Zámečník si z vás dělal legraci. Vy jste se snad opravdu zbláznil!"

Komorous: Strana Zla využívá novináře
A co šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, který na jaře tvrdil, že řád staví dvě budovy pro postižené děti na Liberecku? "Odpovím vám nejdříve po polovině srpna, až se sejdeme a rada dá souhlas vůbec s vámi komunikovat. Strana Zla s oblibou používá jako svůj nástroj vás, novináře, kteří jsou schopni poškodit či ublížit věci, která slouží Dobru, Hospodinu."

Příliš světla na podivné sdružení nevrhají ani webové stránky Ordo Lumen Templi. Kromě úvah o "chlapské cestě" k pomoci lidem a "bojovnících světla" se o programu nedozvíte nic. Už od května visí na stránkách pozvánka na nábor nových uchazečů.

"Ještě jsme nic neuspořádali, snad v září," říká Zámečník. A varuje: "Ale do Orda smí vstoupit jen muž. To máte jako v kapele: když s námi hrály ženy, byly problémy," vysvětluje muzikant. Po čtyřech letech zůstává jediným hmatatelným výsledkem řádu stavba dětského hřiště na pražském Vyšehradě.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

Najdete na iDNES.cz