Řád Daniela Landy skončil, říká herec Ondřej Vetchý

  3:13aktualizováno  3:13
Vznik řádu Daniela Landy Ordo Lumen Templi před čtyřmi lety provázela slavnostní mše ve vyšehradské katedrále a slova o pozvednutí ducha českého národa. Herec Ondřej Vetchý, policista Jiří Komorous a další lidé, kteří vedení převzali, se dnes už ani neshodnou, jestli řád ještě existuje.

Vy jste se zbláznil! Žádné Ordo už neexistuje, říká Ondřej Vetchý. | foto: Dietrich MarcelProfimedia.cz

"Ordo už neexistuje, pište o něčem jiném," řekl MF DNES populární herec Ondřej Vetchý, který po odchodu Landy vedení řádu letos na jaře převzal.

"Děláme desítky akcí," říká naopak Josef Zámečník, další člen vedení.

Měli velké plány. Napodobit miliardáře Petra Kellnera a postavit internátní školu pro chudé děti, stavět chtěli i velkolepý chrám a plánovali pomáhat postiženým. Mezi sympatizanty řádu patřili vlivní politici: například poslanec Jan Vidím nebo první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Objevily se i velmi negativní reakce: Václav Havel v narážce na Landovu skinheadskou minulost řekl, že mu řád spíše připomíná Ku-klux-klan.

Zkuste se dnes zeptat, co řád dělá, a uslyšíte ticho. "Máme spoustu projektů a těšíme se na ně. Rozhodně vám je ale nesdělíme, je to naše věc," mlží Landův spoluhráč, trumpetista Josef Zámečník.

Landa šel vychovávat mladé v Zlatém draku
Naposledy se o řádu psalo na jaře, když Landa odešel a vedení předal populárnímu herci Ondřeji Vetchému a šéfovi Národní protidrogové centrály Jiřímu Komorousovi.

"Chci se věnovat hlavně sportu a kultuře. Kluci z Ordo tíhnou k hlubinné křesťanské spiritualitě, což není má cesta," vysvětlil tehdy rozchod Landa.

Zpěvák založil nový projekt Zlatý drak, který má mladé vychovávat "v duchu sokolství", mimo jiné chce postavit i vlastní školu.

Vetchý: Zámečník si z vás dělal legraci
Řád Ordo Lumen Templi je od Landova odchodu prakticky neviditelný. Herec Vetchý se k řádu ještě letos na jaře hrdě hlásil a mluvil o tom, že se chce stát rytířem.

Dnes odpovídá podrážděně. Na otázku, co dnes Ordo Lumen Templi dělá, reagoval takto: "Vy jste se zbláznil! Žádné Ordo už neexistuje, žádné aktivity nevyvíjíme. Kolega Zámečník si z vás dělal legraci. Vy jste se snad opravdu zbláznil!"

Komorous: Strana Zla využívá novináře
A co šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, který na jaře tvrdil, že řád staví dvě budovy pro postižené děti na Liberecku? "Odpovím vám nejdříve po polovině srpna, až se sejdeme a rada dá souhlas vůbec s vámi komunikovat. Strana Zla s oblibou používá jako svůj nástroj vás, novináře, kteří jsou schopni poškodit či ublížit věci, která slouží Dobru, Hospodinu."

Příliš světla na podivné sdružení nevrhají ani webové stránky Ordo Lumen Templi. Kromě úvah o "chlapské cestě" k pomoci lidem a "bojovnících světla" se o programu nedozvíte nic. Už od května visí na stránkách pozvánka na nábor nových uchazečů.

"Ještě jsme nic neuspořádali, snad v září," říká Zámečník. A varuje: "Ale do Orda smí vstoupit jen muž. To máte jako v kapele: když s námi hrály ženy, byly problémy," vysvětluje muzikant. Po čtyřech letech zůstává jediným hmatatelným výsledkem řádu stavba dětského hřiště na pražském Vyšehradě.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz