Rytíři z Ordo Lumen Templi se scházejí v garáži, kde mluví o lásce

  10:02aktualizováno  10:02
Na webových stránkách řádu Ordo Lumen Templi založeného Danielem Landou se loni v srpnu objevila výzva, že se přijímají noví členové. Reportér MF DNES dostal po půl roce dopisování pozvánku na vstupní pohovor. S rytíři se setkal v jedné garáži blízko rotundy sv. Martina na Vyšehradě.

Členové řádu Ordo Lumen Templi se scházejí blízko rotundy sv. Martina na Vyšehradě. | foto: Profimedia.cz

Je tma. Osm hodin večer. Stojím sám v parku před rotundou na pražském Vyšehradě. Ve světle pouličních lamp se mi zdá tajemnější než kdykoliv předtím. V tom kousek od sebe spatřím asi třicetiletého muže v kožené bundě. "Ty jsi Tomáš," osloví mě. Přitakám. "Tak jdeme," zavelí a vede mě parkem ke starým garážím, které stojí asi sto metrů od rotundy. Oba mlčíme. S obavami přemýšlím, co mě asi čeká.

Takhle začal nábor nových členů do Ordo Lumen Templi – Řádu Světlo chrámu, který v roce 2004 založil zpěvák Daniel Landa. Ten sice řád před rokem opustil, přesto hnutí získalo kvůli jeho skinheadské minulosti velmi kontroverzní pověst. - čtěte Landa odešel ze svého řádu, utekli i politici

http://www.ordolumentempli.czExprezident Václav Havel prohlásil, že mu řád připomíná Ku-klux-klan, a aktivity Ordo Lumen Templi prověřovala i policie. Nynější představitelé tajemného řádu, mezi něž patří bývalý elitní policista Jiří Komorous, populární herec Ondřej Vetchý a trumpetista Josef Zámečník, jakákoliv podezření z extremismu popírají.

"Naopak. Chceme pomáhat slabším a potřebným," tvrdí Zámečník. Zároveň však vytrvale odmítá podat veřejnosti detailní informace o činnosti a cílech hnutí, mezi jehož příznivce patřili vlivní lidé z bezpečnostních sfér státu – třeba první náměstek ministryně obrany Martin Barták nebo poslanec Jan Vidím.

MF DNES se proto rozhodla prozkoumat řád "zevnitř". Pod identitou zájemce o vstup jsem se zúčastnil vstupního pohovoru.

Půl roku dopisování, až pak osobní pohovor

Příběh se začal odvíjet vloni v srpnu, kdy jsem si na webových stránkách Ordo Lumen Templi všiml, že řád přijímá nové členy. Půl roku jsme si dopisovali, než přišla vytoužená pozvánka na Návštěvnický templ, což je osobní pohovor. "Čekejte ve středu na Vyšehradě u rotundy ve 20.00 hodin," stálo v e-mailu.

A jsme zpět u rotundy, kde mě vyzvedává muž v kožené bundě. Po dvou minutách už stojím u vrat jedné z garáží nedaleko rotundy. Můj doprovod třikrát zaklepe. Otevírají se dveře a na mě dopadá světlo ze svícnů uvnitř. "Pojďte, chlapci," vítá nás Zámečník.

Garáž vypadá jako menší pokoj. Naproti mně stojí knihovna, vpravo malý stolek s varnou konvicí. Světlo zajišťují svíčky, které hoří na velkém kulatém stole, dominantě garáže. Kolem stolu sedí tři muži – Josef Zámečník a jeho dva řádoví bratři. Nad nimi se tyčí kříž vytesaný z kamene. Tajemnou atmosféru dolaďuje tichá gotická hudba a praskající dřevo v malých kamnech.

"Chodím odsud vždy posílený sounáležitostí. Jednou jsem šel domů skrz barák, kde jsou feťáci, prostitutky a pasáci, a oni ode mě úplně odskakovali. Cítili ze mě tu duševní sílu," říká člen řádu Josef Zámečník.

"Posaďte se tady," ukazuje Zámečník na dvě volné židle u kulatého stolu, které tu čekají na mne a mého průvodce. "Řídíme se čtyřmi principy: víra, láska, síla, pravda. Vydali jsme se po křesťanské cestě," vypráví Zámečník. A vysvětluje, proč se scházíme v garáži na Vyšehradě. Blízkost rotundy prý dodává místu až mytickou atmosféru.

Chce to začít vydělávat

Zámečník a jeho řádoví bratři vyprávějí, jak chtějí Ordo Lumen Templi po odchodu Landy znovu nastartovat. Založit firmu, vydělávat peníze a za ně opravovat kostely, stavět hřiště a zdokonalovat duši. "Líbí se nám idea rytířství, nehledejte v tom zbohatnutí. Najdete tu přátele, kteří vám pomohou v práci i soukromí, vše řešíme společně. Komorousovi přišlo požehnání od papeže," říká mi jeden z bratrů.

"Chodím odsud vždy posílený sounáležitostí. Jednou jsem šel domů skrz barák, kde jsou feťáci, prostitutky a pasáci, a oni ode mě úplně odskakovali. Cítili ze mě tu duševní sílu," dodává Zámečník.

Jedním z nejčastějších slov byla láska. Zámečník a jeho bratři o ní mluvili často. "Bratře, já tě mám strašně rád, já tě miluji! Vždyť je to krásné, lidé by si to měli mnohem víc říkat," potvrzoval Zámečníkovi přátelství jeden z jeho bratrů.

Jak Ordo Lumen Templi koná dobro

Konkrétní plány, jak chtějí pomáhat, jsem se však nedozvěděl. Jen obecné formulace o tom, jak bude Ordo Lumen Templi konat dobro.

Ani do řádu jsem nebyl přijat. Po hodinovém setkání ve vyšehradské garáži se už Zámečník neozval.

Nic bližšího o tom, co má řád v plánu, mi neřekl Zámečník ani poté, co jsem se mu po čase přiznal, že jsem novinář. "Stáli jsme u zrodu určitých myšlenek, které se teď naplňují," odpověděl pouze Zámečník.

Jediným známým úspěchem řádu je vybudování dětského hřiště na Vyšehradě, s nímž však před odchodem výrazně pomáhal zpěvák Daniel Landa. Výsledky dalších projektů, o nichž Zámečník a jeho bratři v minulosti mluvili, například stavba školy pro chudé děti, nejsou známy.

Co tedy mohu o členech Ordo Lumen Templi říct poté, co jsem navštívil jejich sezení? Extremisté to rozhodně nejsou. Spíš podivíni, kteří se scházejí v garáži na Vyšehradě a mluví o lásce a dobru.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Bratři z Novojičínska zachránili továrnu, z ruiny je kulturní památka

Zdeněk Mateiciuc stojí před továrnou na okraji Oder, kterou společně s bratrem...

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní...

Babiš naléhal na ČSSD, aby zůstala ve vládě. Vše je nyní na Hamáčkovi

Premiér Andrej Babiš vstupuje do Lidového domu k jednání s vedením ČSSD o...

Premiér Andrej Babiš pochopil, že jde do tuhého. Dorazil do Lidového domu, kde se ČSSD rozhodovala o tom, zda její...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Najdete na iDNES.cz