Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Podruhé může být covid horší. Co víme o obranyschopnosti lidského těla

  16:20
Ačkoli se lidsky může zdát, že koronavirus ovlivňuje životy lidí již dlouho, z hlediska vědy je covid-19 stále velmi nová nemoc. O imunitní reakci na 2019-nCoV toho proto doposud víme jistě jen málo. První informace jsou ale spíše negativní – protilátky zřejmě dlouho nevydrží, část lidí je navíc téměř nemá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk PeřinaČTK

Už od jara se objevují zprávy o tom, že se někdo nakazil koronavirem opakovaně. V Nizozemsku dokonce lékaři zaznamenali případ ženy, která po takzvané reinfekci nemoci podlehla, ačkoli poprvé u ní byl průběh nemoci spíše mírný. A případy reinfekce se již objevily i v Česku, podruhé se nakazil třeba i ředitel České pošty Roman Knap.

Právě tyto zprávy poukazují na jeden velice znepokojivý fakt. Vychází najevo, že u řady lidí, kteří si nemocí covid-19 prošli, se protilátky nevytvoří. Či je spíše testy nenaměří. Například podle izraelských vědců, kteří zkoumali imunitní odpověď pozitivně testovaných, nezískala protilátky až polovina z nich.

Podobné případy hlásí více zemí. To přitom nutně nemusí znamenat, že se žádné protilátky v lidském těle nevytvořily. Možná je také varianta, že jich bylo jen malé množství. „Dá se říct, že u některých lidí jsou testy nedostatečně citlivé na to, aby byly s to protilátky zachytit. Jejich hladina je totiž příliš nízká,“ popsal imunolog Václav Hořejší.

Spíše než skutečnost, jestli protilátky v těle vznikají, je tak otázkou jejich množství a kvalita. „Velká většina lidí skutečně protilátky vytváří. Existují ale studie, které ukazují, že u mnoha lidí je jejich množství malé nebo dokonce velmi malé,“ uvedl.

Obranyschopnost není jen jedna

Obranyschopnost lidského těla ale není jen jedna. Existuje více typů, přičemž některé jsou v obraně před virem účinnější než jiné. Kromě protilátek existuje ještě takzvaná buněčná imunita. Tu je ale těžké měřit testy, protože ty jsou oproti rapid testům, které měří protilátky, komplikované a drahé. Moc se toho o ní v souvislosti s covidem-19 proto neví.

Kuřáci zcela zbytečně zabírají místa covidovým pacientům, vadí lékařům

Právě buněčná imunita, ať už specifická či nespecifická, je přitom jakousi „první linií obrany“. Protilátková odpověď se vyvíjí až následně. A taky vydrží kratší dobu. To však není překvapivé, jen krátce vydrží protilátky i na jiná koronavirová onemocnění, která známe.

„Jsou čtyři koronaviry, které v populaci cirkulují a které vyvolávají část různých viróz a nachlazení, jak jim lidově říkáme. U těch je známo, že tam protilátková odpověď moc dlouho nevydrží. A proto je taky můžeme dostávat opakovaně,“ popsal Hořejší. Právě proto se tyto „rýmičky“ každý rok opakují. „Je otázka, jestli to bude stejné i s tímto novým koronavirem,“ dodal.

Především protilátkovou odezvu přitom vytváří vakcíny. I proto je běžné, že na některé nemoci, třeba chřipku, je třeba se nechat očkovat opakovaně. Spolehlivější cestou k získaní protilátek je přitom většinou prodělání onemocnění než vakcinace. „V některých případech to ale může být naopak, očkování může být účinnější než samotná nemoc,“ uvedl Hořejší. Jak to bude s vakcínou na koronavirus, se proto teprve ukáže s časem, až se začne běžně využívat.

Část populace může imunitu již mít

Jestli a jak intenzivně se nemoc projeví, tak záleží na mnoha faktorech. Mimo jiné na virové dávce, s níž se daný člověk setká, a na imunitě nakaženého. „Setkání s každou jednotlivou infekcí vede postupně k vytváření imunitní paměti a další opakovaná setkání mohou natrénovat imunitní systém ke zvládnutí i velké virové dávky. Roli zde hraje mnoho komplexních faktorů,“ míní imunolog Vojtěch Thon z centra RECETOX brněnské Masarykovy univerzity.

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

A právě díky tomuto opakovanému setkávání s virem se ukazuje jedna pozitivní věc. Část populace by mohla mít částečnou imunitu proti koronaviru, ač se s novým typem viru ještě nikdy nesetkala.

„Jsou o tom určité důkazy, jen se neví, jak moc je tato částečná imunita skutečně funkční,“ řekl Hořejší. V populaci se totiž pohybují čtyři již zmíněné „hodné“ koronaviry. A ty jsou více či méně podobné tomu novému, který se běžně označuje jen slovem koronavirus. „Náš imunitní systém, který se opakovaně setkává s těmi čtyřmi hodnými koronaviry, si vytváří imunitní paměť proti těmto virům,“ popsal.

Takzvané T-lymfocyty, které jsou součástí buněčné imunity, totiž umí rozeznávat koronaviry. A na základě minulých zkušeností s jinými typy koronavirů mohou rozeznat i 2019-nCoV. Takovou schopnost by podle některých studií mohlo mít 20 až 50 procent lidí. „Jestli ale imunita tuto zkušenost uplatňuje, je třeba ještě prozkoumat,“ dodal Hořejší.

Klíčová je dobrá životospráva

S jistotou se tedy dá spoléhat jen na dobrou nespecifickou imunitu, tedy obecnou schopnost odolávat nákazám. Ta záleží především na dobré životosprávě a genech, ale také třeba na věku.

„Správná životospráva podporuje fyziologickou funkci imunitního systému. Genetickou výbavu dostáváme od rodičů, a to včetně schopnosti tvořit interferony prvního typu, jež se uplatňují v nespecifické linii obrany i u infekce koronavirem,“ popsal Thon.

U mladých a zdravých lidí tak mohou být příčinou těžkého průběhu koronaviru různé vrozené genové mutace. „Nedávno bylo zveřejněno několik studií ukazujících, že až překvapivě velké množství, okolo deseti procent lidí, má genetické defekty, které znemožní správnou první reakci na virovou infekci,“ popsal Hořejší.

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Tento defekt se týká právě internefonů, které zmiňuje i Thon. Jde o látky, které signalizují, že je některé buňka napadena virem. Sousední buňky se pak na základě této informace mohou „přepnout“ do takzvaného antivirového stavu. A právě díky tomu nedojde k rozšíření infekce do dalších buněk.

Všeobecně je pak i u mladých lidí další riziko, a to nebezpečí přehnané reakce imunitního systému. Jde o stav takzvané cytokinové bouře neboli závažné imunitní reakce, při níž tělo produkuje imunitní buňky a další proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Podle studie amerického časopisu Lancet mohla právě ona zapříčinit smrt některých mladých obětí viru.

Tento stav je ale jen málo častý. „Obecně se dá říct, že dobrá životospráva je vlastně to jediné, co opravdu posiluje imunitní systém,“ míní Hořejší. Vhodné tak je se zdravě stravovat, mít dostatek pohybu, vitaminu D, nestresovat se a mít dostatek spánku.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

S respirátory jsou obchody bezpečné, říká studie. Podle vědce nákaza hrozí doma

„Pokud budeme v obchodních centrech dodržovat nošení správně nasazených respirátorů, jsou centra naprosto bezpečná a...

Poslanci zvýšili ošetřovné po dobu uzavření škol i kompenzační bonus

Kvůli epidemii koronaviru poslanci ve zrychleném režimu schválili návrh na obnovení krizového ošetřovného, příspěvek...

Povinnému očkování ne, burcuje petice. Dokument obsahuje nepravdy, varují experti

V Česku vznikly petice pro i proti povinnému očkování proti covidu-19, podepsaly je desetitisíce lidí. Vyplývá to z...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...