Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Podruhé může být covid horší. Co víme o obranyschopnosti lidského těla

  16:20
Ačkoli se lidsky může zdát, že koronavirus ovlivňuje životy lidí již dlouho, z hlediska vědy je covid-19 stále velmi nová nemoc. O imunitní reakci na 2019-nCoV toho proto doposud víme jistě jen málo. První informace jsou ale spíše negativní – protilátky zřejmě dlouho nevydrží, část lidí je navíc téměř nemá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk PeřinaČTK

Už od jara se objevují zprávy o tom, že se někdo nakazil koronavirem opakovaně. V Nizozemsku dokonce lékaři zaznamenali případ ženy, která po takzvané reinfekci nemoci podlehla, ačkoli poprvé u ní byl průběh nemoci spíše mírný. A případy reinfekce se již objevily i v Česku, podruhé se nakazil třeba i ředitel České pošty Roman Knap.

Právě tyto zprávy poukazují na jeden velice znepokojivý fakt. Vychází najevo, že u řady lidí, kteří si nemocí covid-19 prošli, se protilátky nevytvoří. Či je spíše testy nenaměří. Například podle izraelských vědců, kteří zkoumali imunitní odpověď pozitivně testovaných, nezískala protilátky až polovina z nich.

Podobné případy hlásí více zemí. To přitom nutně nemusí znamenat, že se žádné protilátky v lidském těle nevytvořily. Možná je také varianta, že jich bylo jen malé množství. „Dá se říct, že u některých lidí jsou testy nedostatečně citlivé na to, aby byly s to protilátky zachytit. Jejich hladina je totiž příliš nízká,“ popsal imunolog Václav Hořejší.

Spíše než skutečnost, jestli protilátky v těle vznikají, je tak otázkou jejich množství a kvalita. „Velká většina lidí skutečně protilátky vytváří. Existují ale studie, které ukazují, že u mnoha lidí je jejich množství malé nebo dokonce velmi malé,“ uvedl.

Obranyschopnost není jen jedna

Obranyschopnost lidského těla ale není jen jedna. Existuje více typů, přičemž některé jsou v obraně před virem účinnější než jiné. Kromě protilátek existuje ještě takzvaná buněčná imunita. Tu je ale těžké měřit testy, protože ty jsou oproti rapid testům, které měří protilátky, komplikované a drahé. Moc se toho o ní v souvislosti s covidem-19 proto neví.

Kuřáci zcela zbytečně zabírají místa covidovým pacientům, vadí lékařům

Právě buněčná imunita, ať už specifická či nespecifická, je přitom jakousi „první linií obrany“. Protilátková odpověď se vyvíjí až následně. A taky vydrží kratší dobu. To však není překvapivé, jen krátce vydrží protilátky i na jiná koronavirová onemocnění, která známe.

„Jsou čtyři koronaviry, které v populaci cirkulují a které vyvolávají část různých viróz a nachlazení, jak jim lidově říkáme. U těch je známo, že tam protilátková odpověď moc dlouho nevydrží. A proto je taky můžeme dostávat opakovaně,“ popsal Hořejší. Právě proto se tyto „rýmičky“ každý rok opakují. „Je otázka, jestli to bude stejné i s tímto novým koronavirem,“ dodal.

Především protilátkovou odezvu přitom vytváří vakcíny. I proto je běžné, že na některé nemoci, třeba chřipku, je třeba se nechat očkovat opakovaně. Spolehlivější cestou k získaní protilátek je přitom většinou prodělání onemocnění než vakcinace. „V některých případech to ale může být naopak, očkování může být účinnější než samotná nemoc,“ uvedl Hořejší. Jak to bude s vakcínou na koronavirus, se proto teprve ukáže s časem, až se začne běžně využívat.

Část populace může imunitu již mít

Jestli a jak intenzivně se nemoc projeví, tak záleží na mnoha faktorech. Mimo jiné na virové dávce, s níž se daný člověk setká, a na imunitě nakaženého. „Setkání s každou jednotlivou infekcí vede postupně k vytváření imunitní paměti a další opakovaná setkání mohou natrénovat imunitní systém ke zvládnutí i velké virové dávky. Roli zde hraje mnoho komplexních faktorů,“ míní imunolog Vojtěch Thon z centra RECETOX brněnské Masarykovy univerzity.

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

A právě díky tomuto opakovanému setkávání s virem se ukazuje jedna pozitivní věc. Část populace by mohla mít částečnou imunitu proti koronaviru, ač se s novým typem viru ještě nikdy nesetkala.

„Jsou o tom určité důkazy, jen se neví, jak moc je tato částečná imunita skutečně funkční,“ řekl Hořejší. V populaci se totiž pohybují čtyři již zmíněné „hodné“ koronaviry. A ty jsou více či méně podobné tomu novému, který se běžně označuje jen slovem koronavirus. „Náš imunitní systém, který se opakovaně setkává s těmi čtyřmi hodnými koronaviry, si vytváří imunitní paměť proti těmto virům,“ popsal.

Takzvané T-lymfocyty, které jsou součástí buněčné imunity, totiž umí rozeznávat koronaviry. A na základě minulých zkušeností s jinými typy koronavirů mohou rozeznat i 2019-nCoV. Takovou schopnost by podle některých studií mohlo mít 20 až 50 procent lidí. „Jestli ale imunita tuto zkušenost uplatňuje, je třeba ještě prozkoumat,“ dodal Hořejší.

Klíčová je dobrá životospráva

S jistotou se tedy dá spoléhat jen na dobrou nespecifickou imunitu, tedy obecnou schopnost odolávat nákazám. Ta záleží především na dobré životosprávě a genech, ale také třeba na věku.

„Správná životospráva podporuje fyziologickou funkci imunitního systému. Genetickou výbavu dostáváme od rodičů, a to včetně schopnosti tvořit interferony prvního typu, jež se uplatňují v nespecifické linii obrany i u infekce koronavirem,“ popsal Thon.

U mladých a zdravých lidí tak mohou být příčinou těžkého průběhu koronaviru různé vrozené genové mutace. „Nedávno bylo zveřejněno několik studií ukazujících, že až překvapivě velké množství, okolo deseti procent lidí, má genetické defekty, které znemožní správnou první reakci na virovou infekci,“ popsal Hořejší.

Vitamín D je pro naši obranu před covidem zásadní, ale sám nás nespasí

Tento defekt se týká právě internefonů, které zmiňuje i Thon. Jde o látky, které signalizují, že je některé buňka napadena virem. Sousední buňky se pak na základě této informace mohou „přepnout“ do takzvaného antivirového stavu. A právě díky tomu nedojde k rozšíření infekce do dalších buněk.

Všeobecně je pak i u mladých lidí další riziko, a to nebezpečí přehnané reakce imunitního systému. Jde o stav takzvané cytokinové bouře neboli závažné imunitní reakce, při níž tělo produkuje imunitní buňky a další proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Podle studie amerického časopisu Lancet mohla právě ona zapříčinit smrt některých mladých obětí viru.

Tento stav je ale jen málo častý. „Obecně se dá říct, že dobrá životospráva je vlastně to jediné, co opravdu posiluje imunitní systém,“ míní Hořejší. Vhodné tak je se zdravě stravovat, mít dostatek pohybu, vitaminu D, nestresovat se a mít dostatek spánku.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když sníh či led ze střechy zničí zaparkované auto

Sněžení a mráz znamenají pro majitele a správce budov starost navíc. Na střechách se někdy nahromadí značné množství...

Přidáme kuchařkám či uklízečkám ve školách, vláda peníze schválí, dušuje se Bek

Je téměř jisté, že vláda příští týden schválí navýšení zaručené mzdy. Na národním konventu o vzdělávání to v pátek řekl...

Energetický drink už jen na občanku. Poslanci chystají zákaz prodeje dětem

Premium Energetické kofeinové a slazené nápoje už nebudou dostupné dětem. Ve čtvrtek se na tom ve Sněmovně během kulatého stolu...

Kontroly čTečkou byly podle soudu protizákonné, dohled mohl získat citlivé údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...