Proti rozsudku se odvolaly Benešová i Vesecká

  13:23aktualizováno  13:23
Šest vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou se odvolalo proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Podle něj se jim stínová ministryně ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za výroky o justiční mafii. Řekl to právník justičních funkcionářů Petr Toman.

Renata Vesecká - Nejvyšší státní zástupkyně | foto: Dan Materna

Odvolání podala podle advokáta Petra Hály také Benešová, které se nelíbí, že by se měla omlouvat náměstkovi vrchního státního zástupce Liboru Grygárkovi.

Soudce Vojtěch Cepl mladší před patnácti dny uvedl, že šest představitelů justice neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a dalších trestních kauz. Rozhodl proto, že se jim stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová nemusí omlouvat za výrok, ve kterém je nazvala justiční mafií.

"Soud prvního stupně rozhodoval o věcech, k nimž neměl pravomoc," vysvětlil odvolání Toman. "Nebyl oprávněn přezkoumávat a hodnotit věcnou správnost rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení v takzvané kauze Čunek, kárná rozhodnutí orgánů státního zastupitelství ani rozhodnutí ministrů spravedlnosti," dodal.

Podle právníka také Benešová u soudu neprokázala své tvrzení, že se skupina kolem Vesecké snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy, což se jí daří.

Benešovou zažalovali kvůli jejímu výroku kromě Vesecké také její náměstek Karel Černovský, Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Podle krajského soudu Grygárek do kauzy Čunek nezasahoval a Benešová se mu musí omluvit. Také toto rozhodnutí však bude muset přezkoumat pražský vrchní soud.

Text odvolání justičních představitelů je podle Tomana možné nalézt na internetových stránkách právní kanceláře Toman, Devatý & Partneři www.iustitia.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz