Benešová: Vesecká pozbyla důvěru, další tah je na koalici

  14:09aktualizováno  15:29
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká je nedůvěryhodná. I to napsala v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Ve čtvrtek jí soud dal za pravdu, že se nemusí omlouvat Vesecké a dalším představitelům, které označila za "justiční mafii".

Marie Benešová odpovídala od 14:30 | foto: Dan Materna

Soudce Vojtěch Cepl přistoupil k citlivému sporu vrcholných představitelů justice s otevřeností, jakou málokdo čekal. Jeho rozsudek a zdůvodnění podané - navzdory spletitosti kauz - srozumitelným jazykem mohla veřejnost sledovat v přímém televizním přenosu.

. on-line rozhovor

odpovědi Marie Benešové najdete zde

Marie Benešová v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz jeho postup chválila jako profesionální. "Vedl jednání především transparentně. Nic neskrýval a vytvořil prostor pro veřejnou kontrolu. A to je dobře," uvedla v jedné z odpovědí.

Dotazy směřovaly zejména ke stavu současné české justice. Jeden ze čtenářů narážel na značně pevné postavení soudců, kteří jsou téměř neodvolatelní. Podle Benešové soudci sice podléhají kárnému řízení, ve kterém jim podobný trest hrozí, je ale třeba modernizovat příslušný zákon.

"Měl by vzniknout orgán samosprávy, nejvyšší soudcovská rada, která by krom dalšího byla odpovědná i za morální stav justice a měla by na takovéto případy reagovat," napsala.

Opozice volá po odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Marie Benešová v této souvislosti uvedla, že ČSSD, jejíž je stínovou ministryní spravedlnosti, o to bude dále usilovat.

Benešová: Také ČSSD udělala hodně chyb
"O odvolání však rozhoduje vláda a návrh podává ministr spravedlnosti. Pokud paní Veseckou podrží, je to pak na odpovědnosti koalice, zejména ODS, že bude stát v čele soustavy státního zastupitelství osoba, jež pozbyla důvěru," sdělila Benešová.

Jeden čtenář dával na svědomí současný stav soudnictví bývalým vládám sociální demokracie. Benešová odpověděla: "Pokud jde o ČSSD, jistě i ta udělala mnoho chyb, ale spíše bych řekla, že každý, kdo se střídal u moci zejména v oblasti spravedlnosti, nepřikládal priority a to se celkově vymstilo."

Benešová se musí omluvit jen náměstku pražského vrchního žalobce Liboru Grygárkovi. "Soud nevidí důvod, proč Grygárka označovat za mafiána a snášet na něj hromy a blesky za to, že nechtěl řešit kauzu Jiřího Čunka," zaznělo v odůvodnění.

Benešová zváží odvolání proti tomuto výroku, jinak jí rozsudek pochopitelně vyhovuje. Tvrdí ale, že ji zarmoutil stav české justice.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz