Stát pomůže radnicím, zaplatí veškeré náklady na pohřby opuštěných lidí

  1:05aktualizováno  1:05
Stát pomůže obecní úřadům, které si nevědí rady s ostatky opuštěných lidí. Samotnou kremaci sice proplácí stát, peníze na uložení nebo rozptýlení popela už ovšem musejí obce hledat ve svém rozpočtu. Na některých obecních úřadech pak dokonce ostatky dlouho leží. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že sociální pohřby zaplatí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Náklady na sociální pohřby lidí, kteří zemřou bez dědiců a nikdo se o ně nepostará, stát proplácí obcím už 14 let. Až dosud se to však netýkalo peněz, které radnice vynakládaly na uložení urny do společného hrobového místa nebo rozptýlení popela. To se od listopadu změní a obce dostanou proplaceny veškeré výdaje. Ministerstvo pro místní rozvoj tak chce zamezit tomu, aby urny s popelem dlouhodobě ležely na obecních úřadech, což se příčí pietě i hygieně.

„Pro obce je to dobrá zpráva. Zatím nám stát proplácel jen kremaci, zato nakládání s popelem už nikoho nezajímalo. Pokud nám ale zákon o pohřebnictví ukládá důstojně provést pietu, musíme skončit až tehdy, kdy po člověku nic nezbude,“ míní šéf správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.

Právě z Jihlavy vzešel podnět, který Ministerstvo pro místní rozvoj akceptovalo. Na nelogičnost současné praxe upozornila místní matrikářka Věra Kadlecová. Když obec třeba zaplatila pohřeb zapřísáhlého katolíka do země, který je minimálně dvakrát dražší než kremace, stát ho proplatil celý. Při kremaci, která u sociálního pohřbu přijde zhruba na deset tisíc, však obce musely uložení urny nebo rozptyl uhradit ze svého rozpočtu. Byť šlo většinou o výdaj do pětistovky, matrikářka získala podporu jihlavské radnice.

Rodiny se rozvolňují, sociálních pohřbů přibývá

„Podnět jsme na začátku roku poslali na Ministerstvo pro místní rozvoj, jenže zpočátku bylo ticho po pěšině. Mám radost, že to nakonec vyšlo,“ dodal Vystrčil.

Sociálních pohřbů totiž stále přibývá a zdaleka nejde jen o bezdomovce. Lidé se více než dříve dostávají do dluhů, navíc vztahy v rodinách se rozvolňují. „Možná je to i svědectvím o jisté proměně hodnot. Dřív byl pohřeb první věc, na kterou se šetřilo,“ dodává Vystrčil.

Rostoucí trend potvrzuje i Tomáš Kotrlý z Ministerstva pro místní rozvoj. Podle něj se nyní v Česku uskuteční ročně zhruba 1 300 sociálních pohřbů. Před pár lety jich byla polovina.

Zatímco rodina svému blízkému pohřeb vypravit nemusí, obec z této povinnosti nikdo nevyváže. Podle poznatků radnic toho začínají lidé v poslední době využívat. Rodina třeba nevypraví pohřeb, aby ušetřila, a pak si přijde na obec za poloviční peníze vyzvednout pouze urnu.

„Ve stanovisku, které jsme umístili na naše webové stránky, obcím doporučujeme, aby urny ze sociálních pohřbů ukládaly do obecního společného hrobového místa na veřejném pohřebišti, popřípadě formou vsypu nebo rozptylu,“ dodává Tomáš Kotrlý. Od listopadu bude stačit, když zástupce obce přiloží k žádosti na odbor rozvoje a strategie regionální politiky doklad o účelně vynaložených nákladech. A stát mu peníze vrátí. Pokud zemřelý vlastnil nějaký majetek, obec se s nárokem může přihlásit do dědického řízení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Vyhláška zakáže v Boleslavi užívání drog na veřejnosti, i kvůli cizincům

Ilustrační snímek

Mladá Boleslav má připravenou novou vyhlášku, kterou chce zlepšit bezpečnostní situaci ve městě. Po schválení...

Najdete na iDNES.cz