Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Nejen domluva, ale už i desítky pokut. Jaký byl první den kontrol okresů

  9:38aktualizováno  14:04
Česká policie zjistila v pondělí stovky případů porušení vládních nařízení omezujících mobilitu lidí napříč okresy. Ač hlídkující policisté mají většinou provinilcům domlouvat nebo jim poskytovat podrobné informace o pravidlech, přece jen rozdali i desítky pokut. A desítkám řidičů zabránili v další cestě a vraceli je zpět.

První den platnosti vládního nařízení policisté zkontrolovali přes 53 tisíc vozidel. „V 1 527 případech jsme byli nuceni odepřít vstup do okresu. Většina cestujících však měla doklady v pořádku a setkávali jsme se s pochopením a vstřícností,“ uvedli policisté na svém Twitteru. 

O několik stovkách  případů porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády hovoří policie v Plzeňském kraji. Většinu pochybení ještě policisté řešili domluvou, udělili ale také už 29 pokut za porušení nařízení o pohybu, v 79 případech odepřeli řidičům vjezd, řekla tamější policejní mluvčí Pavla Burešová. Celkem provedli policisté za pondělí v kraji 6 771 kontrol.

V 11 případech zjistili porušení mimořádných opatření, týkalo se to zejména pochybení při nošení respirátorů či roušek. „Co se týká porušení krizových opatření, kam mimo jiné patří omezení volného pohybu osob, to řešili policisté na území Plzeňského kraje celkem ve 268 případech. Za nedodržování udělili 29 pokut, ve třech případech je oznámili na příslušné správní orgány a 236 těchto případů vyřešili na místě domluvou,“ řekla Burešová.

Pomoc i při uplatnění výjimky

Policie v Jihočeském kraji v pondělí při kontrolách omezení pohybu kvůli koronaviru zaznamenala 70 přestupků. Převážně je řešila domluvou a vysvětlením. Policisté rovněž v kraji nepovolili 39 vozidlům vjezd do okresu, sdělil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

„Za uplynulý operační den policisté provedli 5 666 kontrol. Ve většině případů se setkávali s pochopením. V některých složitých případech policisté pomáhají najít možnost, jak uplatnit výjimku například při cestě za opuštěnou seniorkou nebo kvůli nákupu,“ uvedl Matzner.

S kontrolami pomáhají vojáci i celníci

Policejní prezidium už dřív uvedlo, že policisté budou v souvislosti s omezením volného pohybu lidí hlídkovat v ČR na 500 vybraných stanovištích na významných dopravních tepnách. Vedle toho budou pohyb lidí kontrolovat mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů. Od úterý policii s kontrolami pomáhá také 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy, dohromady bude v následujících týdnech nasazeno přes 30 000 lidí.

Na Vysočině policie udělala v pondělí přes 3000 kontrol dodržování všech protiepidemických opatření. Zjistila 180 případů nenošení roušek, do okresů nepustila 43 aut, řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

„Přestupky byly hlavně v úseku nenošení roušek, jsou to roušky nošené v zastavěném území. Byli lidé, kteří venku neměli na ústech vůbec nic, většinou se to vyřešilo domluvou,“ řekla Čírtková. Policejní hlídky u sebe měly potřebné formuláře dokládající účel cesty, které mohli lidé na místě vyplnit. Auta, která se z nařízení policie musela vrátit, byla podle Čírtkové z celého kraje, na Jihlavsku to bylo 12 aut, na Pelhřimovsku 16.

V Olomouckém kraji policisté neumožnili stovce řidičů projet mezi jednotlivými okresy. Při akci zkontrolovali téměř 4000 aut, většinu přestupků řešili domluvou, uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Do bezpečnostního opatření je od pondělka v kraji zapojeno 250 policistů, hlídky jsou na 170 vytipovaných místech.

„V souvislosti s kontrolami dodržování mimořádných opatření kvůli koronaviru jsme v Olomouckém kraji od pondělí do dnešního rána provedli 3848 kontrol. Při nich jsme zaznamenali 106 přestupků a většinu z nich jsme vyřešili domluvou. Na hranicích okresů jsme nepovolili vjezd 99 vozidlům,“ uvedl policejní mluvčí.

Slušní a vstřícní řidiči

Policisté v Ústeckém kraji zastavili během prvního dne kontrol na hranicích okresů 6275 vozidel, sto jich vrátili zpět. Přestupky řešili domluvou. Řidiči byli slušní a vstřícní, popsala mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Stáhněte si potřebné formuláře: co je potřeba pro cesty mezi okresy

Hlídky byly v pondělí zhruba na 200 stanovištích v kraji. Nikde se kvůli namátkovým kontrolám netvořily kolony. „Šoféři byli ohleduplní, většinou situaci chápali, nesetkali jsme se s nějakou agresivitou,“ uvedla Slámová. Tolerantní vůči motoristům překračujícím hranice okresů, kterých má kraj sedm, budou policisté ještě dnes. Od středy nevylučují pokuty. 

V Libereckém kraji za pondělí zkontrolovali v rámci opatření omezující cestování mezi okresy přes 2000 vozidel. Dál jich nepustili 75. Řešili i šest případů nenošení roušek, tři tyto přestupky předali správním orgánům, informovala krajská mluvčí policie Jana Světlá.

„V jednom případě jsme například nepustili dál řidiče, který jel na nákup nábytku,“ uvedla Světlá. Ze 75 vozidel, jež policisté vrátili zpět, jich zhruba 20 zastavili ve Vratislavicích nad Nisou, kde jsou hranice katastrů Liberce a Jablonce. Dál tam nepustili policisté také dva chodce. Podle Světlé chtěli jít do obchodu, kde jsou zvyklí nakupovat a kam to mají blíž. Obchod byl ale v katastru sousedního města, tedy v tomto případě i okresu.

V Praze situaci v pondělí kontrolovaly stovky policistů. „Zkontrolovali jsme kolem 6,5 tisíc vozidel. Drtivá většina řidičů měla pochopení,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Policisté se zaměřili na významné dopravní uzly, prováděli také namátkové kontroly na území města.

Do hlavního města nepustili na 70 vozidel. Jednalo se zejména o lidi, kteří si chtěli v Praze nakoupit. „Od dnešního dne můžete spatřit na celém území ČR společné hlídky, které jsou pod velením policistů,“ doplnil Lerch s tím, že policisté během pondělí neudělili žádnou pokutu v souvislosti s novými opatřeními. 

Policie ve Zlínském kraji odepřela v pondělí vjezd na území některého z okresů 17 řidičům. Za první den platnosti nového opatření zkontrolovali policisté v kraji stovky vozidel, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. 

V pondělí se podle Javorkové ve Zlínském kraji podílelo na kontrolách pohybu osob mezi okresy okolo 150 policistů, z toho asi 80 přes den. „V současné chvíli nařízení v kraji kontroluje zhruba 80 policistů, kterým dnes vypomáhá více než stovka vojáků a několik celníků. Už od víkendu máme vytipovaných několik desítek míst v rámci kraje, jedná se o silnice všech tříd a například vlaková nádraží, kde policisté namátkové kontroly provádí,“ uvedla dnes dopoledne mluvčí.

Moravskoslezští policisté v pondělí v rámci kontrol nových protiepidemických opatření zkontrolovali na hranicích okresů 35 000 lidí. Asi 550 z nich neprojelo, protože nesplnili podmínky dané opatřením vlády, řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. 

Policie kontroly prováděla od 05:00 na 110 stanovištích. V jednu chvíli opatření kontrolovalo 450 policistů, přibližně polovinu z nich nahradili vojáci. V kraji jich působí na 500. „K dispozici máme i dvě desítky celníků. Ty ale využíváme k opatřením na hranicích,“ řekl Kužel. Moravskoslezský kraj sousedí s Polskem a Slovenskem.

 „Většinu přestupků jsme řešili domluvou. Jedenácti lidem jsme udělili blokovou pokutu, dva lidé s ní nesouhlasili. V jejich případě se přestupek bude řešit ve správním řízení,“ uvedl Kužel.

Policisté na jihu Moravy v první den omezeného pohybu mezi okresy, vrátili po kontrole zpět 115 aut, jejichž řidiči neměli potřebné dokumenty k opuštění okresu. Od úterního rána policistům při kontrolách na hranicích okresů pomáhají vojáci, celkem je jich asi 550 až 600, řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

„Opatření je veřejností vnímáno jako nutné, všichni řidiči situaci pochopili a nedošlo k žádným konfliktům. Ještě v průběhu dneška a zítřka budou policisté při kontrolách benevolentnější, než si lidé opatří potřebné dokumenty. Postupně budeme přitvrzovat,“ uvedl Tržil.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Mateřské školy se od pondělí plně otevřou, ale jen ve třech krajích

Rodiče dalších dětí si oddechnou. Od pondělí 26. dubna se jejich děti budou moci vrátit do mateřských škol a nebudou...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem. Cestou vítězství, která v...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Lékaři se vrací k běžným operacím, návrat do normálního stavu bude trvat

Nemocnice se pomalu vrací k neakutním zákrokům. Obnovují se tak operace velkých kloubů, například kyčlí i kolen. Ty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...