Rudý mítink: balónky s třešněmi i slova o právu na první zaměstnání

  17:40aktualizováno  17:40
"Největším problémem je nezaměstnanost mladých. Nechci, abychom dopadli jako ve Španělsku, proto nám jde o právo na první zaměstnání," říkal plamenně třicetiletý Jan Klán. Na mítinku KSČM v Benešově ho sledovaly tři, čtyři desítky lidí. "Kdyby to bylo na jaře, přišlo by jich víc," tvrdila iDNES.cz místopředsedkyně strany Miloslava Vostrá.

Mítink komunistů v Benešově táhl spíše starší generaci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Křišťálová lupa

Největší pozornost lidí, kteří dorazili na čtvrteční komunistický mítink na Masarykově náměstí v Benešově, přitahoval stánek, kde mohli podepsat petici za přijetí zákona o prokázání původu příjmů, či druhou referendum majetku církvím.

Nebo také zadarmo dostat rudé balónky, volební letáčky KSČM, předvolební Haló noviny, zrcátka, tužky nebo lízátka s třešněmi. Mladá paní, jejíž dítě si vzalo rudý balónek, řekla, že se o politiku vůbec nezajímá, ale chodí v Benešově s dítětem na mítinky všech stran - právě kvůli balónkům.

"Můžu vám nabídnout kalendáříček?" ptal se i náhodných kolemjdoucích komunistický kandidát Stanislav Hejduk z Kralup nad Vltavou. Na druhé straně minikalendáře byla jeho tvář a nad ní výrazné heslo - Ano světu, ne zbraním!

I mezi kandidáty KSČM probíhá soutěž o volební kroužky

Mezi lidmi, kteří se na náměstí objevili, buď proto, že šli cíleně na akci KSČM, nebo jen náhodou kolem, procházela také šestadvacetiletá učitelka Tereza Čechlová Humpolcová s výraznými náušnicemi s třešněmi a rozdávala vlastní letáčky.

Fotogalerie

Ano, i mezi komunistickými kandidáty probíhá kroužkovací soutěž. "Nejde mi ani o poslanecký plat, budu-li zvolena, část ho dám na obecně prospěšné účely. Jde jen o to, abych se svým žákům mohla dívat do očí," tvrdí Čechová Humpolcová, která voliče vyzývá, aby překopali kandidátku schválenou komunistickým ÚV a zakroužkovali číslo 16 před jejím jménem.

"Nám jde o to, aby se vyjádřila veřejnost, aby tu byl hlas lidu. Určitě se už všechno zvrátit nepodaří. Mělo by se důkladně kontrolovat vydávání majetku církvím," řekl na mítinku místní benešovský kandidát Ivan Cinka, který pracuje v Haló novinách a ve středních Čechách je pětkou na kandidátce KSČM. Cinka také na mítinku mluvil o tom, že by komunisté více chtěli podporovat družstevnictví. "A k tomu by měla sloužit čistě česká komerční banka," řekl.

Referendum o restitucích jako jeden z hlavních požadavků

"Určitě jedním našich z hlavních požadavků bude referendum o církevních restitucích," potvrzuje iDNES.cz Klán při odpovědi na otázku, co budou komunisté chtít za to, aby umožnili vysněnou variantu předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky - jednobarevnou vládu sociální demokracie tolerovanou komunistickou stranou.

Do voleb chce stihnout navštívit všechny bývalé okresy kraje, ve kterém společně vládnou sociální demokraté a komunisté. "Je cítit určitá beznaděj, chodí za námi lidé, kteří nám říkají, že volili ČSSD, ale nebylo to k ničemu," odvětil na otázku iDNES.cz, co lidi na mítincích nejvíc zajímá.

Reportáže z akcí před volbami

Server iDNES.cz sleduje předvolební akce stran s reálnou šancí na vstup do Sněmovny.

Nabídli jsme vám reportáž z předvolebního mítinku ČSSD v Ústí nad Labem (najdete ji zde), z mítinku ANO v  Brně (přečíst ji můžete zde) a z předvolební akce TOP 09 v Příbrami (čtěte zde), a z předvoební akce ODS v Brně (naleznete zde).

"Mě hlavně zajímá, jak chtějí řešit situaci učňovského školství, a taky že z vysokých škol vycházejí lidé, kteří pak nemají práci," svěřil se iDNES.cz muž, který také dorazil na komunistický mítink a byl o sobě ochoten prozradit, že je mu třiašedesát let, je rok v důchodu a dříve pracoval jako zámečník a později taky jako skladník. Jméno však říci nechtěl, zavrtěl jen hlavou. "Já je volím vždy," dodal ještě.

Místopředsedkyně KSČM a dvojka na středočeské kandidátce strany Miloslava Vostrá dostala na mítinku otázku, čím se liší KSČM a TOP 09. "Výrazně se lišíme v názoru na přerozdělování peněz ze státního rozpočtu. Chtěla bych, aby se více peněz dostalo na občany a méně na podnikatelské lobby," odvětila Vostrá.

Když byla s Miroslavem Kalouskem z TOP 09 v diskusní Partii na Primě, vypadalo to podle ní, že by se mohli shodnout v myšlence sociálního bydlení. "Jedna věc je myšlenka, druhá provedení," řekla ale pak Vostrá. "Chtěla bych, aby se ve Sněmovně zlepšila politická kultura. Ne abychom se hádali jako děti na pískovišti," prohlásila místopředsedkyně komunistické strany.

I když se komunisté snažili více lidí na akci přilákat i elektronickou hudbou, nad tím, že nepřišlo přece jen více lidí, neskrývali rozpaky. "Ta doba velkých mítinků je ale už dávno pryč. Když jdeme na 9. května k mauzoleu rudoarmějců u hřbitova, sejde se nás třeba jen deset. Hlavně starší lidé to těžce nesou," řekl iDNES.cz místní komunista Zdeněk Hrstka, který také rozdával lidem letáky.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Ministerstvo životního prostředí dostane 250 milionů navíc na boj proti suchu

Alena Schillerová, Richard Brabec a Andrej Babiš na slavnostní inauguraci...

Ministerstvo životního prostředí dostane příští rok o 250 milionů korun více. Na dodatečném navýšení rozpočtu se na...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz