Diskuze

Vydírání to není, protest však odvoláme až po podpisu, říká předák lékařů

Předseda sekce mladých lékařů a viceprezident České lékařské komory Jan Přáda věří, že zástupci lékařů i odborů se v nejbližších dnech dohodnou s vládou na podmínkách, za jakých budou moci odvolat protestní akci. Zatím ale stále platí, že přes šest tisíc lékařů odmítá v prosinci sloužit přesčasy. „Premiér Petr Fiala byl k našim návrhům o způsobu odměňování vstřícnější než ministr zdravotnictví Vlastimil Válek,“ říká Jan Přáda v rozhovoru pro iDNES.cz.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Přesčasy jsou dobrovolné, takže se v žádném případě nejedná o vydírání. Prostě dobrovolně v prosinci bude sloužit jen někdo. To, že systém je nastaven na tom, že jsou přesčasy nedobrovolné, není chyba lékaře.

0 0
možnosti
KK

Vydírání to není, ale unesené dítě (možná) propustíme, až dostaneme dva miliony euro v použitých desetieurových bankovkách:-/

0 0
možnosti
LL

Já nechápu, jak může ministr na takovém jednání nebýt. Nedohodnou se s šéfem rezortu, tak jdou za premiérem a ten jim nabídne to, co ministr odmítl. Ta vláda je komunikačně úplně zoufalá.

2 0
možnosti
PS

Vydírání to je, to si mladí lèkaři mohou tvrdit co chtějí. Ona i ta neakutní péče, když někdo čeká třeba půl roku na operaci kolena stojí dost peněz. Omezená možnost pracovat, ten člověk odvádí méně daní atd...

3 3
možnosti

Vydírání to samozřejmě je.

6 5
možnosti
MS

Ovšem legálnější, než ty přesčasy, které tam dělají

1 0
možnosti
DN

Pokud lekar nechce sloužit více hodin nočních služeb, protože cítí, ze je unavený a mohl by poškodit pacienta ... je to vydírání?

A že chce dodržovat zákoník práce - po noční odejít domu ( to se neděje), je to taky vydírání?

Ano, další problém je, že mladí lékaři odcházejí do zahraničí a ti zbylí pak jsou stále v nemocnici... takže první jasný krok je zvýšit základní plat, aby nebyl odliv lékařů.

5 0
možnosti
DK

Jenže je u nás nějaká cenová hadina, mzdová hladina a celkově ekonomika. Západu se prostě nemůžeme rovnat. Já vidím cestu v zásadním omezení byrokracie a papírování. Prostě není možné, aby vysoce kvalifikovaní a těžce pracující lidé, jako jsou lékaři a zdravotní sestry, polovinu pracovní doby prodrbali papírováním, to je vyhazování peněz oknem.

1 2
možnosti
JK

Buďto lékařům podmínky vytvoříme a oni zůstanou a pravděpodobně nás budou i léčit s větší chutí, nebo prostě odejdou do zahraničí, nebo soukromých nemocnic a odskáčeme to všichni. Zdravotnictví upadá a musí se to zastavit.

3 0
možnosti
KK

Pokud tady vystudují zadarmo, mělo by to být vázáno na určitý počet let, které by byli povinni si v tuzemsku odpracovat.

1 1
možnosti
JH

J37a57n 14H52á37l98a

1. 12. 2023 6:34

Vydírání to je, na druhou stranu já zase chápu doktora, že se potřebuje vyspat a počty přesčasy jsou enormní. Otázka je, zda lékaři protestují u těch správných lidí a správným způsobem. Zda je skutecně o ořesčasy, nebo jen o penize? Mám tím na mysli, že do zdravotnictví plynou obrovské penize, ale "odkloni" se jich minimálně stejné procento, jako u státních zakázek na veřejné stavby. Z čehož plyne, že letím peněz do černé díry se to nevyřeší

1 0
možnosti
DM

Samozřejmě, že se jedná o exemplární případ vydírání...!

9 4
možnosti
MS

Neříkal náhodou ministr, že přesčasy jsou dobrovolné? Tak jaképak vydírání? Dobrovolně nebudou v prosinci sloužit. To, že systém je nastaven blbě, za to lékaři nemůžou

1 0
možnosti
MK

Co to mele, že to může udělat kdokoli ve firmě, normálního člověka by hned vykopli.To je mimoň jak Fiala

1 2
možnosti
ZV

Tak to zase prrrr... Jde o to, co je normální člověk. Pokud za ním stojí dalších deset, co tu práci bez keců vezmou tak jo. Pokud se bavíme o kvalifikované práci na kterou potřebujete bumážku tak už je to složitější a pokud chcete člověka se zkušenostma a ne jen absolventa co ani neví, že zrovna tuhle práci chce do konce svého produktivního života dělat tak jste najednou zcela někde jinde. Nemůžete úplně srovnávat uklízečku nebo "operátora ve výrobě" s lékařem. Navíc těm lékařům šlo primárně o přesčasové hodiny - tedy něco, co v nestátní komerční sféře je ze strany státu poměrně hlídané, ale u lékářů, kde zaměstnavatel byl defacto státní podnik šel zákon stranou. Takové všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Problém nejsou požadavky těch lékařů, ale nestandardní podmínky a porušování zákoníku práce, nebo jeho obcházení státními zaměstnavateli, které se za roky stalo standardem. Počátek to má někde za vlády Sociální demokracie, kdy došlo k poměrně velkým změnám v zákoníku práce na které zdravotnictví nebylo připraveno a z oboustranně výhodných dohod zaměstnanec-zaměstnavatel se muselo přejít na model zaměstnavatel nařídí a obchází zákon aby vůbec přežil. Roky se to nějak flikovalo a dnes pohár přetekl.

4 0
možnosti