Povodeň mu spláchla majetek za dva miliony. Pojišťovna mu nedá nic

  9:15aktualizováno  9:15
Někteří lidé ve vyplavených oblastech narazili na problém a peněz za zničený majetek se zřejmě nedočkají. Měli totiž nevýhodně uzavřené pojistky. Jedním z postižených je i Oldřich Ječný z Raspenavy, kterému povodeň napáchala škody za dva miliony. Z pojistky nedostane vůbec nic.

Voda nezničila jen majetky, ale připravila lidi i o domácí a užitková zvířata. Na fotce Oldřich Ječný z Raspenavy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ječný si celý týden po povodních myslel, že mu většinu z toho zaplatí pojistka u Kooperativy, kterou na dům již několik roků platí. Z omylu ho vyvedla likvidátorka pojišťovny, která mu ukázala v podepsané smlouvě pasáž, které si dříve nevšiml. Jejich dům leží v zátopové zóně, a proto nic nedostanou.

"Nebudu říkat, že se mi zhroutil svět, protože jsme nějaký podraz čekali. Už v roce 2002 nám po zdejších povodních Česká pojišťovna zaplatila a hned vypověděla smlouvu s tím, že ležíme v zátopovém území. Našli jsme si jinou pojišťovnu a v jejích podmínkách je napsáno, že se pojistka týká záplav a povodní."

"To nás uklidnilo, proto jsme to s klidným svědomím podepsali. Kdo mohl tušit, že v ní je nenápadná kolonka, spíš jen značka, která znamená, že náš dům leží ve čtvrté zátopové oblasti. Ta se pojistit nedá," říká rozčilený Oldřich Ječný.

Jeho dům leží mezi Holubím potokem a říčkou Smědá, která se v sobotu 7. srpna proměnila v ničivý živel. Majitel domu v dolní části Raspenavy ukazuje obecné podmínky smlouvy, v níž černé na bílém stojí, že je jejich nemovitost pojištěna proti povodni a záplavám, ohni a například proti pádu letadla.

Ve vlastní smlouvě je však v jedné kolonce označeno riziko povodní značkou TZ IV. A pod tím výjimka z pojištění: Povodně. "Nikdo nás na to tehdy neupozornil a teď přijde likvidátorka, aby nám řekla, že jsme dům nikdy neměli proti povodním pojištěný. Myslím, že nás Kooperativa pěkně doběhla," tvrdí poškozený.

Podobně dopadla celá Ječného rodina

Není sám. Jen v jejich rozvětvené rodině se to týká jeho bratra, sestry, osmašedesátiletého otce, kterému Smědá zbořila půl chalupy. Nebyl pojištěn vůbec, ale jak sarkasticky dodává jeho syn, přijde to nastejno. Podobně dopadli jeho sourozenci.

"Tady jsem měl patnáct včelstev a třicet prázdných úlů. Uplavaly mi slepice, několik papoušků, ovce, stosedmdesátikilové prase," ukazuje Ječný na zahradu, dnes obrovské smetiště.

Vypráví o tom, jak jedno prase prokázalo při povodních neuvěřitelnou touhu po životě. Plavalo na zahradě tak dlouho, až voda stoupla k metr a půl vysoké stříšce, odtud vyskočilo ještě o metr výš na seník. Když voda opadla, museli ho po žebříku sundávat tři lidé.

Vyjádření mluvčího Kooperativy se dalo očekávat: "Pokud byl náš formulář přesně vyplněn, nemá bohužel klient na pojistné plnění nárok, protože na riziko povodně se pojistka nevztahuje."

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař o těchto problémech ví, ale netuší, jak by lidem mohl v současnosti pomoci. "Děláme soupis poškozených, abychom jim mohli rozdat peníze, jestli nějaké od kraje nebo státu dostaneme," sdělil.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz