Sněmovna rozděluje s funkcemi v parlamentních výborech i nemalé příplatky. Ilustrační foto.

Sněmovna rozděluje s funkcemi v parlamentních výborech i nemalé příplatky. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Poslanci si dělí funkce. S penězi si polepší všichni

  • 42
Ve Sněmovně začalo rozdělování funkcí v čele výborů a pro řadu poslanců to bude znamenat i významné finanční přilepšení. Ani ti, na které funkce nezbude, nemusí truchlit. Už nyní mohou totiž všichni poslanci počítat s tím, že jim od ledna příštího roku poskočí platy o pár tisícovek nahoru.

Funkce a vyšší plat i pro vysloužilce
Při rozdělování funkcí ve Sněmovně pamatovala ČSSD na své bývalé ministry. Do čela výborů by měli usednout Bohuslav Sobotka, František Bublan či Zdeněk Škromach.

Pro každého z nich – Sobotku v čele rozpočtového výboru, Bublana v bezpečnostním i Škromacha v sociálním výboru – to znamená, že do konce letošního roku budou moci počítat se základním platem 81 tisíc korun místo platu řadového poslance, který je 57 600 korun.

K tomu je však třeba připočítat náhrady, jejichž výše je pro poslance rozdílná podle vzdálenosti místa jejich bydliště od parlamentu. Momentálně jde o částku v rozmezí 29 900 až 40 500 korun.

Podle předběžných dohod mezi stranami, které však ještě dnes musí potvrdit jednotlivé poslanecké výbory a poté opět Sněmovna, mají sociální demokraté obsadit také vedení zahraničního a zdravotního výboru.

Není sporu o tom, že v čele zahraničního výboru bude osmadvacetiletý sociální demokrat a dosavadní zahraniční tajemník v Lidovém domě Jan Hamáček.

Naopak o tom, kdo bude šéfovat zdravotnímu výboru, bude nejspíš ještě boj: mohl by to být exministr zdravotnictví David Rath, ale ODS chce, aby to místo něj byl kterýkoli jiný sociální demokrat.

„Budeme volit kohokoliv jiného kromě pana Ratha, nechceme, aby vedl výbor právě on,“ řekla včera místopředsedkyně Sněmovny za ODS Lucie Talmanová.


Platy si nezmrazili, brzy si polepší všichni
Na finanční přilepšení se nemusí těšit jen funkcionáři ve Sněmovně. Už od ledna příštího roku poskočí platy všech poslanců, senátorů i členů vlády. Politici sice slibovali, že růst svých platů zmrazí, ale nic takového nakonec neudělali.

Základní měsíční plat poslance vyskočí ze současných 57 600 korun o čtyři tisíce nahoru a spolu s tím se zvýší i náhrady, které budou od ledna nově v rozmezí 31 900 až 43 300 korun.

Takže řadový poslanec ze severní Moravy, který to má na jednání do Prahy nejdál a zároveň nemá žádnou funkci ve výborech, dostane 104 800 korun měsíčně plus k tomu některé výhody, jako je ježdění veřejnou dopravou zdarma.

Zvýšení platu politiků vyplývá ze zákona a výše jejich příjmu se odvíjí od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře (to jsou třeba platy učitelů a státních úředníků).

Kromě poslanců a senátorů si polepší také členové vlády. Zatímco nyní bere ministr měsíčně 109 800 korun plus 16 tisíc náhrady, za necelé čtyři měsíce si polepší celkem o osm a půl tisíce měsíčně (117 200 základní plat plus 17 100 náhrada).

Funkce i pro komunisty
Při rozdělování funkcí ve Sněmovně se dostane i na komunisty. Ti si dokonce polepší, místo jednoho povedou dva výbory. Zuzka Bebarová-Rujbrová má zůstat v čele petičního výboru,  který sleduje třeba dodržování lidských práv, a Vladimír Koníček má vést kontrolní výbor.

Stejně jako ČSSD má ODS šéfovat šesti výborům: například ústavně-právnímu (Eva Dundáčková či Marek Benda), hospodářskému (Oldřich Vojíř) či školskému (Walter Bartoš). Předsedou výboru pro obranu se nejspíš stane poslanec ODS Jan Vidím a v čele výboru pro veřejnou správu má být Zdeňka Horníková či Tom Zajíček. Po jedné funkci vyšlo i na lidovce a zelené. Exministr životního prostředí Libor Ambrozek povede výbor pro životní prostředí a Ondřej Liška ze Strany zelených výbor pro evropské záležitosti.

Výbory jsou pro práci Sněmovny klíčové. Právě v nich se totiž podrobně posuzují předložené zákony.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video