Poslanci dali důvěru Fischerově vládě, proti byl jen Melčák

  11:59aktualizováno  18:18
Poloúřednická vláda Jana Fischera získala důvěru Sněmovny. Podporu jí vyjádřilo 156 poslanců ODS, ČSSD a zelených, komunisté a část lidovců se zdrželi. Proti byl jediný poslanec, Miloš Melčák. Politici si v rozpravě neodpustili vzájemná napadání, před kamerami řečnili čtyři hodiny.

Výsledek hlasování Sněmovny o důvěře vládě Jana Fischera. (7. června 2009)Poslanci dnes absolvovali mimořádnou nedělní směnu. Dvě hodiny po poledni se sešli jen proto, aby se rozhodli, zda dají, nebo nedají důvěru úřednické vládě premiéra Jana Fischera.

Dneškem totiž končí třicetidenní lhůta, dokdy si kabinet musel o důvěru říct. Předseda dolní komory Miloslav Vlček po dohodě s Fischerem úmyslně stanovil datum hlasování až na dnešek - obával se, že před volbami do europarlamentu by se jednání zvrhlo v předvolební mítink.

On-line reportáž z jednání o důvěře

Dění ve Sněmovně jsme sledovali minutu po minutě

Nakonec se mu Sněmovna ale úplně nevyhnula. Přestože už před schůzí vládě slíbily podporu kluby ČSSD, ODS a zelených, a bylo tak jasné, že vláda důvěru získá, schůze se protáhla. Poslanci se neubránili lákadlu, které v předvolebním čase znamenají televizní kamery v sále.

Večer už ale bylo jasno. Vláda získala důvěru 156 poslanců, proti byl jen nezařazený Miloš Melčák, který kdysi pomohl podpořit Topolánkovu vládu. Zbytek poslanců, komunisté a většina lidovců, se zdržel.

Jan Fischer po vyslovení důvěry jeho vláděPremiérovi, který získal důvěru Sněmovny, už telefonicky blahopřál i prezident. "Výsledek dnešního hlasování vnímám jako záruku politické stability na nejbližší období. Je to dobrá zpráva pro naši zemi. Jsem připraven být vládě nápomocný," řekl Václav Klaus.

Dodal, že se s předsedou vlády už dohodl na setkání na Pražském hradě, které se uskuteční v nejbližším možném termínu. Prezident na něm chce být informován o postupu vlády v dalších důležitých otázkách.

Podle politologů nebylo hlasování žádným překvapením. "Dalo se to očekávat, žádná z politických stran nechce působit nekonstruktivním dojmem," komentoval pro iDNES.cz jednání Sněmovny politolog Tomáš Lebeda.

"Vzhledem k tomu, že vláda byla předjednaná dvěma hlavními stranami, není překvapivé, že získala tak masivní podporu," myslí si jeho kolega Petr Just. Za nejzajímavější moment označil rozpolcenost poslanců KDU-ČSL, kdy se někteří z nich poprvé veřejně postavili za Miroslava Kalouska.

Fischer: Budu sloužit státu

Premiér Fischer, dosavadní předseda Českého statistického úřadu, dal poslancům k dispozici několikastránkové programové prohlášení, které se soustředí na dokončení českého předsednictví EU, přípravu střízlivého rozpočtu na další rok a administraci země do říjnových voleb.

Několik minut po čtrnácté hodině pak premiér předstoupil před poslance osobně. "V čele vlády stojí zcela nepolitický premiér, úkolem vlády je kvalitní, nestranná správa země," řekl Fischer.

Připomněl také, že se jeho kabinet ujímá vlády v době ekonomické krize. "To, že nás čekají nelehké časy, víme skoro všichni. Nejsem si ale jistý, zda si uvědomuje, jak výrazně těžká doba to bude," uvedl premiér.

Svou práci budu vykonávat jako službu státu, slíbil. Varoval také před extremismem. "Rasově orientované násilí je rakovinou společnosti a bude úsilím vlády mu bránit všemi prostředky," podotkl ministerský předseda. - celý Fischerův projev k poslancům čtěte zde

Topolánek: Pecina vystupuje autoritářsky

Poté, co požádal o vyslovení důvěry vládě, dostali v rámci rozpravy slovo lídři stran a poslanci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který v uplynulých měsících dštil síru vůči Topolánkovu kabinetu, byl dnes nezvykle vstřícný. Fischerovu vládu chválil, ocenil přístup premiéra i programové prohlášení vlády, se kterým se sociální demokracie prý ztotožňuje.

Už před schůzí ale podotkl, že vláda bude muset všechny své kroky diskutovat s parlamentními stranami. "My jsme nehovořili o bezvýhradné podpoře, to ani nelze," prohlásil Paroubek. Podle jeho slov sociální demokracii vadí například osoba ministra životního prostředí Ladislava Mika či ministra pro národnostní menšiny Michaela Kocába, kteří jsou oba spojení se Stranou zelených.

Předseda komunistů Vojtěch Filip si posteskl, že si premiér Fischer nenašel čas na jednání s třetím nejvýznamnějším subjektem v české politice. "Mrzí mě to, ale přesto budu i nadále vstřícný k jednotlivým návrhům vlády. Budeme na ně pohlížet věcně, nikoliv politicky," řekl přesto.

Předseda ODS Mirek Topolánek ocenil, že se podařilo najít rychlé řešení. Podle něj není optimální, ale ze všech možných tím nejméně špatným. Neodpustil si ale výtky směrem k ČSSD. "Bez mrknutí oka označil 60 tisíc mladých lidí za nacisty," odsoudil slova ministra vnitra Martina Peciny na adresu "vrhačů vajíček". Podle něj jde o velké selhání, za které nese zodpovědnost ČSSD.

programové prohlášení nové vlády

Sociální demokracii také vytkl, že chce překlenovací vládu zneužít k prosazování svých programových priorit a zatáhnout ji do předvolební kampaně. "Je to výrazem pokrytectví a zpupnosti," řekl v souvislosti se seznamem 27 požadavků ČSSD, kterými svou důvěru podmiňovala.

Poslanci se neubránili přestřelkám

Odsouzením Peciny vyprovokoval poslance ČSSD Davida Ratha. "Nikdo nemá právo na druhého házet nějaké předměty, i když s ním nesouhlasí," zlobil se Rath, že Topolánek označil odpor mladých lidí za projev jejich demokratického smýšlení. Připomněl také kauzu s Topolánkovými italskými fotografiemi. "Topolánek navštívil vykřičený dům premiéra Bersluconiho. A zapomněl si fíkový list," vrátil za ČSSD politický šťouchanec občanským demokratům. Odstartoval tak sérii dalších vzájemných obvinění mezi levou a pravou částí Sněmovny.

Politici se vzájemně obviňovali z toho, kdo stojí za "vajíčkovým" odporem vůči ČSSD. "Mně připadá, že vy jste tím myšlenkovým otcem," řekl Rath Langerovi. Poslanci se také přeli, zda házení vajíčky připomíná fašistické postupy či nikoli.

Fischerova vláda nahradila koaliční kabinet předsedy ODS Mirka Topolánka. Ten se musel poroučet poté, co poslanci vládě poprvé v historii vyjádřili nedůvěru. Pro konec vlády hlasovaly opoziční ČSSD a KSČM společně s několika poslanci zvolenými za vládní strany.

Měla by Fischerova vláda jen plnit příkazy stran, které jí daly důvěru?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 21. června 2009. Anketa je uzavřena.

ne, měla by být odvážnější 19842

ano, nemá politický mandát 2172

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

VIDEO: Sochaři z osmi tun ledu vytesali katedrálu i hokejového brankáře

U brněnské nákupní Galerie Vaňkovka budou přibližně týden k vidění ledové sochy...

Až dva a půl metru do výšky se tyčí ledové sochy oslavující brněnské motivy, které se v pátek objevily u nákupní...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz