Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Nerudové k úspěchu pomohla média, rozhodnou velké debaty, míní politolog

  18:21
Vzestupu Danuše Nerudové pomohla mediální smršť, která se po oznámení potvrzených kandidátů spustila, míní politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník. Její úspěch z posledních průzkumů si nedokáže vysvětlit. „Její kampaň je stejná, neřekla ani neudělala nic, co by ji vyneslo,“ míní.
Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice. Na snímku...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice. Na snímku Danuše Nerudová. (28. listopadu 2022) | foto: Topič PetrMAFRA

V posledních předvolebních průzkumech nejvýrazněji posílila Danuše Nerudová. Čím si to vysvětlujete?
Je těžké si to jednoznačně vysvětlit. Běžně bývá souvislost mezi tím, že je jeden z favoritů poškozený a proto vylétnou preference ostatních. Ale to se nyní nestalo. Nesledujeme výrazný moment, kdy by se třeba Andreji Babišovi něco přihodilo a důsledkem toho by posílili oponenti.

Úspěch Nerudové může být dán velkou mediální pozorností. V posledních dnech už se ví, kdo byl ministerstvem vnitra potvrzený jako kandidát. Nedá se spoléhat, že všichni respondenti před časem znali, kdo ona nebo generál Pavel jsou. Ale po současném mediálním „humbuku“ ohledně registrací už je známost jejich jmen výrazně větší, proto stoupají.

Může hrát roli, že řada lidí Nerudovou začala podporovat až ve chvíli, kdy se jí začalo v průzkumech dařit?
Pořád si nedokážu fenomén Danuše Nerudové úplně vysvětlit. Přijde mi, že je pořád stejná, styl kampaně je pořád stejný a nevidím, že by řekla nebo udělala něco, co by ji k vysokým číslům v průzkumech vyneslo.

Zmiňuje se, že se jí daří komunikace přes sociální sítě.
Určitě můžeme ocenit její marketing. O tom, že ho má dobrý Andrej Babiš, se dlouhodobě mluví, ale je vidět, že i ostatní na tom dost pracují. Zároveň bych ale vliv marketingu nepřeceňoval, skok Danuše Nerudové přičítám především mediální smršti posledních dnů.

Novinkou prezidentské kampaně je TikTok. Mezi mladými trenduje Nerudová i Babiš

Pomáhá Nerudové, že v ní mnozí vidí slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, nebo je naopak žena na Hradě stále pro mnoho lidí nepřijatelná?
Uvidíme, zda v následujících týdnech bude hrát na ženskou kartu, nebo jí naopak tým bude radit, ať to nedělá. Není to totiž sázka na jistotu. Například v amerických prezidentských volbách Hillary Clintonová hrála na ženskou notu, ale ve výsledku byla pro spoustu žen nepřijatelná a volily daleko maskulinnějšího Donalda Trumpa.

Naše společnost je v těchto otázkách zemitější. Česká politika zatím ženám na nejvyšších pozicích moc nepřeje a když už se tam dostane, nemá to jednoduché.

Co nakonec ve volbách rozhodne?
V předchozích prezidentských volbách rozhodovaly debaty. Miloš Zeman byl zdatný rétor a dokázal si získat veřejné mínění, stejně tak Andrej Babiš bude v debatách silný.

Bude zajímavé sledovat, jak si povedou „nepolitici“, jako jsou Danuše Nerudová nebo Petr Pavel. Už samozřejmě rozhovory dávali, ale stejně za ně mluví zatím hlavně marketing, nebyli v přímé konfrontaci před televizními kamerami. Nechci debaty přeceňovat, ale myslím, že budou hrát velkou roli.

Jak zatím vidíte rozložení voličů mezi jednotlivé kandidáty?
Koalice si nebyla schopná vygenerovat jednoho kandidáta a tak podpořila tři, kromě Danuše Nerudové ještě Petra Pavla a Pavla Fischera. Tato trojice bude oslovovat lidi zaměřené od středu doprava.

Naopak Andrej Babiš se bude spoléhat na voliče hnutí ANO, spíše starší, levicově zaměřené. Ostatně i jeho oznámení kandidatury bylo spojeno s tím, že jel k Miloši Zemanovi, takže bude mířit na stejné voliče, jako měl on. Úplně tam ale nevidím potenciál růstu. Voliči Miloše Zemana jsou podobnou skupinou jako voliči hnutí ANO.

První kolo prezidentských voleb by nyní vyhrál Babiš, Pavel by byl těsně druhý

Babiš oznámil, že až do konce roku nebude do debat chodit. Jde o strategii?
Je to čirá strategie. Stejně jako to, že dlouho neřekl, zda se bude volby účastnit. Pro protikandidáty je těžké strefovat se do někoho, kdo nevstoupil do pomyslného ringu a zatím stojí před ním.

Druhá věc je otázka financování kampaně, kde si Babiš pomohl tím, že na podzim prováděl aktivity, které nesly rysy prezidentské kampaně, ale mohl říct, že jde o kampaň před komunálními a senátními volbami.

Na rozdíl od Pavla a Babiše nemá Nerudová komunistickou minulost. Je to pro její voliče důležité?
Toto téma se bude dál vytahovat. Otázkou je, jestli se to ale ukáže i ve volebních výsledcích. Například voliči Babiše věděli, že působil v KSČ a nevadilo jim to.

Čeští voliči jsou velmi tolerantní. Počátkem 90. let tady panoval velký zájem o společnost, účast ve volbách byla vysoká, ale pak přišly první korupční kauzy a zájem opadl. Když se dnes řekne „politik“, už se vnímá tak, že může nést i negativa.

Nemyslím si proto, že by členství v KSČ hrálo u voličů takovou roli. Navíc ještě stále nezačala horká fáze kampaně. Novináři se budou zajímat o minulost méně známých kandidátů, určitě se něco objeví a uvidíme, jak se s tím oni vypořádají.

Petr Pavel hodně využívá tématu obrany a bezpečnosti. Vystačí si s ním až do voleb?
Pro generála a jeho tým je téma bezpečnosti určitě důležité, ale do voleb si s ním nevystačí. Navíc myslím, že si téma obrany zvládne přisvojit i Babiš. Může generálovi v debatě říct, že on byl předsedou vlády, zastával exekutivní funkci a také rozumí bezpečnostním otázkám.

Je pravděpodobné, že se Nerudové a Pavlovi podaří vyřadit Babiše a ve druhém kole se spolu utkají?
Nechci predikovat. Obecně platí, že druhé kolo volby většinou přeje umírněnějším kandidátům, kteří nejsou kontroverzní. Vídáme to třeba v druhých kolech senátních voleb. Tato poučka ale nefunguje v případě českých prezidentských voleb.

Když se podíváme na ty minulé, byl kontroverznější Miloš Zeman, který vyhrál jak nad Jiřím Drahošem, tak na Karlem Schwarzenbergem, kteří platili naopak za mírnější.

Pavlovi i Nerudové se sice daří, na průzkumy se ale musí dávat pozor, zapomíná se, že data bývají k dispozici veřejnosti až třeba dva týdny po jejich sbírání, zvlášť u těch fyzicky sbíraných. Nikdy vám nepoví o náladě ve společnosti, která panuje právě teď.

Volební účast u posledních prezidentských voleb byla přes 60 procent. Jak si vysvětlujete, že Čechy tak zajímá?
Je to zajímavé, protože tady nemáme prezidentský systém, prezident má spíš reprezentativní než politickou úlohu. Přesto je ze strany voličů obrovský zájem.

Například o krajské volby tak vysoký zájem není, přitom kraje ovlivňují životy lidí více, zřizují střední školy, staví silnice. Volba je personalizovaná. Je to souboj mezi jednotlivci, který je lépe zaznamenatelný než volba mezi stranami, které jsou abstraktnější.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Rudí lokajové i škopky špíny. Také Československo zažilo nelítostné boje o Hrad

Premium Prezidentské volby provázejí tuhle zemi už déle než století. Některé byly nekonečně nudné, jiné nesmírně napínavé....

První den voleb skončil, hlasovala většina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Podpora ukrajinských uprchlíků dozná změn. Vláda od dubna mění pravidla

Vláda v pátek schválila úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince....

Zeman se zatím nemusí omlouvat Šarapatkovi, dostal ale pokutu 20 tisíc korun

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému exporadci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...